• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

16/01/2019

Med

  Eczanesi

Perşembe

17/01/2019

Anadolu

 Eczanesi

Cuma

18/01/2019

Barış

Eczanesi

Cumartesi

19/01/2019

Rihan-Aksu 

Eczanesi

Pazar

20/01/2019

Y.Gümüşsu-Zin 

  Eczanesi

Pazartesi

21/01/2019

Şifa

 Eczanesi

Salı

22/01/2019

Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam462
Toplam Ziyaret2136094
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Makyaj Değil Ümmet Yapan Kadın 1
16/02/2017

            Kur’an’ı Kerimde rical (erkekler) suresi yok ama “Nisa” (kadınlar) suresi diye bir sure var. Peygamberler dışında, Ahmet, Hasan, Ali ismiyle bir sure yok ama “Meryem” suresi var. Kur’an’da Ali İmran / İmran ailesi diye bir sure var ama bu sure de ismini Meryem’in annesinden almaktadır.

“Doğrusu biz emaneti göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar onu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korktular. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalim çok bilgisizdir.” (Ahzap 33/72)Allah (cc) bu yüce dava yükünü insanın omuzuna yüklemiş. İnsan ise kadın ve erkekten müteşekkildir. Dolayısıyla dava yükünü de kadın ve erkek beraberce taşımaktadırlar. “Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe 9/71)

 Tabiatı itibariyle davayı omuzlamada erkek ön plandadır. Bu da kadının davadaki rolünü perdelemektedir. Başka bir deyimle kadının davadaki rolünün farkındalığını örtmektedir.Hâlbuki kadının davadaki rolü, erkeğe nispetle çok daha yoğun ve daha büyüktür.

“Her başarılı bir erkeğin arkasında bir kadın vardır.” Diye bir söz vardır. Bu söz doğru olmakla beraber, eksik bir sözdür. Doğru olan şu ki, başarılı başarısız, kadın erkek her insanın arkasında bir kadın vardır. Çünkü her insan bir annenin çocuğudur.

Her bir insanı, bir anne dokuz aya karnında taşımıştır. “Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. "Hem Bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır." (Lokman 14)

Her çocuğun beşiğini bir anne sallamış…Nice geceler yanı başında uykusuz kalmış… Ona ninniler söylemiş… Bir ömür ona hizmet etmiştir…Onu eğitip terbiye etmiş… Yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş, tabiri caizse; anne saçını, baba da sakalını süpürge etmişlerdir.

Dolayısıyla, bebeğini emziren anne, geleceğin toplumunu hatta insanlığı emzirmektedir. Salladığı beşik insanlığın beşiğidir. Ninni söylerken ümmeti eğitip terbiye etmektedir. Bağrına bastığı sadece bir bebek değil, bir toplum, bir ümmet hatta insanlıktır. Yani tüm ümmeti ve insanlığı anneler dokuz ay karnında taşımış, yüreğinde ve bağrında büyütmüştür.

Kadın Toplumun Banisidir

Kadın toplumun ustası, öğretmeni, bekçisi, muhafızı, mürebbisi ve annesidir. Allah (cc) tüm bu ulvi görevlerini hakkıyla yerine getirmesi için, kadını annelik gibi lahuti bir şefkat ve merhametle donatmıştır. Bu merhamet, yavrusu için anneyi ölüme seve seve götürecek kadar derindir. Anne hayvanlarda dahi bu şefkat ve merhameti net olarak görmekteyiz. Ya insan?...

Geleceğin toplumunun nasıl olacağını merak ediyorsak, eğittiğimiz çocuklarımıza bakalım. Çünkü çocuklar aileleri, aileler toplumu, toplum da ümmeti oluşturur. Esasen daha kısa yoldan ifade ile tüm insanlık çocuklardan oluşmaktadır. Şu halde çocukların eğitim ve terbiyesi, tüm insanlığın eğitilip terbiye edilmesidir.

Bu eğitim ve terbiyede ailenin ama özellikle annenin rolü büyüktür. Bilim adamları, çocuğun kişiliğinin oluşumunun 0-5 yaşlarında gerçekleştiğini söylüyorlar. Bu yaşta çocuk, ana kucağı ve baba ocağındadır. Normal bir ailenin çocuğu 0-5 yaşları arasında annesinden habersiz ve tek başına nerdeyse dışarıya adım atmamaktadır. Dolayısıyla annenin çocuk terbiyesindeki rolü tartışılmaz.

Özellikle kapitalizmin insanlığı esir aldığı, lüks, konfor, israf ve savurganlığın, geçim ve iaşeyi üçe beşe katladığı günümüzde; erkeğin, neslin eğitim ve terbiyesine fiili katkısı doğal olarak zorlaşmıştır. Geçinmenin sadece geçimlikle olduğu dönemlerde, baba günlük 3-5 saat çalışarak ailesini geçindirirken, şimdi 12-14 saat çalışmak bile yetmemektedir.

Dolayısıyla neslin, yani toplumun, yani ümmetin hatta insanlığın eğitim ve terbiyesi; kadının omuzlarına, maharetli ellerine ve şefkatin kaynağı yüreğine kalmaktadır. Şimdi anne olup ümmeti ve insanlığı inşa etmekle görevli olan kadına, Televole tuzaklarına düşmek yakışır mı? Kaldırım taşları ve güzellik salonları kapılarını aşındırmak, magazin programları islemekle vakit öldürmek, sosyal medyada asosyalleşmek yakışır mı? Selam… Dua…Paylaş | | Yorum Yaz
391 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte - 08/08/2018
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte
Kur ’ansız Olmaz - 28/07/2018
Kur ’ansız Olmaz
Batı Örnek Olamaz - 11/07/2018
Batı Örnek Olamaz
Oy Kullanmamak Zalime Destek olmaktır 2 - 22/06/2018
Oy Kullanmamak Zalime Destek olmaktır 2
Gizli Hazine - 07/06/2018
Gizli Hazine
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31055.3317
Euro6.03446.0586
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 12° 3°
Saat
Site Haritası