• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

17/07/2019

 Yazmacı

  Eczanesi

Perşembe

18/07/2019

Polat 

 Eczanesi

Cuma

19/07/2019

Bahar

Eczanesi

Cumartesi

20/07/2019

Hayat-Deliktaş

Eczanesi

Pazar

21/07/2019

Coşkun-Hazı Çetin 

  Eczanesi

Pazartesi

22/07/2019

Berra

 Eczanesi

Salı

23/07/2019

Viranşehir 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam286
Toplam Ziyaret2249940
FETHİ GÜZELSES
fethi_gses@hotmail.com
Medine Sözleşmesi
10/10/2014

 

            Bugün Cuma Namazı için Camiye gittim. Kılınan Sünnetlerden sonra sıra Hutbeye geldi. Hutbede bu hafta Mü'minlerin Kardeş olduğunu açıklayan ayet vardı. İmam hutbeye başladı ve Kardeşliğin sadece kan bağıyla olmadığı Müslümanların inancı gereği kardeş olduğunu vurguladı. Söylediklerini ayet ve Hadislerle destekledi.

            Ben Hutbeye dinlerken birden dalıp Sahabe döneminde yaşanan kardeşlik ilişkileri akılıma geldi. Özellikle Medine de yaşayan Evs ve Hazrec kabileleri Müslüman olmadan ve Müslüman olduktan sonra ki halleri gözümün önüne geldi. Bu iki kabile Müslüman olmadan önce nasıl düşman oldukları, bunları birbirine düşüren yahudilerin nasıl oyunlar oynadıkları...

            Daha sonra Medine anlaşması aklıma geldi. Dünya tarihinde ilk İnsan Hakları sözleşmesi olan Medine Sözleşmesi. Her ne kadar Yahudi toplumu bu anlaşmaya sonradan ihanet ettilerse de bu anlaşma onlarında Hak ve Hukukunu veriyordu.

            Şimdi bu Medine sözleşmesini bir hatırlayıp günümüze yansıtalım. Eğer bu sözleşmeyi hakkıyla özümseyip düşünürsek inanıyorum hiç bir sorun kalmaz. Yazımı Medine Sözleşmesinin madde, anlam ve manası ile bitiriyorum...

 MEDİNE SÖZLEŞMESİ:

            Medine sözleşmesi, Hz Muhammed'in Medine'de huzur ve barış ortamını sağlamak için bütün gruplar arasında  622 yılında düzenlenen bir antlaşmadır. Medine İmtiyazı olarak ta anılmaktadır. Bu antlaşma İslam'ın ilk yazılı anayasası olması itibarıyla önem taşımaktadır. Peygamberimizin dehasını ve büyüklüğünü göstermektedir. Peygamberimiz Allah'ın öğrettiği gibi insanların sorunlarını, değerlerini gözeterek sosyal bir toplum oluşturmuştur.

 Medine antlaşmasının amacı nedir?

            Antlaşma Hz Muhammed, Yahudiler, Müslümanlar, Paganlar ve şehrin ileri gelen aileleri ile kabilelerini içermekteydi. Medine'de bulunan Hazrec ve Evs kabileleri arasında yaşanan iç çatışmalara son vermek için, şehirde yaşayan Yahudi, Müslüman ve Pagan topluluklarını Ümmet adlı tek çatı altında toplayarak, her birine sorumluluk ve payları verilmiştir. Antlaşmanın düzenlenme amacı hangi dine mensup olursa olsun, şehirde bulunan toplulukların özgürce ve huzur içerisinde yaşamasını sağlamaktır.

Medine sözleşmesinin önemli maddeleri nelerdir?

 1-Müslüman ve Yahudi topluluklar barış içerisinde yaşayacaklardı.

2-Şehrin dışından gelen saldırılarda, hep birlik olunacak ve şehir savunması birlikte yapılacaktır.

3-Yahudiler dinlerinde serbest olacaktır.

4-İki taraftan birinin, üçüncü bir tarafla olan anlaşmazlığında diğer taraf yanında yer alacaktır.

5-Yahudiler ve Müslümanlar arasında olacak anlaşmazlıklarda, Hz Muhammed hakem olarak kabul edilecektir.

6-Her topluluk kendine ait bölgeden sorumlu olacaktır.

7-Çıkacak bütün anlaşmazlıklar Allah'a ve Resul'üne sunulacaktır.

 Adalet: Antlaşmanın çoğu maddesi herkese eşit olarak adalet sağlanmasını öngörüyordu. Bu anayasa herkese adalet götürme, adli işlerin idare edilmesi konularında devrim yapmıştır. Adalette yetkiler kişilerden alınarak, merkezi idareye bağlanmıştır. Artık kabileler içinde suçlular cezalandırılmayacak, her şey merkezi idarenin elinde olacaktır. Suçlular ve mağdurlar merkezi idare tarafından değerlendirilecekti. Bütün mümin kişiler suç işleyenlere karşı, merkezi idareye yardım etmekle mükellef kılınmıştır. Yahudilerin topluluğa girme nedeni de, zaten herkesin eşit muamele görmesidir. Artık kabile reislerinin otoritesi alınmış, merkezi idare kişilerde adaletin olduğu duygusunu uyandırmıştır.

 Suçun şahsiliği: Antlaşmada suçun şahsiliği konusunda vurgular yapılmış, hiçbir günah başkasına yüklenemez denilmiştir.

 Sigorta: Antlaşma savaşta esir düşenlerin, ölüm ya da yaralama hallerinde diyet ödeyebilmek için, sigorta kurumu olmasını öngörmüştür. Artık Müslümanlar kendi aralarında değil, kabileler arasında da, paylaşım kabul edilmiştir.

Vatandaşlık ve savunma: Antlaşma din, dil ve ırk gözetmeksizin herkesi eşit bir şekilde vatandaş olarak kabul etmiştir. Savaş durumunda herkesin kendi giderini karşılaması gerektiği kabul edilmiştir.

 Medine şehrinin sınırları: Antlaşmadan önce dağınık bir yerleşimin olması sebebiyle, şehrin sınırları belirlenmiştir. Medine merkezin ve ovasının sınırları bu şekilde belirlenmiştir.

 Din özgürlüğü ve takva: Antlaşma herkese din özgürlüğünü getirmiştir. Yahudilerin kendi dinlerine göre muhakeme edilebilmesinin önü açılmıştır. Bazı maddelerde ise, Allah korkusu ve toplum hayatındaki rolü üzerinde durulmuştur. Takvanın adaletin temeli olduğu konusu üzerinde açık ifadeler konmuştur. Takvanın en üstü kanunlara itaat etmektir, denmiştir.

 

Müslümanlarla ilgili maddeler: Antlaşma Müslümanların birbirlerine yardımcı olmakla mükellef olduğunu ifade etmektedir. Müminlerin kardeşliğine değinilmiş, müminlerin suçluları korumaması gerektiği belirtilmiştir.

      Bu maddelere bakıp o zaman mı yoksa şimdi mi insanların hakkı tam olarak veriliyor buna kararı siz verin. İşte o zaman Resulullah'ın insan hakları anlayışı işte şimdi ki haklar...Eğer şimdi bu haklar veriliyor diyorsanız günümüzde insan cesetlerinden maalesef geçilmiyor...

Allah Resulüne Selat ve Selam olsun...Saygılarımla...2637 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Özde mi Sözde mi? - 22/05/2018
Özde mi Sözde mi?
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR - 05/08/2017
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali? - 03/03/2016
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali?
Viranşehirli Olmak - 03/02/2016
Viranşehirli Olmak
4444 Defa Teşekkürler - 27/01/2016
4444 Defa Teşekkürler
Biz Halkız, Başaracağız - 14/01/2016
Biz Halkız, Başaracağız
Neden - 2 - 06/01/2016
Neden - 2
Üstümüze Ölü Toprağı mı Serpildi? - 30/12/2015
Üstümüze Ölü Toprağı mı Serpildi?
Seçildiniz İcraat Bekliyoruz - 09/12/2015
Seçildiniz İcraat Bekliyoruz
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68725.7100
Euro6.38686.4124
Hava Durumu
Anlık
Yarın
36° 41° 25°
Saat
Site Haritası