• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret2470073
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Hac ameli genç ameli
17/10/2013

         Beş gün önce (zilhiccenin 7. günü) Arafat’a çıkış hazırlıkları başladı. Yoğunluk sebebiyle Arafat’ta başladığım yazımı tamamlayıp gönderemedim. Özür diliyorum.

         Arefeden bir gün önce (tevriye günü veya halk diliyle şerefe günü) Arafat’a akın başladı. Aynen mahşere akın gibi fevç fevç… Öğleden sonra saat 13 de başlayan akın, gece saat iki civarında tamamlandı. Arafat’a çıkış, vakfe ve müzdelifeye akın, hele müzdelifedenminaya uzanan uzunca yaya yürüyüş esnasında, kaybolmalar, fenalaşmalar, yürüyemeyecek kadar hasta ve yaşlı olanlar… yaşlılığı sebebiyle nüsukların hakkını veremediği için yüreğinin ta derinliklerinden hıçkıra hıçkıra ağlayanlar, en küçük bir şeye bahane bulanlar, kızanlar, çocuk gibi küsenler ve daha neler… Tüm bunlar hac ve umre ibadetinin gençlikte yapılması gerektiğini bir kez daha haykırıyor.

         Buna birde intikaller esnasında yaşanan izdiham ve meşakkatleri eklediğiniz zaman, hac ve umrenin gençlikte yapılması gerektiğini hep pekiştiriyor. İntikaller esnasındaki gecikmeler… Bu gecikmeler sebebiyle sabırsızlanmalar… Sonunda gadaplanıp kalpler kırıp amelinin mebrur ve makbul olmasına ciddi zarar veren sonuçlar… Kısaca nereden bakarsak bakalım bu iki büyük amel genç ve dinamik haldeyken yapılması gereken ibadetler. Özellikle farz olan hac…

         Düşünün ki bu zorluklar, yaşlı insanların henüz evlerinde hazırlıları esnasında başlamaktadır. Yolculuk uçakla bile olsa, yaşlı insan birçok zahmetler çekiyor, çevresine de zahmetler veriyor. Maalesef bu durum hacı veya umreci evine geri dönünceye kadar her aşamada adım adım yaşanıyor. Otobüs ve servislere biniş, inişler… Hareme giriş çıkışlar… Tavaflar, sai’yler... Abdest alışlar… Hatta yemekhanede yemek sırası ve yenmesi esnasında bile nice zorluklar yaşanıyor. Tüm bunlar yıllardır tekrarlanıyor, ama bizim insanımız hacca yine de yaşlandıktan sonra gitmeye devam ediyor. Sonuç olarak dünyanın en yaşlı hacı ve umrecisi Türkiye’den…

         Peki, yaşlılar bu işten vaz mı geçsin, elbette değil. Bu aşk yüreğe düşünce yaşlı genç dinlemiyor. Demek istediğiim, bu satırları okuyan genç kardeşlerim bu gerçeği asla göz ardı etmeyip şimdiden hazırlıklarını yapmaya başlasınlar. Buraya yaşlı gelen hacı abiler ve ablalar da çocuklarını veya torunlarını genç yaşta bu ibadetleri yapmaya yönlendirsinler. “sonra haccı tutamam” gibi nereden nasıl ve neden çıktığı bilinmeyen bir fikirle bu ibadetleri ertelemesinler. Unutmayalım ki biz haccı tutmayacağız, hac bizi tutacaktır.

         Genç yaşta gitmek istediği halde maddi durumu elvermeyen, ancak yaşlandıktan sonra gidebilenler, daha önce hac ve umre görevini ifa edip yaşlanınca yine gitmek isteyenler veya yıllarca kur’a engeline takılıp bekleyenler elbette müstesnadır. Ama geçerli bir mazereti olmadığı halde gecikenler, daha sonra bin pişman olacaklardır. Nitekim bu günlerde “neden genç iken gelmedim” diye dizlerini döven, ağlayıp sızlayan insanlarla bizzat karşılaşıyoruz.

         Müzdelifeden şeytan taşlamaya yürüyecek mecali olmayan yaşlı ve hasta olanlar, başkalarına vekâlet vererek cemre görevini yaptılar. Otobüslerle belli merkezlere taşındılar, oralardan da daha sonra kendi otellerine taşındılar. Bu otobüslere de tercüman olarak gelenleri rehber olarak verdiler. Dolayısıyla bir otobüste benim payıma düştü. Normalde otobüsle yirmi dakika olan mesafeyi üç saatte ancak gelebildik. Ama bu esnada yaşanan sıkıntılar, yaşlı halde bu ibadetin hakkının verilemeyeceğine delildir.

         Otobüse biniş inişler yirmişer dakika… Bir kısmı “hasta olacağız klima kapatılsın” diğer kısmı “aman boğuldum ne olur klimayı çalıştırın” klimayı 3-5 dakika arayla açıp kapata kapata gidiyoruz ama tartışmalar, itirazlar yol boyu hep devam etti. Bereket sabırlı bir şoföre denk geldik. Yoksa böyle durumlarda şoförlerde sıkıntı çıkarırlar. Tabi burada klimalar genelde ya hep ya hiç modunda olup ortası yoktur. Aynı durum birçok otellerde de aynıdır. Maalesef nice insanlar, gidip dönünceye kadar otel klimaları sebebiyle de olan tartışmaları devam ederler. Tabi bu sadece işin klima kısmı... Daha nice nice zahmetler ve zahmet vermeler yaşanıyor. Bazen bazıları verdikleri zahmetlerden dolayı üzülüp ağlıyor, ağlatıyor, sonra özür diliyor… Bazıları da verdikleri tüm zahmetleri görmeyip zahmet görmekten şikayetçi ve daha neler.

         Bilindiği üzere insanı annesinden doğduğu gün gibi temizleyecek olan hac bir şartı da bu çıngarlardan arı olmasıdır.Resulullah (sav) şöyle buyurur: “Kim hacceder ve (haccı esnasında) uygunsuz bir söz ve harekette bulunmazsa, annesinden doğduğu gün gibi (günahlarından temizlenmiş olarak) döner.” (Buhari, Müslim, Riyazussalihin H no=1272)

         Aişe annemiz der ki: Resulullah (sav) a sordum, dedim ki; ya Resulullah (sav) en efdal ibadetin cihad olduğunu görüyoruz, bizde cihada çıkmayalım mı? Buyurdu ki: “hayır sizin için en efdal cihad, mebrur (hakkı verilerek yapılan) hacdır.” (Buhari, Riyazussalihin H no=1274)

         Ancak her şeye rağmen bu ibadetin tadına doyum olmuyor. Demem o ki imkânı olan bu lezzetleri/hazları genç yaşta yaşamayı sakın ihmal etmesin. Cümlenizin bayramı şerifleri mübarek ola. Rabbim kan ve gözyaşının olmadığı, annelerin feryatları ve masum yavruların çığlıklarının dindiği, İslam’ın adalet gölgesinde gerçek bayrama cümlemizi kavuştursun…Hac ve umrelerimiz makbul ve mebrur, tüm Müslümanlar dünya ahiret mesrur olsun. Amin… mozkilinc@hotmail.com2390 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341
Hava Durumu
Saat
Site Haritası