• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
 • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Cumartesi

14/03/2020

 Med-Hançer

  Eczanesi

Pazar

15/03/2020

Yorulmaz-Can 

 Eczanesi

Pazartesi

16/03/2020

Baran

Eczanesi

Salı

17/03/2020

Avu

Eczanesi

Çarşamba

18/03/2020

Coşkun 

  Eczanesi

Perşembe

19/03/2020

Hacı Çetin

 Eczanesi

Cuma

20/03/2020

Sobay 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret2435836
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Medrese âlimleri genel kurulu
29/12/2013

Medrese âlimleri genel kurulu 28.12.2013 tarihinde Batmanda toplandı. Toplantıya yeni şafak gazetesinden Yusuf kaplan bey de nefis bir sunumla katıldı. İnşallah bir sonraki yazımda o sunumdan notları da paylaşacağım.

Zor kış şartları nedeniyle katılımda fireler olsa da doğu ve güneydoğunun hemen her ilinden 250 civarında âlim hazır bulundu. Değişik âlimlerin sunumlar yaptığı toplantının hemen girişinde, bu oluşum hakkında olası şüphelere cevap verildi. Hemen sonrasında şu ülkemizde oluşturulmaya çalışılan kargaşanın dış kaynaklı olduğu, içeriden de birilerinin bu operasyona taşeronluk yaptığı ve bunun kabul edilemez olduğu vurgulandı. İşte toplantıdan kısa notlar.

 • Bu oluşum; Nurşin, Ohin, Zokayd, Havelvbbir çok ilim menba-ı’na dayanmaktadır. Konya’dan Van’a kadar doğu ve güneydoğu bölgesinde hemen her illerimizden değerli âlimlerin katılımıyla oluşmuş ve gelişerek yoluna devam etmektedir. Dolayısıyla bu oluşumdan şüphe etmemek yersizdir.
 • Birliğimiz tüm siyasi görüş ve düşüncelerin üzerindedir. Herhangi bir siyasi oluşuma angaje olmak gibi bir düşüncemiz de olamaz. Ancak memleketimizde son günlerde yapılan operasyonların ülkenin kendi ayakları üzerinde durmasını engellemeye yönelik dış kaynaklı ve içeriden destekli bir komplo olduğunu da göz ardı edemeyiz. Milli iradeye yönelik her tür kalkışmayı kınadığımızı ve telin ettiğimizi ifade ediyoruz.
 • İslam dünyasında akıllar sekülerleşmiştir. Ümmetin geleceğine yönelik programlar geliştirecek, ümmetin sorunlarını çözecek ufuk ve hedefleri körelmiştir.
 • Şu an medreselere devam eden talebelerin hedefleri nelerdir. Geleceğe nasıl bakıyorlar. Özellikle ümmetin geleceğine yönelik bir ufukları var mıdır? Üzülerek ifade etmeliyiz ki bu sorunu kısmen aşan medreselerimizin sayısı azdır. İnşallah bu toplantılardan çıkan ortak akılla bu vb. birçok soruna çözüm üretilecektir.
 • İmamı Gazali, İmamı Rabbani İbni Rüşt vb.âlim ve mütefekkirler neden yetişmiyor? Bilindiği üzere Osmanlının çöküşünden sonra medreseler yok edilmeye çalışılmış, bin bir zorlukla varlığını sürdürenlerinde programı kuşa benzetilmiştir. İnşallah sadece ülkemiz insanı değil ümmet hatta insanlığın sorunlarına çare üretecek mezkûr âlimler misali ulema ve mütefekkirlerin yetişmesine vesile olunacaktır.
 • İslami ilimlere zekâ yatırımını sağlama. Uzun yıllardır medreselere zekâ yatırımı ihmal edilmiştir. Aileler zeki ve kabiliyetli çocuklarını üniversitelere gönderirken, medreselerin payına genelde normalin altı zekâdaki çocuklar kalmaktadır. Tabi bunun farkında olan aileler de var olun en seçme çocuklarını medreselere gönderiyorlar. Ancak bu oran çok düşüktür.
 • Yakın geçmişe kadar, medreselerde çok ileri düzeyde fenni ilimlerde okutulanmedreseler, zaman içinde sadece gramere yoğunlaşan tek kanatlı değil kanatsız kuşa dönüşmüştür. Son yıllarda fıkıh ve usulü, hadis ve usulü, Kur'an ve ilimleri konusunda müspet gelişmeler olmakla beraber, bu konuda henüz yolun başında gibiyiz.
 • Bu medreseler, “DarulErkam’ın”Medine “Suffe medresesinin”ehli sünnetvel cemaat ilim geleneğinin devamıdırlar. Dolayısıyla bu medreseler desteklenmeli, programındaki eksikler giderilmeli ve daha aktif hale getirilmelidir.
 • Medreselerimiz, zaman içinde bilim ve Kevni ilimlerden öylesine uzaklaşmış ki fenni ilimlerle uğraşan okullara gidenlerin akidelerini sorgular oldular. Hâlbuki Kur'an ve sünneti incelediğimizde dini ve fenni tüm ilimlere dikkat çekildiğini net olarak görürüz. Astronomi, jeoloji, zooloji, botanik vs. tüm ilimler…
 • Günlük hayatımızda birçok yeniliklere gittiğimiz gibi, medreselerimizde de gerekli yeniliklere gitmeliyiz. Şu an doğal olarak insanlar deveyle, merkeple değil otomobille, uçakla seyahat ediyorlar. Bilgisayarlar ve her tür ileri teknolojiden istifade ediyorlar. Dolayısıyla medreselerde de programın asıl aslına bağlı kalınarak gerekli yenilikler yapılmalıdır.
 • Medreselerin en önemli sorunlarından biri dağınıklıktır. Bu oluşum dağınıklığın giderilmesinde de önemli rol oynayacaktır. Devam edeceğiz inşallah.Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilincweb@gmail.com

 2644 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI - 28/10/2019
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84196.8693
Euro7.73027.7611
Hava Durumu
Saat
Site Haritası