• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam232
Toplam Ziyaret2467047
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Dershaneler üzerinden bu fırtına neden?
17/11/2013

         Günlerdir gülen hareketi medyası iktidara bel altı atışlarına devam ediyor. Ana haberlerin neredeyse tamamını bu konuya ayırdığı gibi çoğunlukla abartı, hatta hilafı hakikat ifadeler yoğunlukta… Mesele sadece dershaneler mi, yoksa derinlerde başka hesaplar mı var. Bu hareketin “dinler arası diyalog” çıkarmasından bu yana birçok netameli işlere bulaştıkları ehlinin malumu.

         Hatırlayalım Hoca Efendinin papaya mektubundaki bazı ifadeleri. “Papa 6. Paul cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu 
ediyoruz. En aciz bir şekilde hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik.”

         “ABD istemediği takdirde dünyanın herhangi bir yerinde bir şey yapamazsınız” ifadesi, Hoca Efendiye ait. Mavi Marmara çıkarmasına “otoriteden (yani İsrail makamlarından) izin alınmalıydı” ifadesiyle gölge düşüren de oydu. Mit müsteşarı fidana yan bakmalarının asıl sebebinin ABD ve Yahudi lobileri kaynaklı olduğu da çok meçhul değil.

         Bu vb. birçok konular gülen hareketinin derinlerde ABD ve İsrail’le ittifakları olduğu kanaatini pekiştiriyor. İktidarla ters düşmeleri de daha çok bu sebeplerden. Tabi gülen hareketi içinde hizmeti ranta dönüştürenlerin sayısı da az değil. Bu bel altı vuruşlarının bir sebebi de muslukların kısılması.

         Aslında dershaneler tamamen ortadan kaldırılmıyor. Müsait olanlar özel okula dönüşecek ki onların gelirleri daha da artacak. Devlet bu okullara öğrenci teminatı da veriyor. Zeki ve fakir öğrencilerin ücretini devlet bu okullara ödeyecek. Öğretmenlerinin de büyük bir kısmını milli eğitim bünyesine kadrolu öğretmenler olarak alacak. Tüm bunları hesap ettiğimiz zaman hareketin buradan pek mali bir kaybı yok. Ancak buna rağmen neden bir kaşık suda fırtınalar koparılıyor.

         Geçtiğimiz ramazan ABD li bir kaynak, Türkiye’deki zekât ve bağışların sekiz milyar dolar civarında olduğunu, bunun altı milyarına sadece gülen hareketinin hükmettiğini açıklamıştı. Özel okullar, yurtlar ve dershanelerden gelenler buna dâhil değil. Böylesi büyük bir kaynağa sahip olan hareket neden sadece dershaneler kapanacak diye vaveyla koparıyor.

         Görünen o ki derinlerde daha başka şeyler var. Kareleri yan yana getirdiğimizde genel olarak üç başlıktan bahsedebilir.

Birincisi ABD haçlı ve Yahudi lobileriyle kurulan ittifaklar. İktidar Yahudi lobileriyle ters düştükçe, gülen çevresinin verdiği tepkileri hatırlayalım. Bir kısmını yukarda saydığımız konular, “one minute” hadisesi, Gazze konusunda iktidarın İsrail’e eyvallah etmemesi vs.

İkincisi, dershanelerinde ötesinde ihaleler, Sodes projeleri vs. tezgahlarla döşenen rant hortumlarının kısılması. Şurası artık biliniyor ki yakın geçmişe kadar devletin birçok damarlarına gülen hareketi ciddi oranda musallat olmuştu. Rantçı kısmın tamamen hareketin kontrolünde olduğunu da sanmıyorum. Uluslararası mahiyet kazanmış, çok kısa zamanda okyanuslar ötesine taşmış bir hareketin homojen kalması zordur. Kaldı ki son yıllarda hareketin ticari bir mahiyet kazanması, birçok tüccarın! da dikkatini çekti. Zaten hareketin ilkleri dışındakiler, gerekli cemaat disiplini, eğitim ve terbiyesinden geçmeden kalabalıklar halinde toplandılar. Ciddi paralara sahip olanlar içinse, “para parayı çeker” mantığı kokuyor.

Üçüncüsü, demode olmuş olan laikçi ulusalcı Ergenekon’un tasfiyesinden sonra, onun yerine konulmak istenen ılımlı İslamcı Ergenekon’a iktidarın geçit vermemesi. Son aylarda yirmi sekiz şubat faillerinin olur olmaz salıverilmesi de bu şaibeyi artırıyor. Ergenekon, balyoz vs. çetelerin çökertilmesinde hep beraber hareket edildi. Komplo teorisinden pek anlamam. Ancak kareleri birleştirdiğim zaman, dünya derin güçleri, Türkiye’deki laik, ulusalcı derin devletin demode olduğunu, bu güçle Türkiye’yi kontrol altında tutamayacağını gördü. Dolayısıyla eski Ergenekon’un tasfiyesinde iktidar, abd ve gülen hareketinin menfaatleri birleşti. Ancak bir sonraki safha eski ulusalcı laik Ergenekon’un yerine ılımlı İslamcı Ergenekon’un ikame edilmesiydi. Türkiye’yi yeni ılımlı Ergenekon’la kontrol ettikten sonra tüm İslam diyarını da Türkiye üzerinden dizayn etmek. Ancak iktidarın buna karşı direnmesi dünya derin güçlerinin ve dolayısıyla gülen hareketinin de tüm hesaplarını alt üst etti. İşte tüm bu fırtınaların asıl sebebi bu olsa gerek.

         Gezi olaylarının çıkarılması, ODTÜ girişimleri, fidan olayı, dershaneler, mavi Marmara vs. konular hepsi tali konular. Asıl konu daha devasa ve çetrefilli. Asıl mesele Türkiye’nin, Türkiye üzerinde de tüm İslam âleminin dizayn edilmesi. Dünya derin devletinin kontrolünden kaçırılmamasıdır. Ümmet baharının yarıda kesilmesi, mısırdaki karşı darbe, Suriye’deki ikircikli tutumlar, Tunus, Yemen ve Libya’da olan biteneler de dolaylı olarak bu devasa planın içinde olsa gerek. 2194 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası