• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe


 

  

Cuma

 

 

Cumartesi

 

 

Pazar

 

 

Pazartesi

 

 

Salı

 

 

Çarşamba


 


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam213
Toplam Ziyaret2560063
FETHİ GÜZELSES
fethi_gses@hotmail.com
Eğitim Sorunlarımıza Devam
10/04/2013

                Geçen hafta yazdığım ve 26 dilde çağrısını yaptığım Eğitim sorunlarımızın çözümü için “26 dilde Artık Yeter” konulu yazı oldukça dikkat çekti.

                Yıllardır YGS sınavında sondan ilk 10 da yer alan Şanlıurfa bu içler acısı durumdan ne zaman kurtulacağı belli olmazken alt sınıflardan gelen öğrencilerinde durumu pek iç açıcı görünmüyor. Özel okulları saymazsak ki sayamayız, çünkü her öğrenci özel okula gidecek kadar zengin değil, diğer okullarda ki başarı oranımız da pek iç açıcı değil.

Yaklaşık 3 yıldan bu yana sodes programları adı altında birçok okuma salonu açılırken bu salonların çocuklara ne kazandırdıkları da ayan beyan belli olacak. Şimdiye kadar trilyonlarca harcamanın yapıldığı sodes programlarının ana temasını öğrenciler oluşturuyor. Yani yapılan projelerin büyük bir çoğunluğu öğrenciler üzerine kurulu. Gerek devlet kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarının beraberce yürüttükleri bu çalışmalardan şu ana kadar ciddi bir sonuç alındığını şahsen ben görmedim. Eğer ortada bizim bilmediğimiz bir başarı oranı varsa buyursunlar onu da açıklasınlar.

Şunu da unutmamak gerekir ki Devlet okullarında gerek idarecilerin gerekse öğretmenlerin emeklerini göz ardı edip okuma salonlarında parmakla sayılacak kadar öğrenci sayısını başarı olarak göstermek sadece kendi kendini kandırmak olacaktır. Sakın bu şekilde bir şey yapmaya kalkmayın çünkü o emeğin % 90’ ı o okulların idareci ve öğretmenlerine aittir. Bunu sahiplenmek abesle iştigaldir.

Özel okulların SBS sınavında başarılı olup olmaması şahsen beni çokta ilgilendirmiyor. Çünkü burada sunulan imkanlara ancak maddi gücü yerinde olan çocuklar faydalanabiliyor. Toplumun % 90’ı (Bu benim tahminim) o okullara gidebilecek maddi kapasiteye sahip değil. O zaman bunların boşluğunu sodes projesi ile hazırlanan programlar dolduracaksa ki zaten bunun için vardırlar işte bunun bariz başarı oranını önümüzde ki yıl ve sonrasında göreceğiz. Bir kez daha söylüyorum bu projeler adı altında eğitim alan öğrencilerden bir başarı daha duymadım, görmedim.

Bu konunun üzerine düşmemim sebebi geleceğimiz olan çocuklarımızın yarınlarının aydın olması içindir. Yarın YGS sınavına girecek olan bugünün çocuklarının eğitimi için herkes aldığı sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Çünkü Devlet bu çocukların en iyi bir şekilde yetişmesi için bu sodes projelerine trilyonlar ödüyor.

Benim ayrıca merak ettiğim bir şeyde bu projeler başladığından beridir yapılan bunca masrafa rağmen karşılığını tam olarak alabildik mi alamadık mı? Gerçekten bu istatistiği ben çok merak ediyorum. Hatta sadece eğitim alanında da değil yapılan diğer projelerde de hedefe ne kadar ulaşabildik? Yapılan bu masrafların karşılığında başarı oranımız ne oldu. Bi zahmet sodes proje ofisi bu konuda kamu oyuna aydınlatıcı bir bilgi verse ve verilen bilgilerin Ankara merkezli müfettişlerce denetlenmesi sağlansa çok iyi olacak. Bunu kamuoyu adına talep ediyorum. Saygılarımla 

 

 2801 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ABONE OLMAK GÖNÜL İŞİ - 07/01/2020
ABONE OLMAK GÖNÜL İŞİ
DEZENFEKTE - 19/11/2019
DEZENFEKTE
KISSADAN HİSSE VE 10. YIL DAVETİMİZ - 09/10/2019
KISSADAN HİSSE VE 10. YIL DAVETİMİZ
10. YILIMIZA YAKLAŞIRKEN - 02/10/2019
10. YILIMIZA YAKLAŞIRKEN
Özde mi Sözde mi? - 22/05/2018
Özde mi Sözde mi?
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR - 05/08/2017
OLMASI GEREKEN OLMALIDIR
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali? - 03/03/2016
Ne Olacak Bu Viranşehir'in Hali?
Viranşehirli Olmak - 03/02/2016
Viranşehirli Olmak
4444 Defa Teşekkürler - 27/01/2016
4444 Defa Teşekkürler
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.52028.5544
Euro10.090610.1310
Hava Durumu
Saat
Site Haritası