• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret2465865
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
İhvan Vahhabi Değildir
18/08/2013

         Yıllardır Türkiye’deki tasavvef çevrelerinin tamamına yakını, ihvanı tartışmasız vahhabi olarak kabul ederler. Bunu da saliklerine altını çizerek deklare eder ve ihvan kitaplarından zinhar uzak durmaları sıkıca tembihlerler. Ancak “İhvanı müslimin”in kitaplarına, fikir ve zikirlerine az çok vakıf kimseler, bunun kuru bir iddiadan öteye geçmeyeceğini bilirler.

         Sorumluluk makamlarında olanlar, bilmeden kulaktan dönme bilgilerle böyle bir kanaate varmışsalar, başlı başına bir vebal içindedirler. Temel ilkesi nefis tezkiyesi ve ruh terbiyesi olan ve manevi hastalıklarla mücadeleyi meslek edinin tasavvuf erbabının içyüzünü araştırmadan böyle bir karlamada bulunmaları kabul edilemez. Yok, eğer ihvanın vahhabilikle alakasının olmadığını bilmelerine rağmen böylesine büyük bir cürmü işliyorlarsa, Allah (cc) katında iftiracı olarak sorgulanacakları muhakkaktır.

         Kul hakkının ne kadar büyük bir günah olduğunu her mü’min bilir. Tasavvuf erbabıysa bunu ilk bilmesi gereken kimselerdir. Dünya islami hareketlerinin önünü aydınlatan, eğitim ve terbiyede çığır açan, nebevi metod ve rabbaniliği ümmete öğreten bu fedakar ve cefakar cemaati top yekün töhmet altında bırakarak milyonlarca kulların hakkını yüklenmek büyük cesaret… “Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.” (Hucurat 49/6)

 Bir kıssa:

         Halen hayatta olan emekli imam bir ağabeyimin, yıllar önce (80 li yıllar) yaşadığı bir anısı bu olayı ayna gibi açıklamaktadır. Camisinin karşısında açtığı kitabevinden bir genç Seyyid Kutub’un “Fizilalil Kur'an” eserini alır. Kitabı büyük bir iştiyak ve heyecanla alan genç, (o yıllarda Fizilal tefsirine sahip olmak ayrıcalıktı) bir hafta sonra kitabı iade etmek üzere geri getirir. Hoca kitabı geri almakta zorlanmaz. Çünkü çok istenen bir kitap… Ancak gence iade sebebini sorunca şeyhinin, kitabın yazarının vahhabi olduğu gerekçesiyle iade etmesini söylediğini öğrenir. Devamını hocadan dinleyelim:

         “şeyh efendi arada bir ziyaret ettiğim bir zattı. Bir hafta geçmeden hemen ziyaretine gittim ve uygun bir zamanda konuya açıp sordum. Hocam! “Seyyit Kutup vahhabidir, kitaplarını okumayın” dediniz mi? evet dedi. Hocam gerçekten sadece öğrenmek için soruyorum. Seyyit Kutup veya ihvanın herhangi bir yazarının, herhangi bir kitabını okudunuz mu? Hayır. Fizilal’in herhangi bir yerinde vahhabiliğe dair bir delil biliyor musunuz? Vb. ısrarla sorduğum tüm sorulara, şeyh efendi, sadece ben onları biliyorum, vahhabidirler... Okumama ne gerek var ki… Mealinde kaçamak cevaplar dışında karşılığı olmadı.

Vahhabiler yan kuruluşları yıllardır ihvanı tekfir ediyor.

         Meseleyi yakından bilen her kes de biliyor ki, vahhabiler vb. tekfirci gruplar neredeyse her Müslüman gibi ihvanı da tekfir ediyorlar. Ayrıca bu, bu günkü mesele de değil, yıllardır böyle…Yıllardır birçok tasavvuf ehli körlemesine ihvanı tekfir eden bir görüşün fikriyle / vahhabilikle itham ediyorlar. Şayet ihvan vahhabiyse, nasıl oluyor da vahhabiler kendilerine mensup olan devasa bir camiayı tekfir etmektedir. Tasavvuf ehli mi yanlış, vahhabilermi?

         Şu an mısırda selefi ismini kullanan vahhabiler, ihvana karşı darbecilerin, Kıptilerin, Şiilerin ve Yahudi dönmelerinin safında yer aldılar. İhvanın vahhabilikle alakasının olmadığına bu olan bitenler yeterli delil değil mi? Ne olur bir düşünün… İhvanın hangi âliminin kitabını okursanız okuyun… İhvanın halis muhlis ehlisünnet vel cemaat olduğunu görürsünüz. Eğer kitap okumuyorsanız dabari bu destanları görün ve okuyun. Kuru bir inat uğruna ümmetin bu yiğit evlatlarına bühtan etmeyin.

         Bir asra yakındır bu Müslümanlar Allah (cc) yolunda kurbanlar vermeye devam ediyorlar. Meydanlar ve zindanlar bu vefakar ve cefakar insanları iyi tanır… Filistin’in şehit kanlarıyla yoğrulan toprakları iyi bilir. Süveyş kanalı, Sina yarım adası iyi bilir… Tahrir, Adeviyye, Nahda ve daha nice meydanlar iyi tanır.

         Tasavvuf erbabı cümle ulema, meşaih, mürşid, mürebbi ve saliklere yürekten bir nida ile sesleniyorum. Gelin bu kardeşlerinizle saflarınızı birleştirin, onlar firavunlara karşı Musaların safındadırlar. Onlara dua edin, destek olun… onlarla dayanışma için meydanları dolduranlarla beraber siz de meydanları doldurun… Sonuçta kazananlar hak üzere olan mazlumlar olacaktır. Zalimler değil…

         Not: bir çok şehir ve meydan gibi, Adana’nın 5 Ocak meydanı da Adeviye meydanı nöbetini devralmış. İlk gününe çağırdılar. Bu satırların bir kısmını meydanda yazdım. Gaziantep’imiz 20 günden fazladır. Her gün meydanlarda… Sizler de nerede olursanız olun, yüreklerinizle direnişçi kardeşlerinizin safında yer alın.

 2821 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası