• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam168
Toplam Ziyaret2462894
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Gelin bu dünyayı değiştirelim
31/10/2013

Seksenli yıllarda Mevdudi (rh.a) nin bir kitapçığı vardı, “Gelin bu dünyayı değiştirelim” adında… Gençlik tarafından o ve benzeri kitaplar içilircesine okunurdu. Bu çağrı her davetçinin her müsait zaman ve zeminde kesintisiz prensibi olmalıdır. Bu çağrıya bilmeyenler, “ben tek başıma dünyayı nasıl değiştirebilirim ki” bahanesiyle karşılık verirler. Evet, hiç birimiz tek başımıza dünyayı değiştiremeyiz. Ancak her birimiz kendi dünyamızı değiştirebiliriz. Her birimiz, şahsi ve ailevi hayatımızı değiştirirsek, zaten dünya değişir. Kaldı ki yalnız da değiliz. İman eden her mümin, ister istemez batıldan hakka doğru değişime taliptir.

Çocukluğumuzda biz dünyayı köyümüzden ibaret zannederdik. Çünkü başka bir yer görmemiştik. Hacca ve umreye giden Müslüman farklı bir iklimi yaşayarak bilmektedir artık.Eksikte olsa, İslam’ın yaşandığı bir yerde taat ve ibadetin hazzını tatmıştır. İhsan makamıyla tanışmıştır. Allah (cc) ı görüyormuşçasına ibadet etmek veya Allah (cc) tarafından gözetildiğini hissederek ibadet etmenin lezzetini tatmıştır. O halde bu yaşayan bir mü’in, yarım yamalak ibadetlerle yetinemez. İslam’ın yaşanmadığı diyarları hakkıyla yaşanır hale getirmek için mücadele etmek zorundadır.

Hac ve umre dönüşü Türkiye’deki herhangi bir hava alanına indiğiniz anda farklı bir dünyaya gözlerinizi açıyorsunuz. Haremeynde günlerce hiçbir duyu organınız harama bulaşmamışken, beri tarafta bir anda gözleriniz enva-ı çeşit haramlarla karşı karşıya kalıyor. Bakar mısın bakmaz mısın? Kulaklarınız değişik yerli yabancı şehvet kokan müzikler ve bayanların şuh kahkahalarına maruz kalıyor… Dört bir yanınızı parfüm kokuları sarıyor. Çarşıda, pazarda, sokakta, evde, radyoda televizyonda, sosyal medyada hep aynı manzaralar…Buralarda bir hafta bir ay kaldıktan sonra, ister istemez kalbinizin de benzeri haramlara maruz kaldığını müşahede ediyorsunuz. Yani adeta büyük bir boşluğa düşüyorsunuz.

Buradan Suudi idaresini temize çıkardığım falan anlaşılmasın. ABDnin kuklası, Sisi’nin baş payandası bir idareden de bir hayır beklemek yanlıştır. Ancak şahsi ve ailevi olarak İslam’ın yaşanmasına herhangi bir sorun yok. Evde çarşıda pazarda, kısaca Haremeyn’in her yanında İslam’ı yaşanıldığına şahit oluyorsunuz. Bazı istisnalar tabi ki vardır ve olacaktır. Devrisaadette de istisnalar vardı.

Başta İngilizler olmak üzere, Ümmeti elliden fazla parçaya bölen İslam düşmanları, ümmetin yeniden toparlanmaması için iki şeyi tartışıyorlar. Hilafetin ilgası mı, haccın iptali mi? sonunda hilafetin ilgasına karar veriyorlar. Çünkü hilafet var oldukça, ümmetin toparlanması zor olmayacaktı. Bu görüşlerinde isabette etmişlerdir maalesef. O gün bu gündür, ümmetin perişan hali, varlık içinde yokluk yaşaması… Tefrikalar… İşgaller… Katliamlar… Sömürüler…

Burada dikkatimizi çeken şey, İslam ümmetinin toparlanmasında birinci lokomotif güçten sonra ikincisinin hac ibadeti olmasıdır. Gerçekten hac ve umre ibadetleri hakkı verilerek yapılsa ve gerekli ders ve ibretler alınıp, dönüşte gereği yaşansa yine ümmetin hali değişir.

Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, hac veya umreler sonrası dünyanın merkezi olan Mekke’den, taşraya doğru geri dönüyorlar. Bu gidiş gelişler, durmaksızın devam ediyor. Normal umre zamanlarında bu gidiş gelişler normal olarak devam ediyor. Ancak ramazan umreleri ve hac mevsiminde adeta kıyamet kopmuş haşir başlamış gibi Müslümanlar dünyanın dört bir yanından sökün ediyorlar. Sonra aynı yoğunlukta geldikleri yerlere geri dönüyorlar. Bu hal her yıl mütemadiyen tekrar ediyor.

Bu Müslümanların her biri gittikleri yerlere taşıdıkları cıncık boncuğun çeyreği kadar, vahyin soluğunu,devrisaadet anlayışını taşısalar,kısa zamanda sadece İslamâleminin değil dünyanın çehresi değişir. Ancak üzülerek söylemeliyiz ki, hacı ve umrecinin artmasına paralel olarak iyiye doğru bir gidişattan bahsedemiyoruz. Aksine İslami anlayışta bir aşınma, laytlaşma ve kalite düşmesi bahis konusu…

Kirli suyla dolu bir havuza binlerce kişi tarafından günde birer sürahi temiz su dökülse, birkaç ay belki hafta içinde bu havuzun suyu değişip, berrak ve temiz bir suyla dönüşür. Ancak bu havuz, bir türlü temizlenemiyor, aksine kirlenmesi artıyorsa bir sorun var demektir.Yani Müslümanın sosyal, siyasal, ekonomik vs. hayatında İslamileşme gereği kadar ve gereği gibi gitmiyorsa bir sorun var demektir.

“Hac ve umrelerimiz turistik gezi olmasın” “hac ve umrelerimiz gerçek hac ve umre olsun” derken bunu kastediyoruz. Ne olur gelen derinlemesine bir tefekkür edelim. Resulullah (sav) cahiliye çağını tek başına başlayıp, sonra davasına gönül veren bir avuç sahabesiyle, cahiliye çağını saadet asrına dönüştürdü. Onun ümmeti olarak bizlerde onun bize bıraktığı Kur'an ve sünnet’ in öğretileriyle bunu yapabiliriz. Bu hayal değil gün gibi, güneş gibi bir gerçek. Hac ve umrelerimiz makbul ve mebrur, tüm Müslümanlar dünya ahiret mesrur olsun. Amin… mozkilinc@hotmail.com

 2655 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.50997.5400
Euro8.85868.8941
Hava Durumu
Saat
Site Haritası