• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

12/06/2019

 Barış

  Eczanesi

Perşembe

13/06/2019

Şifa 

 Eczanesi

Cuma

14/06/2019

Sevim

Eczanesi

Cumartesi

15/06/2019

Viranşehir-Yazmacı

Eczanesi

Pazar

16/06/2019

Mavi-Bulut 

  Eczanesi

Pazartesi

17/06/2019

Akmeşe

 Eczanesi

Salı

18/06/2019

Deliktaş 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam240
Toplam Ziyaret2233492
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Aklı ipoteklemek
22/12/2013

Masumiyet inancı Şia’ya has bir olgu değil. Birçok tarikat ve meşrep mensubu, teoride olmasa da pratikte kendi abi veya mürşitlerine masumiyet atfediyorlar. Onlara, “sizin abiniz masum mu?” diye sorduğunuzda elbette hayır diyorlar. Ancak pratikte mensup oldukları kimselerin yanlış yapabileceğini asla kabul etmiyorlar. Doğru veya yanlış onlara nispet edilen çok bariz yanlışlıklarını dahi hemen tevil ediyorlar.

Halen hayatta olan bir tarikat liderinin ayet ve hadislerle çelişen bazı ifade ve davranışlarını eleştirdim. Onun müridi olan genç arkadaş, hocam şeyh efendinin bir bildiği var diye cevap verdi. İşi biraz daha açınca siz âlimler ayet ve hadislerin zahiri manasını bilirsiniz. Kur'an bir de batıni manası var ki onu da ermiş kimseler (yani bizim şeyh) bilir.

Modern eğitimin merkezinde aydınlığın simgesi gibi sunulan gülen hareketinde de aynı durum bahis konusu. Yıllar önce, hoca efendinin okyanus ötesine açılması öncesi, “ışık evlerinden birinde kalan başarılı tıp öğrencisi bir yakınım anlattı: “Hoca efendinin; “başörtüsü furuattır” başörtüsü İslam’ın temel meselelerinden değildir” “dostum Cebrail inip parti kursa ona dahi oy vermem” ifadelerini eleştirince, evin sorumlusu abimiz beni alıp epeyce nasihat etti. En çarpıcı ifadesi şuydu: “kardeşim hoca efendi, Resulullah (sav) la görüşüp istişare etmeden herhangi bir şey konuşmuyor ve herhangi bir harekette bulunmuyor. Bu ifadelerden sonra hoca efendinin “la yus’el” kabul edildiğini anladım ve çok kalmadan oradan ayrılmak zorunda kaldım.”

Bu iddia bir öğrenci evindeki saf bir gencin hüsnü nazarla söylediği kendisine ait bir sözdür deyip geçebiliriz. Ancak camiadan apaçık yanlışlara ısrarla arka çıkan nice insanların akıllarını ipotek ettiklerini gösteren nice örnekler, bu görüşün tek kişilik bir sözden ibaret olmadığını ispatlıyor.

Haşa “Ben resulüm dilediğim zaman Allah (cc) ile görüşüyorum” diyen şarlatanlar bile kelli felli yüzlerce mürit bulabiliyor, medyada boy gösteriyor, kendine ait televizyon, radyo kurabiliyor ve yıllardır piyasada arzı endam ediyor ve müşteri bulabiliyorsa varın gerisini siz düşünün. Böylesi zırvalara ne demeli. Aklını birilerinin cebine koymak mı derssiniz, ipotek etmek mi dersiniz yoksa başka bir şey mi? Karar sizin.

Hâlbuki masum ve Allah (cc) tan vahiy alan Resulullah (sav) dahi zaman zaman sahabelerin (Rıdvanullahi aleyhim ecmain) sorularına muhatap olmuştur.Resulullah (sav) ın falanla evlen dediği bir kadın sahabe, “Ya Resulellah bu vahiy mi, yoksa sizin içtihadınız mıdır?” diye sormuştu. Resulullah (sav) “benim görüşüm” deyince,”ya Resulullah (sav)! İzin verirseniz ben onunla evlenmek istemiyorum” demiş ve Resulullah (sav) kadının talebini kabul etmiştir.

Yine Bedir’e vardıklarında bir dağın dibinde konaklamak üzere yükler indirilirken Bedir'de çobanlık yapan Habbab isimli sahabe “Ya Resulallah burayı seçmeniz vahyin emri ile mi yoksa sizin içtihadınız mıdır?” diye sorar.Resulullah (sav) “Bu benim fikrimdir” deyince, “Ya Resulellah ben burada çobanlık yaptım, ileride su var. Biz oraya gitmezsek oraya düşman gider ve su ile de kuvvet bulur. Biz gidelim orada konaklayalım hem bizim için faydalı olur hem de düşmanı kuvvetsiz bırakmış oluruz.” Resulullah (sav) çobanın dediği yere gider ve suyun yanına konaklar. Resulullah (sav) masum olmasına rağmen sahabelerinin aklını ipotek altına almıyor, çoban olanının dahi isabetli görüşüne itibar ediyor.

Sırtını dünya derin devletine ve içerdeki uzantılarına dayayan gülen hareketinin son aylardaki davranışları birçok taşları yerinden oynattı. Aklıselim olan hareketin taraftarlarından hatırı sayılır miktarda tavır koyup hareketle yollarını ayırdılar ve ayırıyorlar. Ancak bir o kadar da aklını ipotek edenler var ki değme gitsin. Tam da aşırı sevginin ve taassubun etkisiyle kör olmuş görünüyorlar. Hükümet hakkında olumsuz ne duysalar, epeyce köpürterek, üzerine neler ekleyerek servis ediyorlar.

Ama hiç düşünmüyorlar, gülen hareketi neden içeride ve dışarıda karanlık odaklarla sarmaş dolaştır. Neden CHP, Ergenekon uzantıları, yıllardır İslam’a ve Müslümana kırmızı görmüş boğa misali saldıranlarla aynı saftadır.

Yıllardır kamuoyundaYahudi ve Hristiyanlara dahi sempati üretmek için “Resulullah (sav) hiç kimseye asla beddua etmemiştir” diyen bir camianın en tepesindeki zat, hatalı da olsa mü’min ve Müslüman olan idareciler hakkında akla hayale gelmedik beddua ve hakaretlerde bulunuyor. Pes doğrusu… Hoca efendi son zamanlardaki konuşma ve hareketlerini de Resulullah (sav) ile istişare ederek mi yapıyor acaba? İnşallah aklı ipotekli olmayan salih bazı taraftarları da hoca efendiye, “hocam? Her renkten karanlık odaklarla aynı safta olmamız caiz mi? bu olup bitenlerin bir delili var mı?” diye sorar da camia yanlış döner. Bunu canı gönülden istiyor ve bekliyoruz.Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilinc@hotmail.com 

 

 

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
2328 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zekât = Hikmet Bereket - 30/05/2019
Zekât = Hikmet Bereket
AVRUPADA RAMAZAN 2 - 20/05/2019
AVRUPADA RAMAZAN 2
Ramazanı Ramazan Yapalım - 06/05/2019
Ramazanı Ramazan Yapalım
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2 - 05/03/2019
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2
İhvanı Müslimin’in Çizgisi - 25/02/2019
İhvanı Müslimin’in Çizgisi
Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87855.9021
Euro6.62706.6535
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası