• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret2463482
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Hedefi Şaşmayan Silah BOYKOT 3
02/01/2018

         Boykot tarih boyu başvurulmuş olan boykot, etkisi idrak edilip, hakkı verilerek uygulandığı takdirde, asla hedefini şaşmaz. Bu silaha karşı direnmek neredeyse imkânsız gibidir. Bir önceki yazımızda kâfirlerin Müslümanlara karşı uyguladıkları bazı boykot örneklerini kısaca yazdık. Şimdi Müslümanların düşmanlarına karşı uyguladıkları bazı boykot örneklerine hatırlayalım.

 

  1. Beni Hanife’nin lideri Sümame bin Üsal el Hanefi (ra) nin Mekke müşriklerini boykot etmesi; bu zat Müslüman olduktan sonra umre yapmak üzere Mekke ye gitmişti. Mekke müşrikleri ona: “ Ey Sümame sen dininden çıkıp sapıttın mı?”  dediler. O da: “Hayır aksine ben en hayırlı din olan İslam’a girdim” dedi ve şöyle devam etti; “Şunu iyi bilin ki, yeminle söylüyorum, Resulullah (sav) emretmedikçe bundan böyle Yemâme’den size bir gram gıda vs. maddeler gönderilmeyecektir.” Daha sonra Yemâme’ye dönünce, ikinci bir emre kadar Kureyş’e bir şey satılmamasını emretti. Kureyş buna bir yıl bile dayanamayıp hemen Resulullah (sav) a müracaatla yalvarıp yakardılar. Resulullah (sav) Sümame (ra) ye bir mektup yazarak boykotun kaldırılmasını emretti de Kureyş nefes aldı.
  2. 70 küsur yıl öncesinden ümmete boykot çağrısı yapan şehit imam Hasan el Benna, eğitim risalesinde sıraladığı 40 vecibenin 22. maddesinde şöyle der: “İslam’ın iktisadi müesseselerini ve mamullerini teşvik ederek İslam’ın genel servetine katkıda bulun. Ne olursa olsun bir kuruşunun dahi gayri Müslimlerin eline geçmemesine çalış. Sadece İslam vatanının ürettiklerini kullan ve tüket.”İleriyi gören İslam önderleri çok önceden bizleri uyarmışlar ancak biz kavrayamamışız.
  3. İkinci intifada’dan bu yana Yahudi mallarına uygulanan kısmi boykot birçok yerde ses getirmiştir. Furkan savaşı diye isimlendirilen Gazze katliamından sonra Mısırda yüz elli şubesi bulunan İngiliz şirketi bir mağazalar zincirinin kapatma kararı aldığı basına yansımıştı. Onun dışında zaman zaman ümmetin sıkıntıları harladıkça, Yahudi mallarına yapılan boykot çağrıları da önemli bir işlev görmektedir. Bu şirketler dışarıya pek yansıtmasalar da milyarı bulan zararları olmaktadır.
  4. Son ırak işgaliyle kabaran boykot dalgası sonrasında Coca Cola, pazarının yüzde yirmi beşini kaybettiğini belirterek BM’yi dava edeceğini söylemişti. Bu da yine Yahudi mallarına konulan boykotların, sessiz sedasız ama çok etkin bir silah olduğunun delilidir.
  5. Gazze katliamıyla başlayan boykot dalgasında bir ay zarfında, Yahudi şirketlerinin kayıplarının 376 milyar dolar olduğu haberleri sosyal medyaya yansımıştı. Şu an ki 3. İntifada da boykota gereken hassasiyet gösterilirse, etkisi çok büyük olacaktır.

 

Sonuç olarak; boykotun gücünü kavramak, insanları bu konuda bilinçlendirip uyarmak ve hep beraber boykota devam etmek zorundayız. Elbette boykot dışında yapacaklarımıza devam edeceğiz buna bir engel yok. Ama tüm yaptıklarımızın yanında boykotu da unutmayalım. Her an canlı ve diri tutalım.

 

Buna ek olarak ümmeti maddeten ciddi oranda zaafa uğratan bir konu da, lüks, israf ve konfordur. Hayatımızın her yanını sarmalayan moda, akıl almaz bir tüketim çılgınlığı doğurmaktadır. Bu da gündemimizde olması ve arada bir zihinlerde tazelenmesi gereken bir konudur.

 

Lüks ve israftan kurtulup, boykot silahını gereği gibi kuşandığımız zaman düşman kendiliğinden kaybedecektir. Düşünün sadece enerjide düşmana karşı bir haftalık, bir aylık boykot düşmanı dize getirmeye yeter. Düşmanın tüm dayanağı maddedir, paradır. Para muslukları ise çoğunlukla bize sattıkları Cola, cips, burger vb. abur cuburlardır. Bu alanda yenildiği zaman Allah (cc) ın ayetleri tecelli edecektir.

 Firavun, (Mısır) toprağında gerçekten azmış, halkını çeşitli zümrelere bölmüştü. Onlardan bir zümreyi güçsüz buluyor, bunların oğullarını boğazlıyor, kızlarını ise sağ bırakıyordu. Çünkü o bozgunculardandı.Biz ise, o yerde güçsüz düşürülenlere lütufta bulunmak, onları önderler yapmak ve onları (mukaddes topraklara) vâris kılmak istiyorduk.Ve o yerde onları hâkim kılmak; Firavun ile Hâmân'a ve ordularına, onlardan (İsrail oğullarından gelecek diye) korktukları şeyi göstermek (istiyorduk). (Kasas 28/5)

Evet, kadim firavunlar, daha çok İsrail oğullarına zulmetmişlerdi, kaybettiler. Mazlum olmanın ne demek olduğunu en iyi bilmesi gereken İsrail oğulları, asırlardır firavunlaşmış, Müslümanlara zulmetmektedirler. Firavun kaybettiği gibi, bu günün firavunları da kaybedeceklerdir. Firavunların yıkılışını çabuklaştır Allah’ım! (cc) Selam… Dua… BOYKOT

 367 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Hava Durumu
Saat
Site Haritası