• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe


 

  

Cuma

 

 

Cumartesi

 

 

Pazar

 

 

Pazartesi

 

 

Salı

 

 

Çarşamba


 


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam205
Toplam Ziyaret2560055
FETHİ GÜZELSES
fethi_gses@hotmail.com
İnsanlık Onuru Kan Davasını Yenecek
08/05/2013

                Yeter, artık yeter, insanların bir hiç uğruna ölmesi, çok basit tartışmaların kan davasına dönüşmesi, ölenin de öldüreninde hiçbir şey kazanmadığı cahiliye devrinin eseri olan kan davalarına artık yeter diyoruz.

                İki çocuğun kavga etmesi kan davasına dönüşüyorsa, cüzi bir miktar alacak verecek davası kan davasına dönüşüyorsa, bir karış toprak kavgası kan davasına dönüşüyorsa, aşiretine güvenip zulüm yapanlara adil olması için uyarı yapılmıyorsa, gençlere yaşlarından büyük sorumluluk verip altlarına araba, ceplerine astronomik para verip saygı ve sevgi unutturuluyorsa, kişisel menfaat için insanlar birbirine kırdırılıp fitne ateşi yayılıyorsa, kumar illeti ve içki belası için bir şey yapılmıyorsa ve bunu hatırlatmayan basın görevini yapmıyorsa İnsanlık Onuru orada ölmüş demektir.

                Can kaybını başlı başına bir sorun olarak ayrı tutarsak; Bir koyunun tarlaya girip o tarlada öldürülmesi ve sonrasında bunun yüzünden çıkan kan davası insan kanını döküyorsa burada biraz düşünelim. Bir koyun kaybedilip kan döken zihniyet yüzlerce koyun verip barış sağlıyorsa bu işte sizce kim karlı çıkıyor? 100 TL için kan döküp 100 Milyarlar dökerek barış masrafı yapılıyorsa sizce burada kim karlı çıkıyor? Çocuğumuzu toplumsal manevi değerler ile yetiştirmeyip başıboş bırakıp sonrada bir kavga sonucu aşiretini alıp bu kavgaya müdahil olarak girmek, sonuçta can kayıplarının yaşanmasının suçlusu kim acaba?

                Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir diyen bir Peygamberin Ümmeti olduğumuzu ne çabuk unuttuk. Nefsimize Kur’an ve sünnete göre değil de Şeytanın vesvesesine göre ayar verirsek kaçınılmaz son elbette ki hüsrandır. Bu hüsranı yaşamamak için tedavi bellidir, ilaç bellidir. Kur’an ve Sünnet ışığında hayatı yaşamaktan geçer. Orada adalet vardır, orada insana sevgi ve saygı vardır, orada İNSANLIK ONURU vardır.

                Malum kanunlar ile insanların silah alması devam ettikçe bu sorunlar yaşanmaya devam edecektir. Devletinde bu konuda mutlaka yapması gereken bir şeyler vardır. Sivrisinekten kurtulmak isteyen bataklığı kurutur misali bir düzenleme yapılmalıdır. Yoksa birebir sivrisinekle mücadele etmek çok zordur. Her şeyden önce maneviyatı yüksek bir neslin yetişmesi için imkanlar oluşturulmalı gelecek nesle bırakabilecek bu yönde bir mirasımızın olması gerekiyor. İstediğimiz kadar kanun çıkarıp silahı yasaklayalım ama insanın içinde hakkıyla Allah korkusu yoksa boşa kürek sallamadan öteye geçemeyiz. Çözüm belli, tedavi belli iyileştirmek için hala ne bekleniyor?

                Son olarak şunu söyleyeyim; İNSANLIK ONURU KAN DAVASINI YENEK, biz görürmüyüz görmezmiyiz onu bilmiyorum ama elbet bir gün İnsanlık galip gelecek. Ben bu umudu hep taşıdım, taşıyorum ve taşımaya devam edeceğim. Saygılarımla. 

NOT: Yakın bir tarihte Kan Davasına Dikkat Çekmek İçin Kampanya Başlatıyoruz. Herkesin desteğini bekliyorum 

                      2807 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

yeter artık     08/05/2013 21:28

Şanlıurfa denlince artık kan davası akıllara gelmezsin yeni nesile sesleniyorum daha barış bir dünya için çabalıyalım yeter artık demeyi bilmeliyiz.
Abbas Mutlu

Yazarın diğer yazıları

ABONE OLMAK GÖNÜL İŞİ - 07/01/2020
ABONE OLMAK GÖNÜL İŞİ
DEZENFEKTE - 19/11/2019
DEZENFEKTE
KISSADAN HİSSE VE 10. YIL DAVETİMİZ - 09/10/2019
KISSADAN HİSSE VE 10. YIL DAVETİMİZ
10. YILIMIZA YAKLAŞIRKEN - 02/10/2019
10. YILIMIZA YAKLAŞIRKEN
Özde mi Sözde mi? - 22/05/2018
Özde mi Sözde mi?
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR - 05/08/2017
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali? - 03/03/2016
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali?
Viranşehirli Olmak - 03/02/2016
Viranşehirli Olmak
4444 Defa Teşekkürler - 27/01/2016
4444 Defa Teşekkürler
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.52028.5544
Euro10.090610.1310
Hava Durumu
Saat
Site Haritası