• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

14/08/2019

 Derman-Deva

  Eczanesi

Perşembe

15/08/2019

Coşkun 

 Eczanesi

Cuma

16/08/2019

Hacı Çetin

Eczanesi

Cumartesi

17/08/2019

Baran-Akmeşe

Eczanesi

Pazar

18/08/2019

Derman-Deva 

  Eczanesi

Pazartesi

19/08/2019

Sobay

 Eczanesi

Salı

20/08/2019

Aydın 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret2263377
Abdurrahman Dilipak
fethi_gses@hotmail.com
Biad, talak derken
09/04/2014

Biad, “karşılığında cennetin satın alındığı sözleşme” demekti değil mi? Mutlak şartları, Allah’a, Resulü’ne ve kitaba bağlılıktır, geri kalanı, zaman, mekan ve şartlara bağlı, rızaya dayalı karşılıkı bir ahitleşmeydi..

Bunu aldık, birinin birine bağlılığına, sadakat sözüne döndürdü.

Hani bize hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeyde hayır olabilirdi.

Hani gaybı kimse bilemezdi? Hani hiç kimse masum değildi, peygamberler dışında?..

Hani din büyüklerimizi ilah ve Rab edinmeyecektik?.. Allah, Resul ve kitap dışında kimseye mutlak anlamda bağlanmayacaktık..

Biri bize bir şey söyler de, biz o şey üzerinde düşünmeden, o bize söylenen sözü, söylendiği gibi, kabul ve red etmek, onları İlah ve Rab edinmek demek değil mi idi!

Hani musalla taşında meyyit gibi olmayacak, aklımızı kiraya vermeyecektik..

Masumiyet şiada akaid konusu, “Masum imam” anlayışı çerçevesinde, onlarda itikadi olan bu konu, bizde ameli pratiklerimizde adeta katiyet ifade ediyor.. Herkes liderini, örgütünü, şeyhini mutlak bir hüccet ve masum kabul ediyor sanki!

Biat, karşılıklı olarak verilen söze itaattir..  Bir kişinin bir başka kişiye itaati değil.. Bu sadece Risalet makamındaki biatta geçerlidir..

Bir de Allah’a-Kitab’a yemin ettirerek biat alıyorlar.. Aman ha! Mesela Kalkancı’ya böyle bir biatın ne anlamı var.. El öpüp biat almış oluyorsunuz.

Kur’an-ı Kerim’de, “Şeytan sizi Allah’la aldatmasın” der.. Evet, Şeytanın askerleri, Allah’ın adını anarak, O’nun adına, O’na yeminle sizden sadakat sözü almışlarsa, bu biat batıldır..

Unutmayın Hz. Ali’yi katledenler, Kur’an’dan kendilerine göre bir de delil getirmişlerdi. “Hakem”e itiraz etmişler ve “Hüküm Allah’ındır” ayetini te’vil ederek yoldan çıkmışlardı..

Bugünlerde biad konusunda arkası arkasına mesajlar alıyorum.

İnsanları birtakım yeminlerle birileri kendilerine bağlamış. Oyunun farkına varmışlar ama ne yapacaklarını bilmiyorlar.. Dinden çıkmaktan ya da büyük günah işlemekten korkuyorlar..

Allah’ın adına yemin ederken dikkat edeceksiniz.. Batıl bir yemin sahibine sorumluluk yüklemekle birlikte, devamı rücudan daha vahim sonuçlar doğurabilir..

Kur’an-ı Kerim “Bilmediğiniz şeyin peşine düşmeyin” der. Biz mezhebimizi, tarikatımızı, şeyhimizi bilerek seçmiyoruz aslında.. Birinin peşine düşüp, onun sözlerine göre dinimizi, mezhebimizi şekillendiriyoruz.. Kısacası din büyüklerimizi İlah ve Rab ediniyoruz!

Leyh ve aleyhinize olan hükümleri bilmeden yaptığınız akit nakıstır ve rücu sebebi olabilir..

Müslümanlar arasındaki bölünmüşlüğün asıl sebebi bu.. Bu yapılar bizi vahdete götürmüyor.. Tefrikaya götürüyor.. Çünki herkes birilerini kendine çağırıyor, Allah’a, kitaba, Resulü’ne değil. Daha doğrusu kendi din yorumunu, mümkün olan tek doğru, mutlak anlayış olarak dayatıyor..

Peygamberler de dahil hiç kimse kurtarıcı değil. Ya da gaybı bilmez. Ama birileri kendi lider, şeyh ve kanaat önderlerinde peygamberlerin sahip olmadıkları yetki ve gücü görüyor sanki.. Peygamberler kurtuluşa çağırırlar.. Kendilerine bildirileni söylerler, açıklar ve örneklerler..

Bir de talak konusu var. Birileri birilerini kendilerine bağlamak için sadece Allah ve kitab üzerinden yeminle değil, Talak üzerine yemin şartı da ileri sürüyorlarmış..

Bakın, zaman, mekan ve şartlara bağlı olmayan sözleşme batıldır.. Hür bir insan kendini, Allah, Resul ve kitaba sadakat dışında, mutlak bir şartla başkasına bağlayamaz.. Akit batıl olur.. Hükümsüzdür..

Yine de siz bunu bir fıkıh alimine sorun.

Hatta akit sahih olsa bile, rücu şartına bakmak gerek. “Bila kabili rücu” ise ve talak şartı da varsa. Bunları sahih kabul etsek bile, “Talaki selase” üzerine değilse, tek bir talak düşmüş olur ki, evlilik devam eder..

İhtilaf halinde hakeme gidilir.. Hukuksuz bir şekilde maddi ya da manevi baskı ile yapılan akitler hükümsüzdür..

Bana kalırsa, Diyanet, biat ve talak şartlı ahid konusunda bir açıklama yapması gerek. Diyanet açıklama yapmasa bile kişiler, doğrudan müftülüklere ve Diyanet’e yazılı olarak ya da telefonla, ya da bizzat giderek müracatta bulunabilirler..

Ha bütün bu yaşananlar bize ders olsun. Sadece bir topluluk için değil, herkes bu yaşananlardan ders alıp, yarın kendisi de aynı durumla karşı karşıya kalmamak için tedbirini almalı..

Benden söylemesi.

Selâm ve dua ile..1022 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İhvan bildiklerin rakip olunca - 04/12/2014
İhvan bildiklerin rakip olunca
Dünya 5’ten büyüktür! - 29/11/2014
Dünya 5’ten büyüktür!
AY Par da tamam, sıradaki! - 20/11/2014
AY Par da tamam, sıradaki!
Ah Kudüs, vah İsrail - 09/11/2014
Ah Kudüs, vah İsrail
Hizmet parti kurmaz, kurdurmaz! - 08/11/2014
Hizmet parti kurmaz, kurdurmaz!
Cemaat tek tip mi? - 03/11/2014
Cemaat tek tip mi?
Bugün 1 Muharrem - 25/10/2014
Bugün 1 Muharrem
Seçime doğru yeni siyasi oluşumlar - 24/10/2014
Seçime doğru yeni siyasi oluşumlar
Bal tuzağı - 19/10/2014
Bal tuzağı
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70065.7234
Euro6.31536.3406
Hava Durumu
Anlık
Yarın
36° 41° 25°
Saat
Site Haritası