• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

12/06/2019

 Barış

  Eczanesi

Perşembe

13/06/2019

Şifa 

 Eczanesi

Cuma

14/06/2019

Sevim

Eczanesi

Cumartesi

15/06/2019

Viranşehir-Yazmacı

Eczanesi

Pazar

16/06/2019

Mavi-Bulut 

  Eczanesi

Pazartesi

17/06/2019

Akmeşe

 Eczanesi

Salı

18/06/2019

Deliktaş 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam264
Toplam Ziyaret2235943
FETHİ GÜZELSES
fethi_gses@hotmail.com
Viranşehir, Nereye?
29/01/2013

 

         Bize bazen telefonla, bazen yüz yüze bazen de sitemize mesaj yollayarak Viranşehir’de yaşanan kavga olaylarını neden yazmıyorsunuz diye eleştirilerde bulunuyorlar. Bunu daha önce açıklamamıza rağmen bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Biz Viranşehir’i bir aile gibi görüyoruz. Aile içinde (Yeter ki Dozu Kaçmasın) bazen tartışmalar olur ve sona erer. Bunu dışarı ile paylaşmanın bir anlamı olduğunu sanmıyoruz. Siz hiç aileniz içinde yaptığınız tartışmaları halka duyuruyor musunuz? Onun için bizde duyurmuyoruz. Duyurulmamasından yanayız. Size bir örnek vereyim; Bir televizyonun haber programında yaşanan bir kavga olayından sonra Viranşehir için kullanılan cümle aynen şöyle; Malum şehirde yine kavga. Sanki bütün dünyada bizden başka kavga eden yok gibi adam şehrimizin adını malum şehir olarak söylüyor. Buda benim kanıma dokunuyor. Biz şahsen bu tür haberleri yapmıyoruz, inşallah yapmayacağız da.

Şunu da hemen söyleyeyim; Son bir ayda Viranşehir’imiz de meydana gelen olaylar yüzünden birçok vatandaşımızın huzuru kaçırıyor. Öldürmeler, kavgalar; Son bir ay içinde meydana gelen olaylar bir yıllık istihkakımızı doldurmuş durumda. İstatiksel olarak bakıldığı zaman bir yıl içinde olan kavga sayısı neredeyse bir ay içinde dolmuş. Halkın morali bozuk ve huzursuz bir psikoloji ile yaşamaya çalışıyor. Yaşanan kavgaların üzüntüsü en az kavga edenler gibi halkında moralini bozuyor. Kavgaların birçoğunun nedeni ise çok basit bir şekilde çözülebilir olduğu halde maalesef adeta güç gösterisine dönüşebiliyor.

            Aşiretlerin ileri gelenleri yaşanan bu olumsuz tabloda ya sessiz kalmayı tercih ediyor, ya sözü dinlenmiyor yada olaya müdahalede geç kalıyor. Bu dönemin gençlerinin çoğu ise atarilerde yada bilgisayarda oynanan savaş oyunları ile yetişen gençler olduğundan olaylara bakış açıları biraz daha heyecanlı oluyor. Bu heyecanlarını kontrol etmede maalesef pasif kalıyorlar. Ebeveyn kontrolü ise oldukça düşük. Mesela bir genç eğer eve geç saatlerde geliyorsa onun nerede olduğunu kaçımız soruyoruz. Hangi arkadaşlar ile dolaştığını kaçımız biliyor ve bu konuda evladımıza uyarılar yapıyor muyuz?

            Hep deriz ya, Zaman kötü, hayır zaman yine aynı zamanda, onu verimli kullanmada bizler aciz kaldığımız için kötü geçiyor. Bundan dolayı Baba, anne, akraba, komşu ve hemşeri olarak hepimiz sorumluyuz. Evladımızı Hak ve Hakkaniyet adına, adaletli bir birey olarak yetişmesi konusunda üzerimize düşeni gereği gibi yapamıyoruz. Çocuğumuzun dünyasını düşündüğümüz kadar Ahretini düşünmüyoruz. Unutmamalıyız ki bizler veli olarak evlatlarımızın yaptıklarından da sorumlu tutulacağız.

            Ey Viranşehir’in ileri gelenleri, Ey Aşiretlerimizin ileri gelenleri, Ey anne ve babalar, bakın evlatlarımız basit çekişmeler yüzünden birbirini kırıyor. Onların geleceğini hep birlikte mahvediyoruz. Sizler, evet sizler; Hele bir hatırlayın gençlik döneminizi. Var mıydı bizde böyle kavga etme, hele büyüklerimizin yanında. Büyüklerin oturduğu odalarda saygıdan dolayı oturabiliyor muyduk? Otursak bile onlarla göz göze bile gelmeye korkuyorduk. Bu şekilde yetiştirilen bizler belki birazda baskıcı yaşamdan olsa gerek çocuklarımıza baskı yapmak istemiyoruz. Belki oda yanlıştı. Ama doğru olan bir şey var ki çocuklar hepimizin geleceği. Onları baskıcı bir birey olarak yada atarilerde ve bilgisayarlarda savaş oyunu oynayan çocuklar olarak yetiştirmek doğru olmadığını hepimiz biliyoruz. O zaman yapacağımız tek şey var oda bu çocuklarımızı maneviyatı özümsemiş, kültürümüze uygun bir birey olarak yetiştirmektir.

            Gençler, büyüklerimize uymak onların nasihatlerini dinlemek ve onların kontrolü altında yaşamak zorundayız. Sizlerden Hak ve Hakkaniyet adına istedikleri her şeyi yapmanızı tavsiye ederim. Bir zaman gelecek inşallah sizlerde baba olacaksınız ve onları daha iyi anlayacaksınız. Saygılarımla.     

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
2998 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Özde mi Sözde mi? - 22/05/2018
Özde mi Sözde mi?
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR - 05/08/2017
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali? - 03/03/2016
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali?
Viranşehirli Olmak - 03/02/2016
Viranşehirli Olmak
4444 Defa Teşekkürler - 27/01/2016
4444 Defa Teşekkürler
Biz Halkız, Başaracağız - 14/01/2016
Biz Halkız, Başaracağız
Neden - 2 - 06/01/2016
Neden - 2
Üstümüze Ölü Toprağı mı Serpildi? - 30/12/2015
Üstümüze Ölü Toprağı mı Serpildi?
Seçildiniz İcraat Bekliyoruz - 09/12/2015
Seçildiniz İcraat Bekliyoruz
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası