• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

12/06/2019

 Barış

  Eczanesi

Perşembe

13/06/2019

Şifa 

 Eczanesi

Cuma

14/06/2019

Sevim

Eczanesi

Cumartesi

15/06/2019

Viranşehir-Yazmacı

Eczanesi

Pazar

16/06/2019

Mavi-Bulut 

  Eczanesi

Pazartesi

17/06/2019

Akmeşe

 Eczanesi

Salı

18/06/2019

Deliktaş 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam240
Toplam Ziyaret2233492
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Medrese Âlimleri Vakfı MEDAV 2
15/12/2013

         Bir toplumun oluşum ve gelişiminde iki ana unsurun lokomotif etkisi olduğu tartışılmaz. Biri ulema, diğeri de umeradır. Cumhuriyet döneminde İslam’a ve İslam ulemasına karşı bariz bir tavır alındı.Büyük bir kısmı sürgün, infaz ve zindanlarla saf dışı bırakıldı. Boşluğu dolduracak yeni âlimlerin yetiştirecek medreselerse neredeyse yok edildi. Sonuç olarak medeniyetin iki sacayağından biri, hıyanet içindeki diğer ayak tarafından neredeyse kökünden kesildi.

         Uzun bir süre illegal bir şekilde mağara, ahır, merdiven altı vb. yerlerde gizlice ve çok zor şartlarda varlığını sürdüren medreseler,altmışlı yıllardan sonra, yavaş yavaş yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Seksenli yıllardan sonra kısmen ivme kazanan medreseler, bölgedeki şiddet ve tedhiş girişimlerinin hararetiyle  28 şubat sürecinin soğuğu arasında sıkışarak yeni bir fetret dönemine girdi.

         Ancak Allah (cc) a hamdolsun ki, son yıllarda gelişmekte olan normalleşme ve barış sürecine paralel olarak medreselerin önü, cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar açılmış durumdadır. Dolayısıyla böyle bir dönemde “Medrese alimleribirliği”nin oluşması çok önemlidir. Sabır, azim ve ihlasla yoluna devam ettiği taktirde, sadece türkiye halkı değil, tüm ümmet için önemli projelere imza atabilir. 7. 12. 2013 tarihinde katıldığım, birliğin yüksek istişare kurulu notlarına kaldığımız yerden devam edelim.

·                  Çağın ihtiyaçlarını ve müderris hocaların taleplerini göz önüne alarak, gramerin yanı sıra Kur'an ilimleri, İslam Kültürü, Hadis Usulü, Fıkıh Usulü, İslam Tarihi, İslam Felsefesi ve Beşerî Coğrafya gibi bazı maddeleri ilave etmek suretiyle Medrese müfredatını yeniden dinamize etmek, zenginleştirmek ve canlandırmak.

·                  Medresenin geçmişinde var olan ancak gerilemesiyle yok olan tefekkür ve derin düşünme melekesini tekrar medrese mensuplarına kazandırabilmek için gerekli çalışmaları başlatmak.

·                  Sadece Türkiye’de değil; tüm İslam âlemindeİslami ilimlerin en büyük sorunu olan zeka düşüklüğünü önlemek ve zeki çocukları İslami ilimlere yönlendirmek için gerekli planlamaları yapmak.

·                  Medresemezunlarının resmî bir statüye kavuşabilmeleri ve onlara üniversite denkliği verilmesi için gerekli çalışmaları başlatmak. Medreselilerin haklarını resmî ve sivil platformlar nezdinde savunmak. Uzun vadede ise medreselere de resmi statü kazandırmak için çalışmak.

·                  Ders verebilecek düzeyde başarılı olan medrese mezunlarının üniversitelerde ders verebilmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunmak.

·                  Bölge medreselerinin mikro düzeyde ilahiyatlarla makro düzeyde de başarılı ilmî geleneği olan Hint alt kıtadaki İslami ilimlerle uğraşan kurumlarla kültürel ve bilimsel manada entegrasyonunu sağlamak için gerekli stratejileri geliştirmek.

·                  Vakıf imkânları el verdiği takdirde vakıf bünyesinde bir tercüme birimini kurarak Keşşaf Tefsiri, Şafii fıkhında Revdetu’t-Talibin ve el-Mecmu’, Hanefi fıkhında Bedayi’u’s-Sanayi’, Usul’da Razi’nin el- Mahsulu gibi İslam klasiklerini Türkçe ve Kürtçe’ye çevirmek.

·         Bu güne dek basılamamış nadide el yazma eserleri tespit edip basmak.

·                  Vakfın imkânları doğrultusunda medrese mensupları için vakıf merkezinde hızlı okuma, bilgi sayar, hüsnü hat ve uzun süreli yabancı dil kursları gibi kurslar düzenlemek.

·                   Vakfın imkânları el verdiğinde başarılı genç müderrisleri belli sürelerle el-Ezher, Camiatulkaraviyyinve Nedvetülulema gibi, köklü ilim tecrübesi olan merkezlere göndererek ilimde derinleşmelerini sağlamak.

·                   Bölge genelinde olası aile veya aşiretler arası sürtüşme kavga vb. sosyal huzuru bozucu olaylarda barış gücü rolünü üstlenerek, taraflar arasında arabuluculuk yapmak. Böylece bölgenin huzur, güven ve barışına katkıda bulunmak.

·                   Bölgede yayılmaya yüz tutan uyuşturucu, alkol, ahlaki dejenerasyon ve benzeri olumsuzluklara karşı kamuoyunu ve özellikle de gençliği uyarmak ve bunun için girişimlerde bulunmak.

·                  Medrese mensuplarının sıkıntı ve problemleri için çözüm aramak ve bu sıkıntılarını resmî makamlar nezdinde dile getirmek. Gerekirse Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen vb. sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler üretmek için istişarelerde bulunmak.

·                  Medrese mensuplarının meslekî mağduriyetlerini gidermeye çalışmak ve bu mağduriyetleri değişik resmî platformlarda da dile getirmek.

         Bu vb. nice hayırlı girişimlere vesile olmak gayesiyle kurulan MEDAV elbette henüz yolun başındadır. Ancak yol ne kadar uzun olursa olsun başlangıcı bir adımdır. Bu günün gerçekleri dünün hayalleri olduğu gibi, bu günün hayalleri de yarının gerçekleridir. Bu vb. nice hayırlı adımlar için dualarınızı eksik etmeyiniz. Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilincweb@gmail.comPaylaş | | Yorum Yaz
2471 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Zekât = Hikmet Bereket - 30/05/2019
Zekât = Hikmet Bereket
AVRUPADA RAMAZAN 2 - 20/05/2019
AVRUPADA RAMAZAN 2
Ramazanı Ramazan Yapalım - 06/05/2019
Ramazanı Ramazan Yapalım
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2 - 05/03/2019
“İhvanı Müslimin’in çizgisi 2
İhvanı Müslimin’in Çizgisi - 25/02/2019
İhvanı Müslimin’in Çizgisi
Batılın Simgesi Noel’e Hayır - 26/12/2018
Batılın Simgesi Noel’e Hayır
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir - 01/11/2018
Ashabı Kiram En Güzel Örnektir
Mazlumun Ahı İndirir Şahı - 11/10/2018
Mazlumun Ahı İndirir Şahı
Yaş Günü Yaş İş - 01/10/2018
Yaş Günü Yaş İş
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87855.9021
Euro6.62706.6535
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası