• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam494
Toplam Ziyaret2463220
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Zindandan Bir Yıldız Kaydı
28/09/2017

         Geçtiğimiz gün mısır zindanlarından bir yıldız kaydı. Daha önce kendisi gibi nice yiğitler misali, oda şehadet şerbetiyle rabbine uçtu. Hem de 89 yaşında ve mısır zindanlarından. Her Müslüman bilir ki, şehitler kayıp değil, aksine paha biçilmez kazançtırlar. Onlar, müstakbel İslam binasının temel taşlarıdır. Evet, her bir şehit visali mukadder olan büyük zaferin kilometre taşlarıdır.Her Müslümanın, dualarındaki en önemli dileği, Allah (cc) yolunda şehit olmaktır. Sözü çok uzatmadan Müslüman kardeşlerin 7. Genel mürşidi üstat Muhammed Mehdi Akif’i özetle tanıyalım

Doğumu, Eğitimi

Üstad Muhammed Mehdi Akif 12 Temmuz 1928’de Kahire’nin kuzeyinde yer alan Mansura şehrinde doğdu. Şehit İmam Hasan el-Benna da Müslüman Kardeşler Hareketini aynı yıl kurmuştu. Üstad Muhammed Mehdi Akif İlkokulu Mansura, ortaokulu ve liseyi ise Kahire'de okudu. Üstad’ın çocukluğundan bahsedenler kendisinin çok hareketli ve pratik zekâya sahip çalışkan biri olduğundan söz ederler. Üstad Akif Kahire üniversitesinde Beden eğitimi bölümünü bitirdikten sonra 1951 yılında uzaktan eğitim fakültesinden dışardan okuyarak hukuk fakültesini de okumaya başladı. Üstad Akif bu sıralarda evlendi ve dört çocuk babası oldu.

Müslüman Kardeşler Ve İmam El-Benna İle Tanışması

Üstad Akif Müslüman Kardeşler ile 1940 yılında 12 yaşında iken tanıştı. Bu sıralarda üstad Akif ortaokulu okumak üzere Kahire’ye gelmişti. Küçüklüğünden beri Şehit İmam el Benna ve onun en değer verdiği arkadaşlarından Gazeteci fikir adamı Muhibbiddin el-Hatib ile görüştü. Çok sonraları üstad Akif en çok sevdiği kişiler arasından iki üstadı çokça anacaktı.

Üstad Akif’in babası Müslüman kardeşleri pek sevmezdi. Bu yüzden liseden sonra üstadı Müslüman kardeşlerden koparmak üzere zorla polisliğe yönlendirmişti. Üstad Akif’te bu durumu imam Hasan el-Benna ile paylaşarak ne yapması gerektiğini danışmıştı. Şehit İmam Hasan el-Benna, üstad Akif’i Kahire üniversitesinin Beden eğitimi fakültesinde davayı anlatacak öğrencilerinin bulunmadığını söyleyerek orayı tercih etmesini istemişti. Üstad Akif’te böylece polislikten başvurusunu geri çekerek beden eğitimi fakültesine yerleşmişti. İleriki yaşlarda bir gazetecinin neden beden eğitimi okudunuz sorusuna; ‘hem o bölümde davayı yaymak için hem de babam akşam sekizden sonra kimseyi eve almadığı için bu bölüm bahanesi ile akşamda dava için çalışıp eve geç gitme imkânını bulduğum için bu bölümü tercih ettim.’ Diyerek cevap vermişti.

Üstad Muhammed Mehdi Akif Üniversite yıllarında Müslüman Kardeşlerin çeşitli kollarında görev almış daha sonra cemaatin öğrenci temsilciliği görevini yürütmüştür. Mezun olduktan sonra Müslüman Kardeşlerin Uluslararası öğrenci temsilcisi oldu. Bu vesile ile yurt dışındaki bazı ülkelerde Müslüman Kardeşler teşkilatlarının kurulmasında da öncülük etmiştir.

Üstad Akif’in Yahudilere ve İngilizlere karşı Cihadı

Müslüman Kardeşler Yahudilerin Filistin’e akın ettiğini ve orada bir devlet kurmak istediğini anlayınca, onlara karşı cihad ilan etti. Bunun üzerine üstad Akif 1948 yılında Mısır’da, Suriye’de ve Ürdün’de Müslüman Kardeşlerin eğitim kamplarında Mücahitleri eğiterek Filistin’e gönderdi. Kendisi de Filistin’de cihada katılanlardan oldu. 

İngilizlerin 1952 yılında Mısır’ın Suveyş kanalını işgal etmesi üzerine üstad Akif eski adıyla bilinen İbrahim Üniversitesi, şimdiki adıyla Ayn Şems Üniversitesinde kurulan askeri eğitim kamplarının liderliğini yaptı. Yetiştirdiği gençleri İngilizlere karşı cihad etmesi için Mısır’ın özel kuvvetler başkanı Kemaleddin Hüseyin’in emrine verdi. Böylece İngilizlere karşı cihad ederek onları buradan mağlup bir şekilde çıkarttılar.

Selam olsun şehit İmam el Benna’ya… Selam olsun hocaları ve rehberlerinin yolundan gül bahçesine girercesine şehadete koşan talebelerine… Selam olsun Rabia şehitlerine… Selam olsun tüm İslam şehitlerine… Selam olsun Müslüman kardeşlerin 7. Genel mürşidi üstat Muhammed Mehdi Akife… Yolun yolumuzdur… Selam… Dua…320 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Hava Durumu
Saat
Site Haritası