• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam155
Toplam Ziyaret2466970
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Kelimetu Hakkin Urîde Bihil Batıl
23/08/2015

Bu başlığı, “batıla alet edilen hak söz” “batılı hak ambalajına sarmak” “Batılı hak gibi göstererek aldatmak” “hakk ile aldatmak” gibi manalarda anlaya biriz. Nitekim “mertlik bozulalı” nice böylesi aldatmalara şahit olmaktayız. Öyle ki “Allah cc ile aldatmak” “İslam ile aldatmak” “kuran ile aldatmak” Kuran islamı” vb. sloganları en çok kullananlar bile bizzat bu sloganlarla aldatmaktadırlar.

Bu sözler, Ali (ra) nin haricilere verdiği cevap olup tarihin birçok dönemi ve günümüzdeki harici mantıklı nice gruplara da tam uymaktadır. Sıffin savaşında savaşı kaybetme tehlikesi beliren hariciler, Mushafları havaya kaldırarak (bazı rivayetlere göre mızrakların ucuna takıp) "Allah'tan başka hüküm verecek yoktur/ Hüküm ancak Allah'ındır" ayetlerini slogan olarak haykırdıklarında, onlara bu tarihi cevabı vermiştir. “Kelimetu Hakkin Urîde Bihil Batıl” Son günlerde propaganda amaçlı yayınlanan kimi videoları da bu kabilden değerlendirmek lazım.

Harici mantığının en belirgin özelliği, kendinden başka her kesi kâfir, her düşünceyi küfür görmeleridir. Tabi bu durumda kendilerinden başka her kes mürted, ve katl edilmeleri vacip olmuş oluyor. Dolayısıyla başkalarını ibadet aşkıyla öldürmek onlar için en rahat iştir.

Siz onlara şu ayetleri ve nice hadisleri okuyun. “Kim bir mü’mini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır. (Nis 4/93) ““Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür.” (Maide 5/32) cevapları hazırdır. “biz müminleri değil, mürtedleri öldürüyoruz.

Haricîlik, İslâm'ın ilk asrında siyasî gayelerle ortaya çıkan, dinî ve siyasî konularda aşırı görüşleri ve faaliyetleriyle tanınan bir fırkadır. Başlangıçta Hz. Ali ile birlikte hareket eden bu grup, Sıffin Savaşı sırasında Kur'ân'ın hakemliği iddiasını desteklemiş; ancak savaş sonrasında varılan, hakeme gitme kararına karşı çıkmış, neticede hakemleri ve bunu tasvip edenleri tekfir etmiştir.

Başlangıçta tamamen siyasî maksatlarla vuku bulan bu hareket, kısa bir zaman sonra kendisini haklı göstermek ve taraftar toplayabilmek için başta "Allah'tan başka hüküm verecek yoktur/ Hüküm Allah'ındır" (bkz. el-En'an 6/ 57; Yusuf 12/ 40, 67) mealindeki âyetleri sloganlaştırarak bunları kendi çıkarlarını destekleyen bir araç olarak kullanmıştır. Nitekim günümüzdeki harici mantıklı örgütlerinde, en çok başvurdukları yöntem, Allahın (cc) ayetlerini kendi şablonlarına alet etmeleridir.

Haricîler, var oldukları her dönemde marjinal bir hareket olmanın ötesine geçememekle birlikte, hemen her asırda farklı isim ve görüntülerle varlıklarını devam ettirebilmişlerdir. Günümüzde de farklı isim yahut görüntüler hâlinde ancak aynı zihniyetle hareket eden benzer marjinal yapılanmalar, pek çok İslâm ülkesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle “İslam’a karşı İslam” yöntemini keşfeden İslam düşmanları, tüm güçleriyle onları destekleyince günümüzde haricilik altın çağını yaşamaktadır. Son günlerde “tevhid-şirk” “mümin-kâfir” ayırımını öne çıkararak, nice saf Müslümanları aldatmayı başarmaktadırlar.

Hz. Ali'den ayrılan bu grup, Müslümanlar arasında terör estirmeye, kendileri gibi düşünmeyenleri öldürmeye başladılar. Hz. Ali, Haricîlerin bu tutumunu çok tehlikeli bulduğundan Muaviye (ra) ile mücadeleye devam etmeden önce, Haricî probleminin çözülmesini zorunlu görmüş ve bu doğrultuda Nehrevan ve Nuhayle savaşlarıyla onlara çok ağır bir darbe indirmiştir. Ancak savaştan kurtulan bazı Haricîler, Hz. Ali'ye (ra) suikast düzenleyip onu şehit etmiştir (21 Ramazan 40/ 28 Ocak 661). Böylece Haricîler, başlangıçta lider olarak seçtikleri, uğrunda canlarını verdikleri halifeyi, kendi düşüncelerine ve şablonlarına uymadığı gerekçesiyle önce tekfir etmişler, sonra da şehit etmişlerdir. 

Sonuç olarak Kediciklerin sevgilisi bile ayetleri hadisleri kendi şehvetine meze yapıyor… Erol İskender Evrenes oğlu vb nice münafıklar Kur’an ile aldatmayı boca yapıyorlarsa, durup iyi düşünmek lazım. Aklıselim mümin için Ümmetin on dört asırlık ilmi mirası ve ifrat ve tefrite sapmayan ehli Sünnet uleması, yol gösterici olmalıdır. Selam… Dua…1034 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası