• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam169
Toplam Ziyaret2466984
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
İhvanı Müslimin’in çizgisi…
19/10/2012

 

Şehit imam Hasan el Benna, her aklıselim Müslüman tarafından hürmet, rahmet ve minnetle anılır. İmandan nasibi olup onun aleyhinde konuşacak insan istisnadır. Zira o, devrisaadet ilamı üzere yaşadığı hayatını, sonunda o ilamın uğruna feda edip, pak ve sade bir şehadetle rabbine kavuşmuştur.

Onun devrisaadet ilamı bilinciyle yetiştirdiği talebelerinden on binler, yüzbinler hatta milyonlarcası, İslam sancağını onun bıraktığı yerden izzet ve şerefle taşımaya devam ettiler ve ediyorlar. “Arap baharı” şu an yaşanan “ümmet kıyamı”nın temelinde de onun yiğit, cefakâr ve vefakâr arkadaşları ve talebelerinin; hesapsız alın terleri, gözyaşları ve şehadet kanları vardır.

Şimdi nice zamanlarıdır ihvan çizgisi tartışılıyor. Birileri neredeyse imamın çizgisi imamla beraber gitti kayboldu demeye getiriyorlar. Bu iddiayı dillendirenler, çoğu kere önce İmam el Benna’yı medhu sena ediyor, sonra da İmamın çizgisinin tahrif ve tahribatını gündeme getiriyorlar. Güya iyi niyetli olduklarını ve aslında ihvan ve ümmetin hayrını düşündüklerine karşı tarafı inandırmaya çalışıyorlar. Ama bu iddiada bulunanlar, sadece Şehit imam Hasan el Benna değil, onun gibi hayatını ıslama adayıp şehit olan on binlerce aziz şühedanın ruhlarına ve şehadet için sırasını bekleyen milyonlarca yiğidin kalplerine azap etmektedirler.

İhvanı Müslim’in dünyaya yayılmış, aşağı yukarı her ülkede Allah (cc) ın dinini yaymak ve yaşatmak için çalışmakta olan bir cemaat. Mensupları melek değil. Hataları, kusurları ve elbette günahları olan nice bireyleri içerisinde barındırıyor. Ayrıca böylesi devasa bir cemaatten zaman içinde şu veya bu sebeple ayrılan fertler ve gruplar olduğu gibi, cemaatin de şu veya bu sebeple cemaatten ihraç ettiği fertler de vardır. Bu cemaatle alakası kalmamış kimselerle cemaatin çizgisi yargılanamayacağı gibi, halen cemaat içinde olup hata veya günah işleyenlerin veballeri de cemaate mal edilemez. Şurası kesin ki dava fertlerle değerlendirilmez, fertler davanın ilke ve prensipleriyle değerlendirilirler.

Şehit imam Hasan el Benna yıllar öncesinden “eğitim risalesinde” 10 rükün, 20 esas, 40 vecibe ve 10 nasihatle davanın temel prensiplerini açıkladıktan sonra, bu gerçeğe şöyle dikkat çeker: “ey sadık kardeşim! Eğer bu prensiplerimize göre davranıp yaşıyorsan, nerede olursan ol sen bizdensin, biz de sendeniz. Aksi halde içimizde önemli makamlara gelmiş olsan da sen bizden uzak, biz de senden beriyiz.”

İhvanı Müslimin, devrisaadet İslam’ını İslam’ın öngördüğü metotla yeryüzüne ikame etmek için çalışan bir cemaattir. “Ehli hall vel akd” ulemanın rehberliğinde hareket eden, şurayı esas alan bir harekettir. Dolayısıyla ehil âlimlerin rehberliğinde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Dışardan veya içerden İhvan ismini kullananların yaptığı hatalar böylesi bir cemaati bağlamadığı gibi, etkilemez de.

Durum buyken sağa sola savrulmuş ihvanı Müslimin çizgisiyle alakası kalmamış bazı fert veya grupların hatalarından dolayı İhvanı Müslimin’in çizgisini mahkûm etmek insafsızlıktır. Hatta bizzat cemaat içinde bulunan fertlerin hatalarıyla da cemaat karalanamaz.

Hüsnü’nün son gününe kadar da İhvanı Müslimin yasaklı bir cemaatti. Genel mürşidinin ülke dışına çıkması yasaktı. Her hangi bir şehirde kasabada şube açması yasaktı. Medya gücünü kullanması, TV radyo açması vs. vs. yasaktı. Şimdi düşünelim İmam Hasan el Benna’nın çizgisinden sapmış bir yapıya bunca yasaklamalar neden? Şu an birçok ülkede de aynı yasaklar devam ediyor. İhvan’ın Birçok ülkede farklı isimlerle yoluna devam etmesi de aynı yasaklar sebebiyledir. Filistin’de HAMAS… Tunus’ta NAHDA… Lübnan’da CEMAATİ İSLAMİYE gibi…

Şehit imam Hasan el Benna’dan sonra günümüze varıncaya kadar, ihvanı Müslimin Allah (cc) yolunda şehitler vermeye devam etti ve halen de devam ediyor. Çizgiyi değiştirmek bu mudur? Mısır, Tunus, Libya, Suriye, Lübnan, İsrail ve nice ülkelerinin zindanları, hiçbir zaman ihvan sız kalmadılar. Hele mısır ve İsrail zindanlarından sürekli binlerce ihvan mensubu hep var oldu… Bu mudur çizgiden sapmak? Tüm Genel Mürşidler ve şura üyeleri başta olmak üzere tüm ileri gelenleri, hayatlarının büyük bir bölümünü zindan ve işkenceler altında geçirmişlerdir… Çizgiden sapmadan yola devam başka nasıl olur?

İhvanı Müslimin’in kadınlar koluna mensup bir bacının küçücük bir hatırası bu konuyu birazcık anlatıyor. “eşimden evlenme teklifi geldiğinde, onu İhvanı Müslimin’e mensup bilerek tereddütsüz evlenme teklifini kabul ettim. Ancak kulağım hep polis veya askerlerin kapımıza dayanıp eşimi zindana götüreceği sesteydi. Çünkü İhvan’a mensup olmak zindana rıza göstermek demekti. Bende eşimle bunu bile bile evlendim. Ancak yıllar geçmesine rağmen eşim tutuklanmayınca, onun ihvana mensubiyetinden şüphe etmeye başlamıştım. Derken evliliğimizin onuncu yılında beklediğim şey oldu ve eşim tutuklandı. Bunun üzerine şükür secdesine kapandım. Çünkü eşimin sadık bir ihvan mensubu olduğunu anlamıştım.

Sonuç olarak Şehit imam Hasan el Benna’nın çizgisi neyse bu gün onu yolunu sürdürenlerin çizgisi de odur. Ancak bu iddiaları kim neden çıkarıyor? Kim dillendirip yayıyor? Bu vb. soruların cevabına sonra devam edelim inşallah. Selam… Dua… mozkilinc@hotmail.com

 

 

 

 

 1959 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası