• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Cumartesi

14/03/2020

 Med-Hançer

  Eczanesi

Pazar

15/03/2020

Yorulmaz-Can 

 Eczanesi

Pazartesi

16/03/2020

Baran

Eczanesi

Salı

17/03/2020

Avu

Eczanesi

Çarşamba

18/03/2020

Coşkun 

  Eczanesi

Perşembe

19/03/2020

Hacı Çetin

 Eczanesi

Cuma

20/03/2020

Sobay 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam384
Toplam Ziyaret2434550
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Aklı ipoteklemek
22/12/2013

Masumiyet inancı Şia’ya has bir olgu değil. Birçok tarikat ve meşrep mensubu, teoride olmasa da pratikte kendi abi veya mürşitlerine masumiyet atfediyorlar. Onlara, “sizin abiniz masum mu?” diye sorduğunuzda elbette hayır diyorlar. Ancak pratikte mensup oldukları kimselerin yanlış yapabileceğini asla kabul etmiyorlar. Doğru veya yanlış onlara nispet edilen çok bariz yanlışlıklarını dahi hemen tevil ediyorlar.

Halen hayatta olan bir tarikat liderinin ayet ve hadislerle çelişen bazı ifade ve davranışlarını eleştirdim. Onun müridi olan genç arkadaş, hocam şeyh efendinin bir bildiği var diye cevap verdi. İşi biraz daha açınca siz âlimler ayet ve hadislerin zahiri manasını bilirsiniz. Kur'an bir de batıni manası var ki onu da ermiş kimseler (yani bizim şeyh) bilir.

Modern eğitimin merkezinde aydınlığın simgesi gibi sunulan gülen hareketinde de aynı durum bahis konusu. Yıllar önce, hoca efendinin okyanus ötesine açılması öncesi, “ışık evlerinden birinde kalan başarılı tıp öğrencisi bir yakınım anlattı: “Hoca efendinin; “başörtüsü furuattır” başörtüsü İslam’ın temel meselelerinden değildir” “dostum Cebrail inip parti kursa ona dahi oy vermem” ifadelerini eleştirince, evin sorumlusu abimiz beni alıp epeyce nasihat etti. En çarpıcı ifadesi şuydu: “kardeşim hoca efendi, Resulullah (sav) la görüşüp istişare etmeden herhangi bir şey konuşmuyor ve herhangi bir harekette bulunmuyor. Bu ifadelerden sonra hoca efendinin “la yus’el” kabul edildiğini anladım ve çok kalmadan oradan ayrılmak zorunda kaldım.”

Bu iddia bir öğrenci evindeki saf bir gencin hüsnü nazarla söylediği kendisine ait bir sözdür deyip geçebiliriz. Ancak camiadan apaçık yanlışlara ısrarla arka çıkan nice insanların akıllarını ipotek ettiklerini gösteren nice örnekler, bu görüşün tek kişilik bir sözden ibaret olmadığını ispatlıyor.

Haşa “Ben resulüm dilediğim zaman Allah (cc) ile görüşüyorum” diyen şarlatanlar bile kelli felli yüzlerce mürit bulabiliyor, medyada boy gösteriyor, kendine ait televizyon, radyo kurabiliyor ve yıllardır piyasada arzı endam ediyor ve müşteri bulabiliyorsa varın gerisini siz düşünün. Böylesi zırvalara ne demeli. Aklını birilerinin cebine koymak mı derssiniz, ipotek etmek mi dersiniz yoksa başka bir şey mi? Karar sizin.

Hâlbuki masum ve Allah (cc) tan vahiy alan Resulullah (sav) dahi zaman zaman sahabelerin (Rıdvanullahi aleyhim ecmain) sorularına muhatap olmuştur.Resulullah (sav) ın falanla evlen dediği bir kadın sahabe, “Ya Resulellah bu vahiy mi, yoksa sizin içtihadınız mıdır?” diye sormuştu. Resulullah (sav) “benim görüşüm” deyince,”ya Resulullah (sav)! İzin verirseniz ben onunla evlenmek istemiyorum” demiş ve Resulullah (sav) kadının talebini kabul etmiştir.

Yine Bedir’e vardıklarında bir dağın dibinde konaklamak üzere yükler indirilirken Bedir'de çobanlık yapan Habbab isimli sahabe “Ya Resulallah burayı seçmeniz vahyin emri ile mi yoksa sizin içtihadınız mıdır?” diye sorar.Resulullah (sav) “Bu benim fikrimdir” deyince, “Ya Resulellah ben burada çobanlık yaptım, ileride su var. Biz oraya gitmezsek oraya düşman gider ve su ile de kuvvet bulur. Biz gidelim orada konaklayalım hem bizim için faydalı olur hem de düşmanı kuvvetsiz bırakmış oluruz.” Resulullah (sav) çobanın dediği yere gider ve suyun yanına konaklar. Resulullah (sav) masum olmasına rağmen sahabelerinin aklını ipotek altına almıyor, çoban olanının dahi isabetli görüşüne itibar ediyor.

Sırtını dünya derin devletine ve içerdeki uzantılarına dayayan gülen hareketinin son aylardaki davranışları birçok taşları yerinden oynattı. Aklıselim olan hareketin taraftarlarından hatırı sayılır miktarda tavır koyup hareketle yollarını ayırdılar ve ayırıyorlar. Ancak bir o kadar da aklını ipotek edenler var ki değme gitsin. Tam da aşırı sevginin ve taassubun etkisiyle kör olmuş görünüyorlar. Hükümet hakkında olumsuz ne duysalar, epeyce köpürterek, üzerine neler ekleyerek servis ediyorlar.

Ama hiç düşünmüyorlar, gülen hareketi neden içeride ve dışarıda karanlık odaklarla sarmaş dolaştır. Neden CHP, Ergenekon uzantıları, yıllardır İslam’a ve Müslümana kırmızı görmüş boğa misali saldıranlarla aynı saftadır.

Yıllardır kamuoyundaYahudi ve Hristiyanlara dahi sempati üretmek için “Resulullah (sav) hiç kimseye asla beddua etmemiştir” diyen bir camianın en tepesindeki zat, hatalı da olsa mü’min ve Müslüman olan idareciler hakkında akla hayale gelmedik beddua ve hakaretlerde bulunuyor. Pes doğrusu… Hoca efendi son zamanlardaki konuşma ve hareketlerini de Resulullah (sav) ile istişare ederek mi yapıyor acaba? İnşallah aklı ipotekli olmayan salih bazı taraftarları da hoca efendiye, “hocam? Her renkten karanlık odaklarla aynı safta olmamız caiz mi? bu olup bitenlerin bir delili var mı?” diye sorar da camia yanlış döner. Bunu canı gönülden istiyor ve bekliyoruz.Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilinc@hotmail.com 

 

 

 

 

 2416 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI - 28/10/2019
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83806.8654
Euro7.71577.7466
Hava Durumu
Saat
Site Haritası