• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

20/03/2019

Hacı Çetin

  Eczanesi

Perşembe

21/03/2019

Sobay

 Eczanesi

Cuma

22/03/2019

Aydın

Eczanesi

Cumartesi

23/03/2019

Med-Hançer 

Eczanesi

Pazar

24/03/2019

Huzur-Ektiren 

  Eczanesi

Pazartesi

25/03/2019

Yeni Fırat

 Eczanesi

Salı

26/03/2019

Med 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam355
Toplam Ziyaret2179627
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Dershaneler üzerinden bu fırtına neden?
17/11/2013

         Günlerdir gülen hareketi medyası iktidara bel altı atışlarına devam ediyor. Ana haberlerin neredeyse tamamını bu konuya ayırdığı gibi çoğunlukla abartı, hatta hilafı hakikat ifadeler yoğunlukta… Mesele sadece dershaneler mi, yoksa derinlerde başka hesaplar mı var. Bu hareketin “dinler arası diyalog” çıkarmasından bu yana birçok netameli işlere bulaştıkları ehlinin malumu.

         Hatırlayalım Hoca Efendinin papaya mektubundaki bazı ifadeleri. “Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu 
ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.”

         “ABD istemediği takdirde dünyanın herhangi bir yerinde bir şey yapamazsınız” ifadesi, Hoca Efendiye ait. Mavi Marmara çıkarmasına “otoriteden (yani İsrail makamlarından) izin alınmalıydı” ifadesiyle gölge düşüren de oydu. Mit müsteşarı fidana yan bakmalarının asıl sebebinin ABD ve Yahudi lobileri kaynaklı olduğu da çok meçhul değil.

         Bu vb. birçok konular gülen hareketinin derinlerde ABD ve İsrail’le ittifakları olduğu kanaatini pekiştiriyor. İktidarla ters düşmeleri de daha çok bu sebeplerden. Tabi gülen hareketi içinde hizmeti ranta dönüştürenlerin sayısı da az değil. Bu bel altı vuruşlarının bir sebebi de muslukların kısılması.

         Aslında dershaneler tamamen ortadan kaldırılmıyor. Müsait olanlar özel okula dönüşecek ki onların gelirleri daha da artacak. Devlet bu okullara öğrenci teminatı da veriyor. Zeki ve fakir öğrencilerin ücretini devlet bu okullara ödeyecek. Öğretmenlerinin de büyük bir kısmını milli eğitim bünyesine kadrolu öğretmenler olarak alacak. Tüm bunları hesap ettiğimiz zaman hareketin buradan pek mali bir kaybı yok. Ancak buna rağmen neden bir kaşık suda fırtınalar koparılıyor.

         Geçtiğimiz ramazan ABD li bir kaynak, Türkiye’deki zekât ve bağışların sekiz milyar dolar civarında olduğunu, bunun altı milyarına sadece gülen hareketinin hükmettiğini açıklamıştı. Özel okullar, yurtlar ve dershanelerden gelenler buna dâhil değil. Böylesi büyük bir kaynağa sahip olan hareket neden sadece dershaneler kapanacak diye vaveyla koparıyor.

         Görünen o ki derinlerde daha başka şeyler var. Kareleri yan yana getirdiğimizde genel olarak üç başlıktan bahsedebilir.

Birincisi ABD haçlı ve Yahudi lobileriyle kurulan ittifaklar. İktidar Yahudi lobileriyle ters düştükçe, gülen çevresinin verdiği tepkileri hatırlayalım. Bir kısmını yukarda saydığımız konular, “one minute” hadisesi, Gazze konusunda iktidarın İsrail’e eyvallah etmemesi vs.

İkincisi, dershanelerinde ötesinde ihaleler, Sodes projeleri vs. tezgahlarla döşenen rant hortumlarının kısılması. Şurası artık biliniyor ki yakın geçmişe kadar devletin birçok damarlarına gülen hareketi ciddi oranda musallat olmuştu. Rantçı kısmın tamamen hareketin kontrolünde olduğunu da sanmıyorum. Uluslararası mahiyet kazanmış, çok kısa zamanda okyanuslar ötesine taşmış bir hareketin homojen kalması zordur. Kaldı ki son yıllarda hareketin ticari bir mahiyet kazanması, birçok tüccarın! da dikkatini çekti. Zaten hareketin ilkleri dışındakiler, gerekli cemaat disiplini, eğitim ve terbiyesinden geçmeden kalabalıklar halinde toplandılar. Ciddi paralara sahip olanlar içinse, “para parayı çeker” mantığı kokuyor.

Üçüncüsü, demode olmuş olan laikçi ulusalcı Ergenekon’un tasfiyesinden sonra, onun yerine konulmak istenen ılımlı İslamcı Ergenekon’a iktidarın geçit vermemesi. Son aylarda yirmi sekiz şubat faillerinin olur olmaz salıverilmesi de bu şaibeyi artırıyor. Ergenekon, balyoz vs. çetelerin çökertilmesinde hep beraber hareket edildi. Komplo teorisinden pek anlamam. Ancak kareleri birleştirdiğim zaman, dünya derin güçleri, Türkiye’deki laik, ulusalcı derin devletin demode olduğunu, bu güçle Türkiye’yi kontrol altında tutamayacağını gördü. Dolayısıyla eski Ergenekon’un tasfiyesinde iktidar, abd ve gülen hareketinin menfaatleri birleşti. Ancak bir sonraki safha eski ulusalcı laik Ergenekon’un yerine ılımlı İslamcı Ergenekon’un ikame edilmesiydi. Türkiye’yi yeni ılımlı Ergenekon’la kontrol ettikten sonra tüm İslam diyarını da Türkiye üzerinden dizayn etmek. Ancak iktidarın buna karşı direnmesi dünya derin güçlerinin ve dolayısıyla gülen hareketinin de tüm hesaplarını alt üst etti. İşte tüm bu fırtınaların asıl sebebi bu olsa gerek.

         Gezi olaylarının çıkarılması, ODTÜ girişimleri, fidan olayı, dershaneler, mavi Marmara vs. konular hepsi tali konular. Asıl konu daha devasa ve çetrefilli. Asıl mesele Türkiye’nin, Türkiye üzerinde de tüm İslam âleminin dizayn edilmesi. Dünya derin devletinin kontrolünden kaçırılmamasıdır. Ümmet baharının yarıda kesilmesi, mısırdaki karşı darbe, Suriye’deki ikircikli tutumlar, Tunus, Yemen ve Libya’da olan biteneler de dolaylı olarak bu devasa planın içinde olsa gerek. Paylaş | | Yorum Yaz
2109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2 - 05/03/2019
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2
İhvanı Müslimin’in Çizgisi - 25/02/2019
İhvanı Müslimin’in Çizgisi
Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte - 08/08/2018
Domuzdan Post Gâvurdan Dost Olmuyor İşte
Kur ’ansız Olmaz - 28/07/2018
Kur ’ansız Olmaz
Batı Örnek Olamaz - 11/07/2018
Batı Örnek Olamaz
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.46625.4881
Euro6.20386.2287
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası