• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

16/01/2019

Med

  Eczanesi

Perşembe

17/01/2019

Anadolu

 Eczanesi

Cuma

18/01/2019

Barış

Eczanesi

Cumartesi

19/01/2019

Rihan-Aksu 

Eczanesi

Pazar

20/01/2019

Y.Gümüşsu-Zin 

  Eczanesi

Pazartesi

21/01/2019

Şifa

 Eczanesi

Salı

22/01/2019

Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret2136514
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Başarı Birlik Ve Dayanışmayla Olur
31/07/2017

      Toplum düzeni birlik ve beraberlikle sağlanır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın toplum hayatı bakımından ne kadar önemli olduğunu, birliğin temin edilememesi halinde sosyal bünyede nasıl huzursuzluklar çıkacağını değişik hadisi şeriflerinde ifade edip uyarmıştır. Bir önceki yazımızda vurguladığımız hadiste de Resulullah (sav) toplumu bir insan vücuduna benzeterek anlatmıştır. Bazı organları hasta olan bir insanın vücudu nasıl zayıf ve güçsüz düşerse; düşmanlıkların yaygınlaştığı,birlik ruhunun kaybolduğu toplumlar da öyle güçsüzleşirler. Bu da düşmanın işine yarar.

Bunun için bir milleti yıkmak,isteyenler, önce, o milleti meydana getiren fertler arasında ayrılık tohumları ekerek onları birbirine düşürürler. Birlik ve beraberliklerini bozarlar. Maddî ve manevî güçlerini düşman yerine, kardeşlerine karşı kullanan ve düşmanlarını unutanlar kolayca başkalarına yem olurlar. Bu gerçek öteden beri bilindiği için, dünyaya hükmetmiş nice büyük devletler, düşmanları tarafından önce içeriden parçalanmış, sonra yıkılıp tarihten silinmişlerdir.

Cenâb-ı Hak nice ayet-i kerimede bu değişmez gerçeği hatırlatmakta ve böyle bir akıbete uğramamak için Allah'ın ve O'nun Peygamber’inin emirleri çerçevesinde birlik ve beraberliğin korunmasını emretmektedir. Allah (cc) şöyle buyurur:" Allah'a ve Resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin, sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Bir de sabırlı olun. Çünkü Allah, sabredenlerle beraberdir. " (el-Enfâl, 8/46)

Mezkur hadiste Resulullah (sav) müminleri birlik beraberliğe, cemaat olamaya çağırırken, mükemmel bir benzetmeyle Müslümanların birlik beraberliğini bedenin organlarına benzetmiştir. Beden üç ana unsurdan oluşur. Baş, duyu organları ve diğer organlar…

Bu madde sadece bir beraber ve cemaat olmanın gereğini vurgulamıyor. Aynı zamanda, bir cemaatin temel yapısı konusunda da ip uçları veriyor. Bir cemaatin nasıl ki bir idarecisi, idari kurulları ve çalışanları vardır, beden de aynı öyle… Baş ve beyin cemaatin sorumlusunu, duyu organları şura, yönetim kurulu vs. kısımların üyeleri gibi diğer idari üyeleri simgeler. El ayak vs. organlar da genel davetçileri simgeler.

Bir cemaatin tüm organları sapasağlam, ama sorumlu işinin ehli değilse, o cemaat sağlıklı çalışamaz. Cemaatin diğer kurullarını emek ve çabalarını heder eder. Cemaatin sorumlusu her açıdan deha ama cemaatin diğer organları sağlıklı değilse, o cemaat yine sağlıklı bir cemaat olamaz ve tam manasıyla işlevini icra edemez. Bu da büyük oranda, emek, zaman, insan ve masraf kaybı demektir.

Bu konuyu biraz açalım. Hadiste geçen üç unsurun sağlamlığı ve işlevini görmesi oranında, beden de sağlam olur ve işlevini tam görür. Bunlardan ikisi sapasağlam olup sadece biri yada birinin bir kısmında sakatlık olsa, yine beden sağlam bir beden olmaktan çıkar.

                Gövde ve ayaklar sapasağlam, ama sadece gözlerin sakat olması, bedenin işlevini % yetmiş seksen olumsuz etkiler. Dil ve kulakların olmaması, gözler kadar olmasa da yine ciddi oranda etkiler. Hakeza baş tüm organlarıyla sapasağlam olsa, ama el veya ayaklardan biri yada her ikisi sakat olsa bu da sakatlığı oranında bedeni işlevsiz kılar. Kısacası bedenin sağlamlığı ve işlevi, her bir organın işlevinin sağlamlığıyla orantılıdır.

                Sonuç itibariyle Müslümanlar olarak ne derece birlik, beraberlik içerisinde organize olup çalışırsan o denli başarılı oluruz. Bu birliğin de belli bir plan ve program çerçevesinde olması, her bir birey veya birimin kendi görevinin hakkını vermesi gerekir. Bir makinada bir dişli, bir çark hatta bazen bir cıvata bile tüm makinanın durmasına ve devre dışı kalmasına sebep olduğu gibi cemaatsel çalışmada da durum böyledir. Şu halde hep beraber sorumluluğumuzun farkında ve bilincinde olup, görevlerimizin hakkını vermek zorundayız. Selam… dua…

 Paylaş | | Yorum Yaz
200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte - 08/08/2018
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte
Kur ’ansız Olmaz - 28/07/2018
Kur ’ansız Olmaz
Batı Örnek Olamaz - 11/07/2018
Batı Örnek Olamaz
Oy Kullanmamak Zalime Destek olmaktır 2 - 22/06/2018
Oy Kullanmamak Zalime Destek olmaktır 2
Gizli Hazine - 07/06/2018
Gizli Hazine
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31055.3317
Euro6.03446.0586
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 3°
Saat
Site Haritası