• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret2465870
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Kutlu çarpıtmalara dikkat
19/04/2013

           Son bir hafta içinde iki kutlu doğum konferansım oldu. İlki Şanlıurfa/ Siverek’te, diğeri Batman / Sason’da… Her ikisinde de tam bir peygamber aşkı ve Muhammedi sevda vardı. Salonlar hınca hınç dolu… Daha da önemlisi programın sonuna kadar hemen hemen hiç kimse ayrılmadı. Resulullah (sav) ve onun davasını, başta Ashabı Kiram (Rıdvanullahi aleyhim ecmain) olmak üzere tüm davasının davacılarını da nesillere, insanlığa öğretmek için yarışan tüm cemiyet ve cemaatlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Özellikle böylesi programların icrasında terleyen tüm emekçilere de şükranlarımı sunuyorum. Rabbim cümlemizi Resulullah (sav) ve ashabının şefaatlerine nail eyleyerek, cennette onlara komşu eylesin. Amin…

         Bu konuda çok yazılar yazılmaktadır, yazılmalıdır da. Fakirin de mevlit kandili ve kutlu doğum haftası münasebetiyle değişik yazıları olmuştu… ancak bu konunun istismarı veya bazı çarpıtmaları paylaşmam gerekiyor.

        Birincisi: Resulullah (sav) ve davasının, onun ve ashabının bu dava uğrunda çektikleri çileler, katlandıkları zorluklara yeterince değinilmemesi… Dolayısıyla ümmetin evlatlarının İslam uğrunda gerektiğinde bedel ödeme ruh ve şuurundan uzaklaştırılması. Mücadeleci ciddi ve sadık nesillere yerine teslimiyetçi, uysal hatta sürü gibi güdülebilen kalabalıklar haline getirilmesi… elbette bunun farkında olan istisnalar var ve onlara takdir ve şükranlar…

         İkincisi: Resulullah (sav) ın hep rahmet yönüne vurgu yapılarak, tek yönlü anlatılması… evet, Resulullah (sav) rahmet peygamberidir. Ancak bir o kadar izzetin de peygamberidir.

         Bilindiği üzere son yıllarda bu çarpıtma o kadar yoğun işleniyor ki, birçok insan Resûlullah (sav) ın, düşmanları da dâhil hiç kimseye asla beddua etmediğine inanmaktadırlar. Hâlbuki muteber hadis kitaplarını ve Resûlullah (sav) ın siyerini incelediğinizde onun yüzlerce beddualarına rastlarsınız.

        Evet, Resûlullah (sav) ın, kendi şahsı için kimseye ağır bir söz ve davranışı olmamıştır. Ancak İslam’a ve İslam’ın Kutsi değerlerine bir kasıt olduğunda gazabından Ashabı Kiram (Rıdvanullahi aleyhim) ın, Resûlullah (sav) ın huzuruna çıkmaya dahi cesaret edemediği, yüzüne bakamadığı analar olmuştur. Sadece iki örnek;

  1. Hendek savaşında çarpışma öylesine şiddetli devam ediyordu ki, Resulullah (sav) Efendimiz, o günün öğle, ikindi ve akşam namazlarını bile vaktinde kılma imkân ve fırsatını bulamadı. Zâtına eziyet ve hakaret edenlere bile beddua etmeyen Kâinatın Efendisi, namazlarını kazaya bıraktırdıklarından dolayı, onlara, "Onlar nasıl, güneş batıncaya kadar uğraştırıp, bizi namazımızdan alıkoydularsa, Allah da onların evlerine, karınlarına ve kabirlerine ateş doldursun!" diyerek beddua etti; daha sonra, o günün öğle, ikindi ve akşam namazlarını ashabıyla birlikte kaza etti. (ibni Sa'd, Tabakat, c. 2, s. 68; Tirmizî, Sünen, c. 1, s. 337.)
  2. Değişik kabilelerden müşrikler Resulullah (sav) a gelerek, kabilelerine İslam’ı öğretecek öğretmen istediler. Resulullah (sav) hafız sahabelerden 72 seçkin sahabeyi onlarla gönderdi. Onlar bu sahabeleri haince bir suikastla şehit ettiler. Peygamber Efendimiz, bunu duyduğunda son derece üzüldü. Duyduğu derin üzüntü, Peygamber Efendimizi, bu cahillikte bulunanlara beddua etmeye kadar götürdü. Haber aldığı gecenin sabah namazında birinci rekâttan sonra ikinci rekâtın rükûundan doğrulunca şu bedduada bulundu:

"Allah'ım!.. Mudar Kabilelerini kahreyle! "Allah'ım!.. Onların yıllarını Yusuf Peygamber'in kıtlık yılları gibi çetin yap, başlarına dar getir… "Allah'ım!.. Lihyan Oğullarını, Adal, Kare, Zi'b, Rı'l, Zekvan ve Usayya Kabilelerini Sana havale ediyorum. Zîra, onlar, Allah'a ve Resulüne karşı geldiler…" (İbni Sa'd, A.g.e., c. 2, s. 53.)

       Peygamberimiz, bu bedduasına bir ay boyunca her vakit namazından sonra devam etti. Sahabeyi Kiram da "Âmin." dediler. (Ebû Davûd, Sünen, c. 2, s. 68.) Fahri Kâinat'in bu duası kabul olundu. Kısa bir müddet sonra adı geçen bölgede kıtlık kuraklık başladı, yağışlar kesildi, sular çekildi, her taraf yanıp kavruldu. Ayrıca herhangi bir arama motoruna bir tıkla, Resulullah (sav) ın onlarca bedduasına örnekler bulabilirsiniz.

       İnsan farklı fıtratlarda yaratılmıştır; kimi müjdelemeden, kimi azarlamadan/korkutmadan anlar. Hatta bu farklılık nice aynı anne babanın öz çocuklarında mevcuttur. Bu sebepledir ki Allah (cc) Kur'anı Kerim de ne kadar cenneten bahsetmişse, hemen yanında bir o kadar da cehennemden bahseder. Peygamberleri de genelde “Beşir/müjdeleyici ve Nezir/sakındırıcı-korkutucu” olarak vasfeder… Allah (cc) mı daha iyi bilir, hâşâ aciz kullara mı?

       Resulullah (sav) a Al ve Ashabına sonsuz salat ve selam olsun… Bu vb çarpıtmalara dikkat ederek Resulullah (sav) ı sadace anmak değil, anlamak, yaşamak ve anlatıp yaşatmak için çırpınanlara selam olsun…Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilinc@hotmail.com2674 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası