• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

12/06/2019

 Barış

  Eczanesi

Perşembe

13/06/2019

Şifa 

 Eczanesi

Cuma

14/06/2019

Sevim

Eczanesi

Cumartesi

15/06/2019

Viranşehir-Yazmacı

Eczanesi

Pazar

16/06/2019

Mavi-Bulut 

  Eczanesi

Pazartesi

17/06/2019

Akmeşe

 Eczanesi

Salı

18/06/2019

Deliktaş 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret2234350
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
İhvanı Müslimin’in çizgisi…
19/10/2012

 

Şehit imam Hasan el Benna, her aklıselim Müslüman tarafından hürmet, rahmet ve minnetle anılır. İmandan nasibi olup onun aleyhinde konuşacak insan istisnadır. Zira o, devrisaadet ilamı üzere yaşadığı hayatını, sonunda o ilamın uğruna feda edip, pak ve sade bir şehadetle rabbine kavuşmuştur.

Onun devrisaadet ilamı bilinciyle yetiştirdiği talebelerinden on binler, yüzbinler hatta milyonlarcası, İslam sancağını onun bıraktığı yerden izzet ve şerefle taşımaya devam ettiler ve ediyorlar. “Arap baharı” şu an yaşanan “ümmet kıyamı”nın temelinde de onun yiğit, cefakâr ve vefakâr arkadaşları ve talebelerinin; hesapsız alın terleri, gözyaşları ve şehadet kanları vardır.

Şimdi nice zamanlarıdır ihvan çizgisi tartışılıyor. Birileri neredeyse imamın çizgisi imamla beraber gitti kayboldu demeye getiriyorlar. Bu iddiayı dillendirenler, çoğu kere önce İmam el Benna’yı medhu sena ediyor, sonra da İmamın çizgisinin tahrif ve tahribatını gündeme getiriyorlar. Güya iyi niyetli olduklarını ve aslında ihvan ve ümmetin hayrını düşündüklerine karşı tarafı inandırmaya çalışıyorlar. Ama bu iddiada bulunanlar, sadece Şehit imam Hasan el Benna değil, onun gibi hayatını ıslama adayıp şehit olan on binlerce aziz şühedanın ruhlarına ve şehadet için sırasını bekleyen milyonlarca yiğidin kalplerine azap etmektedirler.

İhvanı Müslim’in dünyaya yayılmış, aşağı yukarı her ülkede Allah (cc) ın dinini yaymak ve yaşatmak için çalışmakta olan bir cemaat. Mensupları melek değil. Hataları, kusurları ve elbette günahları olan nice bireyleri içerisinde barındırıyor. Ayrıca böylesi devasa bir cemaatten zaman içinde şu veya bu sebeple ayrılan fertler ve gruplar olduğu gibi, cemaatin de şu veya bu sebeple cemaatten ihraç ettiği fertler de vardır. Bu cemaatle alakası kalmamış kimselerle cemaatin çizgisi yargılanamayacağı gibi, halen cemaat içinde olup hata veya günah işleyenlerin veballeri de cemaate mal edilemez. Şurası kesin ki dava fertlerle değerlendirilmez, fertler davanın ilke ve prensipleriyle değerlendirilirler.

Şehit imam Hasan el Benna yıllar öncesinden “eğitim risalesinde” 10 rükün, 20 esas, 40 vecibe ve 10 nasihatle davanın temel prensiplerini açıkladıktan sonra, bu gerçeğe şöyle dikkat çeker: “ey sadık kardeşim! Eğer bu prensiplerimize göre davranıp yaşıyorsan, nerede olursan ol sen bizdensin, biz de sendeniz. Aksi halde içimizde önemli makamlara gelmiş olsan da sen bizden uzak, biz de senden beriyiz.”

İhvanı Müslimin, devrisaadet İslam’ını İslam’ın öngördüğü metotla yeryüzüne ikame etmek için çalışan bir cemaattir. “Ehli hall vel akd” ulemanın rehberliğinde hareket eden, şurayı esas alan bir harekettir. Dolayısıyla ehil âlimlerin rehberliğinde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Dışardan veya içerden İhvan ismini kullananların yaptığı hatalar böylesi bir cemaati bağlamadığı gibi, etkilemez de.

Durum buyken sağa sola savrulmuş ihvanı Müslimin çizgisiyle alakası kalmamış bazı fert veya grupların hatalarından dolayı İhvanı Müslimin’in çizgisini mahkûm etmek insafsızlıktır. Hatta bizzat cemaat içinde bulunan fertlerin hatalarıyla da cemaat karalanamaz.

Hüsnü’nün son gününe kadar da İhvanı Müslimin yasaklı bir cemaatti. Genel mürşidinin ülke dışına çıkması yasaktı. Her hangi bir şehirde kasabada şube açması yasaktı. Medya gücünü kullanması, TV radyo açması vs. vs. yasaktı. Şimdi düşünelim İmam Hasan el Benna’nın çizgisinden sapmış bir yapıya bunca yasaklamalar neden? Şu an birçok ülkede de aynı yasaklar devam ediyor. İhvan’ın Birçok ülkede farklı isimlerle yoluna devam etmesi de aynı yasaklar sebebiyledir. Filistin’de HAMAS… Tunus’ta NAHDA… Lübnan’da CEMAATİ İSLAMİYE gibi…

Şehit imam Hasan el Benna’dan sonra günümüze varıncaya kadar, ihvanı Müslimin Allah (cc) yolunda şehitler vermeye devam etti ve halen de devam ediyor. Çizgiyi değiştirmek bu mudur? Mısır, Tunus, Libya, Suriye, Lübnan, İsrail ve nice ülkelerinin zindanları, hiçbir zaman ihvan sız kalmadılar. Hele mısır ve İsrail zindanlarından sürekli binlerce ihvan mensubu hep var oldu… Bu mudur çizgiden sapmak? Tüm Genel Mürşidler ve şura üyeleri başta olmak üzere tüm ileri gelenleri, hayatlarının büyük bir bölümünü zindan ve işkenceler altında geçirmişlerdir… Çizgiden sapmadan yola devam başka nasıl olur?

İhvanı Müslimin’in kadınlar koluna mensup bir bacının küçücük bir hatırası bu konuyu birazcık anlatıyor. “eşimden evlenme teklifi geldiğinde, onu İhvanı Müslimin’e mensup bilerek tereddütsüz evlenme teklifini kabul ettim. Ancak kulağım hep polis veya askerlerin kapımıza dayanıp eşimi zindana götüreceği sesteydi. Çünkü İhvan’a mensup olmak zindana rıza göstermek demekti. Bende eşimle bunu bile bile evlendim. Ancak yıllar geçmesine rağmen eşim tutuklanmayınca, onun ihvana mensubiyetinden şüphe etmeye başlamıştım. Derken evliliğimizin onuncu yılında beklediğim şey oldu ve eşim tutuklandı. Bunun üzerine şükür secdesine kapandım. Çünkü eşimin sadık bir ihvan mensubu olduğunu anlamıştım.

Sonuç olarak Şehit imam Hasan el Benna’nın çizgisi neyse bu gün onu yolunu sürdürenlerin çizgisi de odur. Ancak bu iddiaları kim neden çıkarıyor? Kim dillendirip yayıyor? Bu vb. soruların cevabına sonra devam edelim inşallah. Selam… Dua… mozkilinc@hotmail.com

 

 

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
1855 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zekât = Hikmet Bereket - 30/05/2019
Zekât = Hikmet Bereket
AVRUPADA RAMAZAN 2 - 20/05/2019
AVRUPADA RAMAZAN 2
Ramazanı Ramazan Yapalım - 06/05/2019
Ramazanı Ramazan Yapalım
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2 - 05/03/2019
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2
İhvanı Müslimin’in Çizgisi - 25/02/2019
İhvanı Müslimin’in Çizgisi
Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası