• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe

09/07/2020

Kaya 

  Eczanesi

Cuma

10/07/2020

Saadet 

 Eczanesi

Cumartesi

11/07/2020

Aksu-Rihan

Eczanesi

Pazar

12/07/2020

Derman-Deva

Eczanesi

Pazartesi

13/07/2020

Rihan 

  Eczanesi

Salı

14/07/2020

Can

 Eczanesi

Çarşamba

15/07/2020

Şifa-Sevim 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1113
Toplam Ziyaret2467928
Muhammed Özkılınç
furatbilen@hotmail.com
Oy kullanmak caiz (mi) 3
10/02/2014

Geçen hafta zikrettiğimiz, oy kullanmanın cevazına dair bazı delileri yeniden hatırlayalım. Sonra peyderpey bu delilleri kısmen açarak paylaşalım inşallah. Bu konu çok su götürecek bir konu. Ancak zihinlerdeki acil bazı sorulara cevap olur diye ümit ediyorum.

·         Parlamenter sistem bir vakıa…

·         Yusuf (a,s)’ın kıssası…

·         Necaşi’nin uygulaması…

·         Ka’b bin eşref’in katli…

·         Hilf-ulfudul…

·         Ağır zarar, hafif zararla izale edilir…

·         İki şerden hafif olanı tercih edilir…

·         Hacet –umum-i olsun hususi olsun- zaruret mesabesinde kabul edilir…

Parlamenter sistem bir vakıa

Şu anda oy kullanarak parlamentoya milletvekili gönderenler veya parlamentoya girenler, yoktan bir meclis oluşturup anayasa ve yasalar yapmıyorlar. Aksine sistem; yasama, yürütme ve yargı organlarıyla önceden mevcut olup işlemektedir. Bu işleyişin yönlendirilmesinde tek yol da parlamentodan geçiyor.  Yani Müslümanlar, ne sebeple olursa olsun parlamentodan uzak durdukları zaman, tamamen İslam adına taş üstünden taş bırakmama kastında olanlara sahayı terk etmiş olurlar.

Bu durumda İslami ilim, eğitim, davet, tebliğ, teşkilatlanma { Vakıf –Dernek vs.} kurumlaşma ve benzeri çalışmalarınıza asla imkân verilmeyecektir. Bu çalışmalarınızın önünü açmak için, meclise sizin derdinizi paylaşacak birilerini gönderme ihtiyacı muhakkaktır.

Tabi bunu yaparken asıl olması gereken nebevi metodu terk edip, siyaseti amaç haline getirmiyorsunuz. Daha önce bahsettiğimiz İslam’ın diğer şubelerini ihmal etmiyorsunuz. Hem İslam’ı bir bütün olarak kuşatan “Nebevi Metot” tan taviz vermeden, İslam’ın tüm şubeleriyle hizmetlerinizi devam ettireceksiniz. Hem de sizin iradeniz dışında oluşan bu sistemin size tanıdığı siyasetten araç olarak istifade edip asıl amaca vesile kılacaksınız.

Müslümanların özel veya tüzel kişilik olarak, çalışmalarını siyasete odaklayıp İslam’a hizmetin diğer yönlerini ihmal etmeleri hatadır. Ancak bu hataya tepki olarak siyasi çalışmaları kökten reddetmek de en az o kadar hatadır.

Ayrıca Müslümanlar meclise girerken varolan –yasal olsa da, hukuki olmayan- kanunları koruyup kollamak için girmiyorlar elbette... Aksine ellerinden geldiğince sistemi Hukuk’a uygun hale getirme ve hukuksuzluğu ortadan kaldırma mücadelesi için siyaset yapmaktadırlar. Daha açık ifadeyle tağuti sistemi takviye etmek için siyaset yapmıyorlar. Aksine zulmü ve tuğyanı izale, onun yerine hakkı ve adaleti ikame etmeyi hedeflemektedir.

Siyasi çalışmaların hedefi, ilahi kanunlara karşı beşeri kanunlar koymak kastı da olamaz. Bilakis İslam’a aykırı ve Müslümanların aleyhine olacak yasaları engelleme, lehine olacak olanlara da destek olmaktır. Hakka dayanan ve her türlü zulmün ve hukuksuzluğun karşısında olan bir sistemin alt yapısını oluşturma çabası için meclise girmektedirler. Aksi halde, herhangi bir tağuti sistemi benimseyip desteklemenin şirke götürecek kadar tehlikeli olması açıktır.

Kişiler değil fikir veya sistem tartışılmalıdır

Ayrıca olaya, fertlerin hataları açısından değil, usul açısından bakmak gerekir. A veya B partilerin kirli çamaşırları, bu partilere mensup olan falan falan şahısların şu veya bu hataları onları bağlar. Konuyu şahsileştirirsek, işin içinden çıkamayız. İslam’a hizmeti siyaset dışı yollarla yapan herhangi bir cemaat veya cemiyet veya bu kurumlara mensup fertlerde de benzer hata ve cürümler olabilir.

Aksi halde çalışmayı hizmetin bir yönüne odaklayıp diğer yönleri ihmal etme, taassup vb. hatalar, yalnız siyasi çalışma yapan Müslümanlar da değil birçok gurupta da mevcuttur. Biraz daha geniş düşünecek olursak, herhangi bir Müslümanın hatası kendisini bağlar. Kişilerin hatalarından dolayı İslam mahkûm edilemez. Devam edeceğiz inşallah.Sübhaneke… Bihamdike… Vesteğfiruke…Twitter,facebook.com/mozkilincweb

 2487 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayasofya Camii Mübarek Olsun - 13/07/2020
Ayasofya Camii Mübarek Olsun
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR - 07/06/2020
IRKÇILIK BATININ KANINA İŞLEMİŞTİR
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı? - 11/05/2020
Derin Güçlerin Hipnozları mı İlahi Ordular mı?
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA - 03/02/2020
FİLİSTİN İSRAİL OLMAYACAKTIR NOKTA
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT - 29/01/2020
DEPREMİ ÖNCEDEN TESPİT
Kadına şiddet - 20/01/2020
Kadına şiddet
MEKKELER FETİH BEKLİYOR - 09/01/2020
MEKKELER FETİH BEKLİYOR
SİNSİ SİLAH MÜZİK - 14/12/2019
SİNSİ SİLAH MÜZİK
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER - 29/11/2019
ANNE BABA HİZMETÇİ DEĞİL EFENDİDİRLER
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.65167.6823
Euro8.95278.9886
Hava Durumu
Saat
Site Haritası