• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

24/04/2019

Aksu

  Eczanesi

Perşembe

25/04/2019

Rihan

 Eczanesi

Cuma

26/04/2019

Can

Eczanesi

Cumartesi

27/04/2019

Berfin-Avu 

Eczanesi

Pazar

28/04/2019

Velioğlu-Kaya 

  Eczanesi

Pazartesi

29/04/2019

Yaşam

 Eczanesi

Salı

30/04/2019

Mavi 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam511
Toplam Ziyaret2203727
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Haydi Kadınlar Eve
11/04/2013

Biraz tebessümle başlayalım ama… Adama derler ki: “senin hanım çok geziyor.” Adam der ki: çok gezseydi bazı bazı bizim eve de yolu düşerdi.” Bir ay kadar önceki umre yolculuğuna, gece saat 2.15 başladık takriben 5.30 ta da indik. Geri dönüşümüz aktarmalı oldu, ilki Medine – İstanbul 22.30 – 2.15 ikincisi, 5.45 – 7.00 arası. Her uçakta üç yüz küsur yolcu, bu yolculara hizmet eden 6-8 bayan hostes... İster istemez yine kadın hakları konusunda derin düşüncelere daldım…

Buyurun beraberce ve İster ulusal, ister uluslar arası düşünelim… 365 gün 24 saat, gece gündüz, yaz kış milyonlarca, uçak, otobüs vb ulaşım vasıtalarında yine milyonlarca bayan, yüz milyonlarca yolcuya hizmet ediyorlar. Bu bayanlar da genelde 20-40 yaşları arasında. Yani tam da verimli annelik yıllarını, kıtalar arası yolculuklarda iyi kötü milyonlarca insana paspas ediyorlar. Benim taaccübümü taaccüple karşılayacaklar çok olacaktır biliyorum. Ancak yine de asıl, bayanların hayrına olduğuna inandığım bazı gerçekleri paylaşayım.

Kadını sınırsızca her işte çalışmaya, ne olursa olsun dışarıya çıkmaya davet eden çevreler, gerçekten kadını ve haklarını korumuş mu oluyorlar? Böyle koruma düşman başına… Kadını ârıyla namusuyla evinde hanım, hatun oturmaya, eşinin gönül sultanı, çocuklarının annesi, komşu, akraba ve arkadaşlarının örneği olamaya davet etmek kadına kötülük… Fabrikada, markette, lokantada, pastanede, cafede, mağazada, otelde, umumhanede kısaca her işte çalışmaya davet etmek, hatta bunun için mahalle baskısı oluşturmaksa kadına iyiliktir öylemi?

Kadına, “sen köle misin?” “ayaklarının üzerinde durmalısın” “kocana mahkûm olmamalısın” vb bir sürü şeytani telkinlerde bulunanlar, gerçekten ne yapmak istiyorlar. Helali olan bir kocasına hizmet kölelik, namahremi olan binlerce insana hizmet özgürlük! Çağdaşlık! öyle mi?  

Kadının evinde çocuklarına annelik, öğretmenlik ve eğitmenlik yapması daha önemli değil mi? Çocuğunun beşiğini sallayan, onu huzurla emziren, ona ninni söyleyen, onu bağrına basan ve maddi manevi sağlıklı bir şekilde yetiştiren anne, aslında geleceğin toplumunu yetiştirmektedir, sadece bir bireyi değil… Olur, olmaz her içte çalışan kadın çocuğunu yani toplumu nasıl büyütüp eğitecek… Kocasına nasıl sağlıklı bir eş olacak…

Kadın toplumun anası, öğretmeni, ustası, hocası, bakıcısı ve muhafızıdır. Sadece her başarılı bir erkeğin değil kadın-erkek, başarılı-başarısız tüm bireylerin arkasında tabii olarak bir kadın vardır. Kadın erkek her fert bir kadının/annenin eseridir.  Yani hangi toplum olursa olsun sonuçta kadının eliyle işlenip şekillenmektedir. Ancak kadının tüm bu fazilet ve erdemleri taşıyıp nesillere aktarması, Allah (cc) ın kendisi için çizdiği sınırlar dâhilinde hareketiyle mümkündür.

İşte bu sebeple kadın önemlidir ve hayatı, “mide ve uçkurdan” başka bir tabirle “yatak odası, mutfak ve wc arasında gidip gelmek” ten ibaret kabul eden zavallılara bırakılmamalıdır. Zina tartışmaları sırasında; “beden benimdir istediğim gibi kullanırım” pankartı açan bazı zavallı kadın müsveddelerine rağmen bırakılmamalıdır.

Kadın hiç çalışamaz demiyoruz. Hatta değişik sebeplerden dolayı bazı kadınlar için çalışmak zaruri bir ihtiyaç olmaktadır. Bazı işler de tam kadının fıtratına göredir; hemşirelik, çocuk, yaşlı ve engellilere bakmak, anaokulu, ilkokul, kız lisesi vb sadece bayan içerikli bütün eğitim ve öğretim kurumları gibi. Tabi İslami kurallara uygun olduktan sonra, yani çalışma alanı, servisi, yemekhanesi vs ihtiyaç alanlarının tamamında erkeklerle iç içe olmayacakları (orijinal tabirle haremlik selamlık / laikçiler kızmasın) şekilde olursa, tekstil, gıda üretim ve işleme sektörü vb yerlerde de çalışmasında şer’an bir sakınca yok. Ancak takdir edersiniz ki günümüzde ve ülkemizde İslami ahlak ve ahkâmdan bahsetmek hala suç sayılmaktadır.

Kadını kafes arkasına hapsetmek istiyorlar diye gerçekleri çarpıtanlar kadının hayrına konuşmuyorlar. İslam kadını eve hapsetmiyor. Hiçbir Müslüman’ın da böyle bir iddiası yok… Yoksa asıl kadını cinsel obje olarak gören şehvet simsarları, kadını sokağa çekerek kafeslemek mi istemektedirler? Onların bağnaz! Dedikleri en muhafazakâr ailelerde dahi kim kadını eve hapsetmiş… kadın tüm meşru ihtiyaç ve işlerinde dışarı çıkmıyor mu? Hatta tüm İslami grup, cemaat ve cemiyetlerde kadının özellikle hemcinslerine İslam’ı öğretmek, onları eğitip toplumun birer eğitmeni olarak yetiştirmek için dışarıya çıkmaya teşvik edilmiyorlar mı?

Olur, olmaz her işte ve gece gündüz çalışan kadın, nasıl anne olacak, şayet olursa çocuğunu nasıl eğitecek, kreş veya dadı annelik yapabilirler mi? Anne kucağı ve baba ocağı sıcaklığından mahrum büyüyen çocukların oluşturacağı toplum, nasıl bir toplum olacaktır. Yıllardır fatihler, Selahaddinler niye yetişmiyor… İmamı azamlar, Şafiiler, gazaliler, rabbaniler neden yetişmiyor? Bedi uz Zamanlar, Hasan el Bennalar neden yetişmiyor?... Sebebini biraz da burada aramak gerekmiyor mu?

Gece gündüz binlerce kişinin memnuniyetine hayatını adayan bir bayan evde kendisini bekleyen eşini nasıl memnun ve mutlu edecektir. Evlenmekten gaye sıcak bir yuva, bu sıcak yuvara huzurlu bir aile ve huzurlu ailelerden huzurlu, mutlu ve güven içinde bir tolum oluşturmak değil mi?... beraber yaşamayı evlenip aile kurmaya tercih edenler bunu anlamak istemeyebilirler. Ama aklıselim, doğruyla eğriyi, hakla batılı, ârı hayâyı bilenler ne olur bir ses verin yoksa ben mi çok karamsarım? Evet, özellikle asklı selim bayanların ses vermesini bekliyorum. Sakın yine muasır medeniyet! Diye Avrupa’dan bahsedilmesin. Avrupa’nın merhemi olsa kendi keline sürerdi. Avrupa, kadını, çocuğu, aileyi, fazileti, erdemi kısaca insanlığı yok etti. Dolayısıyla  % 99 u Müslüman olan bizim örneğimiz Avrupa olamaz.. Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilinc@hotmail.comPaylaş | | Yorum Yaz
2144 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2 - 05/03/2019
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2
İhvanı Müslimin’in Çizgisi - 25/02/2019
İhvanı Müslimin’in Çizgisi
Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte - 08/08/2018
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte
Kur ’ansız Olmaz - 28/07/2018
Kur ’ansız Olmaz
Batı Örnek Olamaz - 11/07/2018
Batı Örnek Olamaz
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.88865.9122
Euro6.56076.5869
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası