• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1075
Toplam Ziyaret2467890
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Ebu Bekr Sıddık (ra) 4
01/11/2012

 

Bedir'de, oğlu Abdurrahman müşrikler safında yer aldığında Ebu Bekr Sıddık (ra) oğluyla çarpışmıştır. Sadece o değil, Bedir'de birçok sahabe, oğlu, kardeşi, babası, dağisi ile çarpışmıştı. Bedir savaşı, Müslümanların İslam’ı her şeyden üstün tuttuklarını, Allah için en yakınları olan müşrikleri kan bağı veya kabile taassubu içinde kalmadan, başka insanlardan ayırt etmeden öldürdüklerini göstermektedir. Resulullah (sav) ın bir amcası, Hamza İslam ordusu safındayken öteki amcası Abbas, düşman safındaydı. Yeğeni Ubeyde kendi yanındayken, öteki yeğenleri Ebû Süfyan ve Nevfel müşriklerle beraberdi. Hatta kızı Zeyneb'in esi Ebû'l-As da Rasûlullah'a karşı müşriklerle birlikte savaşıyordu.

Hicretin 9. yılında Medine'de büyük bir kitlik oldu. Bu arada Bizans imparatoru Sam’da Hicaz bölgesini istilâ etmek üzere büyük bir ordu hazırladı. Resulullah (sav)  bu orduya karşı İslam ordusunu hazırlarken, kitlik sebebiyle zorluklarla karşılaştı. Ebû Bekir (ra) malının hepsini bu ordunun hazırlanmasında kullandı. Hicretin onuncu yılında "Vedâ Haccı"nda bulunan Resulullah (sav) on birinci yılda hastalandı.

Hilâfeti

Hicrî on birinci yılda hastalanan Resulullah (sav) 13 Rebiu’levvel Pazartesi günü (8 Haziran 632) vefat etti. Onun vefatını duyan Müslümanlar büyük bir üzüntüye kapıldılar ve ilk anda ne yapmaları gerektiğine karar veremediler. Ama o da bir ölümlüydü. Hz. Ömer, onun Hz. Musa gibi Rabbi ile buluşmaya gittiğini, O'nun için "öldü" diyen olursa ellerini keseceğini söylüyordu. Ebû Bekir (ra), Rasûlullah'ın iyi olduğu bir sırada ondan izin alarak kızının yanına gitmişti. Vefat haberini duyar duymaz hemen geldi, Rasûlullah'ı alnından öptü ve "Anam Babam sana feda olsun ya Rasûlullah. Ölümünde de yaşamındaki kadar güzelsin. Senin ölümünle peygamberlik son bulmuştur. Şanın ve şerefin o kadar büyük ki, üzerinde ağlamaktan münezzehsin. Ya Muhammed! (sav) Rabbinin katında bizi unutma; hatırında olalım ..." dedi. Sonra dışarı çıkıp Ömer'i susturdu ve: "Ey insanlar, Allah birdir, O'ndan başka ilâh yoktur, Muhammed O'nun kulu ve elçisidir. Allah apaçık hakikattir. Muhammed'e kulluk eden varsa, bilsin ki o ölmüştür. Allah'a kulluk edenlere gelince, şüphesiz Allah diri, bâkî ve ebedîdir. Size Allah’ın su buyruğunu hatırlatırım: "Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Simdi o ölür veya öldürülürse siz ökçelerinizin üzerinde geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye dönerse Allah'a hiçbir ziyan veremez. Allah şükredenleri mükâfatlandıracaktır" (Âli İmrân, 3/144). Allah’ın kitabı ve Rasûlullah'ın sünnetine sarılan doğruyu bulur, o ikisinin arasını ayıran sapıtır. Şeytan, peygamberimizin ölümü ile sizi aldatmasın, dininizden saptırmasın. Şeytanın size ulaşmasına fırsat vermeyiniz" (İbn Hişam, es-Sire, IV, 335; Taberî, Târih, III, 197,198).

Dersler ibretler

·         Ashabı kiram (Rıdvanullahi aleyhim ecmain) için İslam davası her şeyin üstündeydi. En yakın akrabaları da dâhil. Öyle ki nice babalar evlatlarına, evlatlarda babalarına kılıç çekmeden çekinmediler. Amca ve dayılar yeğenlerle, yeğenler de amca ve dayılarla İslam uğrunda savaştılar.

·         Ashabı Kiram’ın tamamı hayır yarışında bizim havsalamızın alamayacağı kadar fedakârdılar. Ebu Bekr Sıddık (ra) ise bu yarışın hep şampiyonu olmaya devam etti. Sadece bu defa değil onlar ömür boyu bu yarışa devam ettiler. Yarışın bu maratonunda Ömer (ra) Ebu Bekr (ra) i geçebileceğini düşünerek malının yarısını getirmişti. Resulullah (sav) ın “çocuklarına ne bıraktın?” sorusuna: “getirdiğim kadarını” diye cevap vermişti. Az sonra Ebu Bekr Sıddık (ra) malının tamamıyla çıkageldi. Resulullah (sav) ın aynı sorusuna, “Allah (cc) ve Resulünü (sav) bıraktım.” Diye cevap verdi. Ömer (ra): “Vallahi hiçbir zaman Ebu Bekr’i geçemeyiz.” Diyerek hayır yarışında onun şampiyonluğunu kabul ve ilan ediyordu.Resulullah (sav) a her seslenişlerinde “Anam babam sana feda olsun ya Resulullah (sav)” diye seslenen Ashabı kiram (Rıdvanullahi aleyhim ecmain) ın gözünde mal neki…

·         Büyük felaketlere hazırlıklı olup metanetimizi korumanın önemi…

·         Şok edici olaylar anında soğukkanlılığını koruyacak rehberlerin varlığının önemi…

·         Musibetlerden şok olan toplulukları doğru olana irşad edip, teskin edici nasihatlerde bulunmak hayati önem taşır. Ömer (ra) gibi Şeytanın dahi heybetinden yanına yaklaşamadığı bir şahsiyet, Resulullah (sav) ın vefatı gerçeğini kabullenemeyip şoka girebiliyor. Şüphesiz bu, nice kitleleri şoke edecek kadar büyük bir olaydır. İşte böyle anlarda Ebu Bekirlere, Ebu Bekirce çıkışlara hayati ihtiyaç vardır. Böyle zamanlarda Ömer heybetinden Ebu Bekir soğukkanlılığı daha önemlidir. Devam edecek inşallah. Selam… dua… mozkilinc@hotmail.com

 

 

 2458 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65167.6823
Euro8.95278.9886
Hava Durumu
Saat
Site Haritası