• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Cumartesi

14/03/2020

 Med-Hançer

  Eczanesi

Pazar

15/03/2020

Yorulmaz-Can 

 Eczanesi

Pazartesi

16/03/2020

Baran

Eczanesi

Salı

17/03/2020

Avu

Eczanesi

Çarşamba

18/03/2020

Coşkun 

  Eczanesi

Perşembe

19/03/2020

Hacı Çetin

 Eczanesi

Cuma

20/03/2020

Sobay 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam418
Toplam Ziyaret2434584
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Mekke… Kabe… Safa-Merve…
14/03/2013

      Bu satırları sizlere dünyanın merkezinden yazıyorum. Mekke… Evet dünyanın merkezi Mekke’dir. Çünkü dünya insan için, insan kulluk için var… Kulluğun merkezi ise Kabetullahtır. Dünyanın merkezi Newyork değil, Tokyo değil, Pekin değil… Londra Paris, Moskova hiç değil… İstanbul veya Ankara da değil. Dünyanın merkezi sadece Mekke’dir. Kulluğun merkezi ise Kabetullahtır. İMF değil, Davos değil, İMKB veya dünyanın herhangi bir borsası, bankası veya finans merkezi değil. Kulluğun merkezi şehvetin kıble edildiği herhangi bir eğlence payitahtı da değil. Evet… Parayı, kadını, şanı şöhreti vs geçici zevk veya meta-ı kıble edinenlere inat, kulluğun merkezi Kabetullahtır.

       Dünyanın dört bir yanından değişik renk, ırk, kültür ve desenlerden yüz binlerce hatta milyonlarca insan, ilahi çağrıyı almış, kulluğun merkezine koşup gelmişler. Milyonları kıtalar ötesinden böyle bir yere kulluktan başka ne getirebilir? Buraların fiziki açıdan pek bir cazibesi de yok aslında. Dağları kupkuru kayalar, toprağıysa daha çok çorak kumdan oluşuyor… Buralar deniz sahili, plaj falan da değil… Aslında burada nefsin hoşlandığı, heva ve heveslere hitap eden malayani zevkler yok. Ama buranın öyle bir cazibesi var ki tek kelimeyle anlatılmaz yaşanır… İşte bu cazibenin çekim gücü, kulluktur, ilahi aşktır, Muhammedi sevdadır…

      Kulluk varlığın şifresi… Kulluk olmasa hiçbir şeyin değeri yok. Paranın, Servetin, şanın, şöhretin, makam ve rütbenin kısacası hiçbir şeyin… Kulluk sevginin, saygının, kardeşliğin, arkadaşlığın, birliğin, beraberliğin, barışın, yardımlaşmanın paylaşmanın yegâne kaynağıdır. İnsanlık bunu anladığı zaman, silahlar susar, savaşlar biter, kan ve gözyaşı durur, feryatlar diner, kısacası insan, insanca yaşamanın ne demek olduğunu o zaman anlar… huzuru ve güveni o zaman tadar… Allah (cc) için sevmenin, sevilmenin farkına o zaman varır. Doğulusu batılısıyla nize zalimler, nice mazlumlara dünyayı zindan ediyorsa, kulluğun hazzını yaşamadıklarındandır.

     Bazı Allah (cc) dostları şöyle demişlerdir: “Bizim, Mevlamızla öyle hallerimiz vardır ki, krallar bilselerdi, bu hallerimizi almak için ordular kuşanıp üzerimize yürürlerdi.” Şehit Seyyit Kutup (rh.a) benzeri manayı şöyle ifade etmiştir: “İnsanlar az bir zaman Kur’an’ın hükmünü tadına vararak yaşasalardı, dünya güçleri ordular kuşanıp üzerlerine yürüseler de, bu hayatlarını vermezlerdi.” İşte bu iki ifadenin de bahsettiği ölümüne savunulacak değer kulluktur. Bu sebepledir ki Allah (cc) kimi yerlerde kainatın efendisi Resulullah (sav) tan bahsederken, onu “Resul” veya “Nebi” sıfatı değil de “kul” vasfıyla anlatır. “Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.” (İsra 17/1)

     Durumu müsait olan her mü’min yaşlanmadan, zamanında bu hazzı tatmak için, kulluğun merkezine gelmelidir. Yaşlandığı zaman insan nasıl ki sair herhangi bir işin hakkını vererek yapamıyorsa hac ve umre de öyledir.

     Neden Allah (cc) bizi bir merkeze/Mekkeye çağırıyor? Her birimiz kendi ülkemiz başkentinin en geniş ve görkemli meydanında tavaf işlemi yapsak olamaz mı? Hayır olmaz… her tür farklılıklarımızı ayaklarımızın altına alıp, bir araya gelmek gerçekleşmez o zaman… Ulusçuluk, ırkçılık, kabilecilik, mezhepçilik, meşrepçilik vs farklılıklardan sıyrılmanın pratiğini yaşayamayız o zaman…

     Nerede olursak olalım bağlı olduğumuz merkez bir… Kabetullah, vahyin merkezi yani Kur’an ve Sünnet… Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun, bu merkeze bağlı olduğumuzun farkına varmak bu pratikle oluyor. Vahyin merkezi aralarımızdaki fiziki mesafeleri kaldırdığı gibi, fikri mesafeleri de kaldırıyor. İnsan vahyin merkezine gerekli şuurla gelirse tüm bunları net bir şekilde anlıyor.

    İnsan kulluğun merkezini kavradığı zaman, bundan sonraki tüm hayatının da kulluk merkezli olması gerektiğini anlıyor… Ferdi, ailevi, sosyal, siyasal, kültürel, iktisadi kısaca tüm hayatının vahyin ilkelerine göre olması gerektiğini çok güzel anlıyor. Ya Rabbi! Bizi sana hakkıyla kul, Habibi Edibine hakkıyla ümmet eyle amin… zaman ayırıp yazmak zor olsa da bura olduğum iki hafta buradan yazmaya devam edeceğim inşallah… Sübhaneke… Bihamdike… Esteğfiruke… mozkilinc@hotmail.com.2452 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI - 28/10/2019
MÜZMİN BEKÂRLAR DİYARI BATI
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83806.8654
Euro7.71577.7466
Hava Durumu
Saat
Site Haritası