• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret2465873
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Kör Göze Güneş Ne Yapsın
30/10/2014

28 Şubat yıllarıydı… TEM elemanları ve JİTEM’den olduğunu söyleyen kimi sivillerin, evimiz, vakfımız, kursumuz, medresemizi göz hapsine aldıkları zamanlar… Kimi zaman da bizi ve talebelerimizi sorguladıkları, aba altından-üstünden sopa gösterdikleri vakitler…

                Bir gün talebelerle siyer dersimizde Mekke döneminden sahneler geçiyordu. Özellikle ilk yıllarda iman edip davada sadakat gösteren, fedakârlıkta bulunan Sahabeler’e (ra) imrenerek şöyle içerlemiştim. “Ne günlere kaldık Allah’ım! (cc) Resulullah (sav) ın döneminde olsaydık, onun gül cemalini görseydik, onunla hemhal olsaydık, onun bastığı topraklara yüz süreydik de bu çirkef asra kalmasaydık… İtlerin salındığı taşların bağlandığı asır… (Haşa şikâyet değil sadece bir temenni ve tehassur izharı.) 17 yaşlarındaki bir talebem hiç unutamayacağım bir cevap verdi. “Seyda Ebu Cehil ve Ebu Leheb de Resulullah (sav) ı gördüler ama iman etmediler…”

                Aman yarabbi nasıl yerinde bir cevap… Resulullah (sav) ın asrında yaşayıp, onu bizzat görüp, onu komşu, akraba olup iman etmemek nasıl bir körlük… Böylesi eski yeni nice vakalar, bu körlüğe apaçık delil değil mi? bu konudaki Kur'an’ın uyarıları, bunları yaşadıkça çok daha iyi anlaşılıyor. “Şanıma and olsun ki, cin ve insanlardan birçoğunu Cehennem için yarattık; kalpleri vardır onunla (hakkı) anlamazlar, gözleri vardır onunla (hakikati) görmezler, kulakları vardır, onunla (doğruyu) işitmezler. İşte bunlar (bu şuursuzlar) hayvanlar gibidir, belki daha da sapık ve şaşkındırlar, işte gafiller ancak bunlardır!. ” (Araf 7/179)

                Elbette bu ayet sadece kâfir ve müşrikler için değildir. Apaçık gerçekler karşısında üç maymun kesilen her gafil için de geçerlidir. Bu gafil pekâlâ Müslüman olup, abid, zahid hatta âlim görünümlü de olabilir. Allah (cc) gerçekleri görmeye, anlamaya, işitmeye hidayet etmediği zaman, olmuyor. İş bu gafil, Müslüman da olsa bu duruşuyla farkında olarak veya olmayarak kâfirlerin, müşriklerin ekmeğine yağ sürmüş oluyor.

                Daha önce “fanatizm kör ve sağır eder” başlığındaki üç yazımda ve daha başka yazılarımda bu konuya detaylı girmiş, üç kısım fanatik gruptan bahsetmiştim. (Haşhaşiler, Harici Vahhabiler ve cahil sofiler) Aslın da bu konuda pek yazmak da istemiyordum. “Kellim kellim la yenf’a” vaziyetleri… Dolayısıyla uzatmaya gerek yok. Ancak geçmişte kardeşimden daha çok sevdiğim bazı fanatik haşhaşiler yine bu konuya çektiler.

                Ayet hadis okuyorum olmuyor… “Dinler arası diyalog” adı altında yapılanlardan örnekler aktarıyorum olmuyor. Pensilvanya imamının kitaplarından, röportajlarından, beyanatlarından örnekler sunuyorum olmuyor. Daha olmuyor haşhaşi medyasından görsel ve yazılı deliller sunuyorum yine kabul etmiyor. İster istemez aklıma Araf suresi 179 ayetin esrarı geliyor.

                Öyle ki bazılarına pensilvanyalının papaya mektubunu sordum. Kimi görmedim, kimi okumadım dedi, geçiştirdiler. (kanaatimce yalan söylüyorlardı) onlara mektubun sadece ilk iki paragrafını göstererek, buradaki ifadelerin İslam’a ve ümmete ihanet için yeterli delil olduğunu söyledim.

Pek muhterem Papa cenapları,

Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekân kılma yolundaki kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkından size en içten selamları getirdik. Yoğun gündeminizde bize zaman ayırarak sizinle müşerref olmayı bahşettiğiniz için zatıâlilerinize en derin kalbi teşekkürlerimizi sunarız.

Papa 6. Paul Cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinler arası Diyalog için Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.

Dediler ki, “sosyal medya da gerçeklere nasıl takla attırıldığını biliyorsunuz hocam.” Gülen bunları konuşurken siz orda mıydınız? Günah değil mi, gıybet değil mi falan… Yahu bu mektup bizzat gülen medyası tarafından büyük bir ihtişamla reklam edildi falan dedim amma… Nafile… Kör ze güneş ne yapsın.

Onlara acıdım ama bir yandan da kendi fanatik sofilik yıllarımı düşündüm. Hidayet ne paha biçilmez servetmiş… Gerçekleri görmek, duymak, anlamak ne kadar güzel… Bir de bu gerçekler uğruna mücadele etmek daha da güzel.

Bunları niye anlattım… Hala haşhaşın etkisinde olan ama iyi niyetli samimi insanlar var elbette. Daha çok çalışalım, anlatalım, gayret edelim… Tabi daha çok da dua edelim. İnanıyorum ki niceleri doğruyu göreceklerdir ve görüyorlar da… Selam… Dua…

 

 

 1612 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası