• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam162
Toplam Ziyaret2466977
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Medrese Âlimleri Vakfı MEDAV 2
15/12/2013

         Bir toplumun oluşum ve gelişiminde iki ana unsurun lokomotif etkisi olduğu tartışılmaz. Biri ulema, diğeri de umeradır. Cumhuriyet döneminde İslam’a ve İslam ulemasına karşı bariz bir tavır alındı.Büyük bir kısmı sürgün, infaz ve zindanlarla saf dışı bırakıldı. Boşluğu dolduracak yeni âlimlerin yetiştirecek medreselerse neredeyse yok edildi. Sonuç olarak medeniyetin iki sacayağından biri, hıyanet içindeki diğer ayak tarafından neredeyse kökünden kesildi.

         Uzun bir süre illegal bir şekilde mağara, ahır, merdiven altı vb. yerlerde gizlice ve çok zor şartlarda varlığını sürdüren medreseler,altmışlı yıllardan sonra, yavaş yavaş yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Seksenli yıllardan sonra kısmen ivme kazanan medreseler, bölgedeki şiddet ve tedhiş girişimlerinin hararetiyle  28 şubat sürecinin soğuğu arasında sıkışarak yeni bir fetret dönemine girdi.

         Ancak Allah (cc) a hamdolsun ki, son yıllarda gelişmekte olan normalleşme ve barış sürecine paralel olarak medreselerin önü, cumhuriyet tarihi boyunca hiç olmadığı kadar açılmış durumdadır. Dolayısıyla böyle bir dönemde “Medrese alimleribirliği”nin oluşması çok önemlidir. Sabır, azim ve ihlasla yoluna devam ettiği taktirde, sadece türkiye halkı değil, tüm ümmet için önemli projelere imza atabilir. 7. 12. 2013 tarihinde katıldığım, birliğin yüksek istişare kurulu notlarına kaldığımız yerden devam edelim.

·                  Çağın ihtiyaçlarını ve müderris hocaların taleplerini göz önüne alarak, gramerin yanı sıra Kur'an ilimleri, İslam Kültürü, Hadis Usulü, Fıkıh Usulü, İslam Tarihi, İslam Felsefesi ve Beşerî Coğrafya gibi bazı maddeleri ilave etmek suretiyle Medrese müfredatını yeniden dinamize etmek, zenginleştirmek ve canlandırmak.

·                  Medresenin geçmişinde var olan ancak gerilemesiyle yok olan tefekkür ve derin düşünme melekesini tekrar medrese mensuplarına kazandırabilmek için gerekli çalışmaları başlatmak.

·                  Sadece Türkiye’de değil; tüm İslam âlemindeİslami ilimlerin en büyük sorunu olan zeka düşüklüğünü önlemek ve zeki çocukları İslami ilimlere yönlendirmek için gerekli planlamaları yapmak.

·                  Medresemezunlarının resmî bir statüye kavuşabilmeleri ve onlara üniversite denkliği verilmesi için gerekli çalışmaları başlatmak. Medreselilerin haklarını resmî ve sivil platformlar nezdinde savunmak. Uzun vadede ise medreselere de resmi statü kazandırmak için çalışmak.

·                  Ders verebilecek düzeyde başarılı olan medrese mezunlarının üniversitelerde ders verebilmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunmak.

·                  Bölge medreselerinin mikro düzeyde ilahiyatlarla makro düzeyde de başarılı ilmî geleneği olan Hint alt kıtadaki İslami ilimlerle uğraşan kurumlarla kültürel ve bilimsel manada entegrasyonunu sağlamak için gerekli stratejileri geliştirmek.

·                  Vakıf imkânları el verdiği takdirde vakıf bünyesinde bir tercüme birimini kurarak Keşşaf Tefsiri, Şafii fıkhında Revdetu’t-Talibin ve el-Mecmu’, Hanefi fıkhında Bedayi’u’s-Sanayi’, Usul’da Razi’nin el- Mahsulu gibi İslam klasiklerini Türkçe ve Kürtçe’ye çevirmek.

·         Bu güne dek basılamamış nadide el yazma eserleri tespit edip basmak.

·                  Vakfın imkânları doğrultusunda medrese mensupları için vakıf merkezinde hızlı okuma, bilgi sayar, hüsnü hat ve uzun süreli yabancı dil kursları gibi kurslar düzenlemek.

·                   Vakfın imkânları el verdiğinde başarılı genç müderrisleri belli sürelerle el-Ezher, Camiatulkaraviyyinve Nedvetülulema gibi, köklü ilim tecrübesi olan merkezlere göndererek ilimde derinleşmelerini sağlamak.

·                   Bölge genelinde olası aile veya aşiretler arası sürtüşme kavga vb. sosyal huzuru bozucu olaylarda barış gücü rolünü üstlenerek, taraflar arasında arabuluculuk yapmak. Böylece bölgenin huzur, güven ve barışına katkıda bulunmak.

·                   Bölgede yayılmaya yüz tutan uyuşturucu, alkol, ahlaki dejenerasyon ve benzeri olumsuzluklara karşı kamuoyunu ve özellikle de gençliği uyarmak ve bunun için girişimlerde bulunmak.

·                  Medrese mensuplarının sıkıntı ve problemleri için çözüm aramak ve bu sıkıntılarını resmî makamlar nezdinde dile getirmek. Gerekirse Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen vb. sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler üretmek için istişarelerde bulunmak.

·                  Medrese mensuplarının meslekî mağduriyetlerini gidermeye çalışmak ve bu mağduriyetleri değişik resmî platformlarda da dile getirmek.

         Bu vb. nice hayırlı girişimlere vesile olmak gayesiyle kurulan MEDAV elbette henüz yolun başındadır. Ancak yol ne kadar uzun olursa olsun başlangıcı bir adımdır. Bu günün gerçekleri dünün hayalleri olduğu gibi, bu günün hayalleri de yarının gerçekleridir. Bu vb. nice hayırlı adımlar için dualarınızı eksik etmeyiniz. Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke… mozkilincweb@gmail.com2617 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.61987.6503
Euro8.94908.9849
Hava Durumu
Saat
Site Haritası