• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret2466973
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Ağlarsa anam ağlar…
14/11/2013

            Hepimiz iyi biliyoruz ki İslam’ı kaybedeli çok şeyimizi kaybettik. Kayıplarımızın manevi olanları ise o kadar çok ve değerli ki, telafisi mümkün değil. İşte o kaybolan değerlerden biri de anne baba hakkıdır.

                Başta tvler olmak üzere kitle iletişim araçlarının bu konudaki tutumları içler acısı. Güya aile konusunu işleyen nice diziler adeta aile içine dinamit koyarcasına programlar yapıyorlar. Bunlar gerçekten bu toplumu yapmak mı istiyorlar yoksa yıkmak mı istiyorlar diye sormadan edemiyorsunuz… Çevre, okul, arkadaş vs etkenler de bu konuda maalesef pekte iç açıcı değiller.

                Zamane gençliği diye tabir edilen İslam’dan mahrum yetişmiş gençlerimizin anne baba hakkı konusundaki tutumları malum. Ancak daha acısı kendisi artık anne baba olmuş, evlat büyütmenin, eğitip geliştirmenin ne olduğunu uygulayarak gören kesimin dahi bu konuda sınıfta kalması.

                Şu örnek biraz kaba olur ama bağışlayın. Yaram derin…

                Size saldıran bir köpeğe birkaç lokma ekmek verseniz, saldırmaktan vazgeçip ekmeğinizi yer. Birkaç gün sonra aynı köpekle karşılaştığınız zaman size saldırmaz, kuyruğunu sallayarak yanınıza yaklaşıp sürtünür ve adeta şöyle der; “nasılsın arkadaşım hani birkaç gün önce bana ekmek vermiştin ya, teşekkür ederim… Biraz daha o ekmekten yok mu?” der.

                Şu halde, bir köpek dahi kendisine atılan birkaç lokma ekmeği unutmuyorken; evladı evlenip ev bark sahibi oluncaya kadar ona hizmetçilik yapan anne babasına karşı gelen, onları azarlayan ve herhangi bir şekilde onların hukukunu çiğneyen bir evlat’tan daha nankör kim olabilir

                İtiraf etmeliyiz ki kendi kendimize yetecek yaşa geldikten sonra çoklarımız bu basit gerçekleri unutuyor ve sanki tamamıyla kendi kendimize bu konumumuza geldiğimizi zannediyoruz… Biz anne babalar, kendi çocuklarımıza anne baba hakkıyla ilgili iyi bir örnek olamıyoruz. Sonuç olarak da ettiğimizi buluyoruz.

                Şimdi konuyla ilgili biraz da Allah (cc) ve Resulüne (sav) kulak verelim;

ıÜü"Yüce Rabb'ın şöyle emretti; Yalnız Allah'a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara "öf " dahi deme, yüzlerine bağırma, onlara tatlı söz söyle. Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını aç da, "Ya Rab, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et" de "(ıÜüİsrâ, 17/23-24)

ıÜü“Biz insana, 'annevebabasına' iyilikledavranmasınıtavsiyeettik…” (Ahkaf Suresi,15)

ıÜü"Biz insana, anavebabasınakarşıiyidavranmasınıtavsiyeetmişizdir.Annesionu, güçsüzlüktengüçsüzlüğeuğrayarakkarnındataşımıştı.Çocuğunsüttenkesilmesiikiyıliçindeolur.Banaveanababanaşükretdiyetavsiyedebulunmuşuzdur.DönüşBana'dır." (Lokman, 31/14)

"ıÜüPeygamberEfendimiz de "kimeiyilikyapayım?" diye üç defasoranbirsahabiye, üç defasında da, "annene" cevabınıverdiktensonradördüncüsoruda, babasınaiyilik yapması gerektiğini söylemiştir."(Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1)
ıÜü“Allah’
ın rızası, anne-babanınrızasında, Allah’ın öfkesi de annebabanınöfkesindedir.”(Tirmizibirr, 3)

“Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi? Allah’aşirkkoşmakveana-babayaâsiolmaktır.”(Buharî şehadet, 10)

Resulullah (sav) ıÜü"Size, büyükgünahların en büyüğünübildireyim mi?" diye üç defasordu. Üç defasında da "evetbildir, EyAllah'ınResulü" diyen-ashab-ıkirâmabunlarınsırasıyla; "Allah'aortakkoşmak, ana-babayakarşıgelmek, haksızyereadamöldürmekveyalansöylemek" olduğunubelirtti. (Buhârî, Edeb, 6)

“Üç duavardırki, bunlarşüphesizkabuledilir: Mazlumunduası, misafirinduasıveanne- babanınevladınaduası.”(İbnimace dua, 10)

Anne babaya isyan ve haklarının çiğnenmesi çoğunlukla çocukluk bittikten hemen sonra başlıyor. Yani çocukluk yaşında biraz korku, biraz ihtiyaç, biraz da fıtratın henüz tam bozulmamış olması sebebiyle bu konuda pek sorun yaşanmıyor. Asıl sorun gençlik çağı ve sonrasında yaşanıyor. Bu da, çocuk yaşta yani tamda eğitim çağında çocuklarımıza İslamî eğitimin içinde özellikle anne baba hakkını da vermemiz gereğini zorunlu kılıyor.

Özellikle evlendikten sonra hanım; “Ya anan ya ben veya ya baban ya ben” gibi çıkışlar yaptığında omuzumuza Kafdağı kadar yük biniveriyor. Şimdi ne yapacaksınız?…Hani “aşağısı sakal yukarısı bıyık” misali… Anne babanızı mı terk edeceksiniz, hanımı mı kapı dışarı edeceksiniz. Gerçi artık kadınlar kocalarını kapı dışarı ediyorlar ya… Aile konusundaki yanlış politika vs. girişimlerin ve girişimcilerin canı sağ olsun.

Şu halde her birimiz kızlarımızı Kur'an ve sünnet terbiyesiyle eğitirken “sakın ha kızım eşine; “Ya anan ya ben veya ya baban ya ben” gibi bir çıkış yapma… Eğer öyle bir şey yapıp, eşinle ebeveyni arasına girersen veya eşinin anne babasına asi olmasına sebep olursan; bilesin ki,  evlatların da sana aynısını yapacaktır.

Sonuç olarak bilelim ki anne baba haklarının çiğnenmesinde, vebalin çoğu yine anne babaya dönmektedir. Öyle ya bu asi evlatlar yerden bitmedi, gökten de düşmediler… Onlara ne verdik ki ne bekliyoruz… Yılda bir kez “anneler günü- babalar günü” gibi çağdaş batı safsatalarına aldanmayalım. Evlatlarımıza anne baba haklarının herhangi bir zamanla sınırlandırılamayacağını 365 gün 24 saat ve ömür boyu tüm haklar gibi anne baba haklarının da mahfuz olduğunu öğretelim..

Allah (cc) bizleri anne babalarımıza, evlatlarımızı da bize hayırlı evlatlar eylesin amin!!!...

                                                                                                                             2339 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası