• https://www.facebook.com/Viran%C5%9Fehir-Bizim-Gazete-1269353489770245
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05336770791
  • https://twitter.com/bizimgazete63
  • https://z-p15.www.instagram.com/viransehirbizimgazete63/
  • https://www.youtube.com/channel/UC_BshBmcwBr1dd-R9Obx0ag
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe


 

  

Cuma

 

 

Cumartesi

 

 

Pazar

 

 

Pazartesi

 

 

Salı

 

 

Çarşamba


 


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam93
Toplam Ziyaret12931868
MEHMET SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
YA BİZDENSİN YA DA…
29/04/2015

Obama’dan önceki ABD Başkanı G. Bush, Irak’ın işgali sırasında “Ya bizdensiniz ya da düşmanımızsınız” diyerek dünya ülkelerini tehdit etmiş ve kendi yanlarında olmaya zorlamıştı.

            Bu anlayış, aslında sadece uluslararası siyasette değil, toplumsal hayatın her alanında yürürlükte ve gittikçe daha baskın bir biçimde uygulanıyor. Maalesef adalet mülkün(devletin) temelidir diyen, insanlar arası ilişkide hakkı, hukuku ve adaleti birinci öncelik olarak gören/görmesi gereken dindar kesimlerde de revaçta.

            Siyasi hayattan cemaate hayatına, toplumsal ilişkilerden iş ve arkadaş ilişkilerine kadar her yerde açıkça “ya bizdensin/bendensin ya da karşımdasın/düşmanımsın” deniliyor; bazen açıkça denilmese de sezdiriliyor ya da uygulamalar bu yönde oluyor.

            Peki, nasıl anlayacağız bu sözü?

            Önce “biz ve onlar” diye iki taraf belirleniyor. Beyaz ve siyah kadar keskin bir ayrım söz konusu; ara tonlar yok. Sonra da “tarafını seç” deniliyor, dayatılıyor. Bir de üzerinde düşünülmeden doğru kabul edilen bir ön kabul var, adeta slogana dönüştürülmüş: “Bitaraf olan bertaraf olur.” Yani objektif/tarafsız olmak diye bir şey olamaz; böyle bir şeyin peşine düşenler ayakaltına gider, bir değeri olmaz, kaybeder, perişan olur.

            Eğer bizden/benden olmayı seçtiysen, bizim doğru dediklerimize doğru, yanlış dediklerimize yanlış diyeceksin. Her yaptığımızı iyi, doğru, güzel, yararlı kabul edeceksin. En ufak bir eleştiride bulunmayacaksın, bulunmak ne kelime ima bile etmeyeceksin. O da yetmez, her yaptığımızı, her sözümüzü canı gönülden savunacaksın. Gerekirse mızrağı çuvala sığdıracaksın, habbeyi kubbe yapacaksın. Savunmak da yetmez gerçekleşmesi için çalışacaksın.

            Bütün bunlar da yetmez.

            Karşı tarafın/tarafların her sözüne karşı çıkacaksın. Hiçbir eleştirisini kabul etmeyeceksin. “Acaba” diye sormayacaksın bile; çünkü sorgulamaya başlarsan aklın kayabilir, kafan karışabilir.

Sadece bizim gazetelerimizi, dergilerimizi ve kitaplarımızı okuyacaksın; bizim televizyonlarımızı izleyeceksin; bizim sohbetlerimize gelecek, zinhar başkalarına gitmeyeceksin; yardımlarını sadece bizim gösterdiğimiz yerlere yapacaksın; bizim dediğimiz partiye oy vereceksin, bizim istediğimiz derneğe, vakfa, sendikaya üye olacaksın, bizim gösterdiğimiz yerden alış veriş yapacaksın… Uzayıp gidiyor.

“Ya arkadaşım, abim, başkanım, müdürüm, büyüğüm, sevdiğim, saydığım,  senin/sizin bir sürü iyi, güzel, doğru, yararlı sözleriniz, işleriniz var; ben de sizdenim, sizi seviyorum, destekliyorum. Ama bak şunlar şunlar benim aklıma yatmıyor, inancımıza uymuyor, adalete sığmıyor, yani haksızlık/zulüm oluyor; bunları oturup konuşmamız lazım. Filancalar da inançlı, namazında niyazında insanlar; Allah bizi birbirimize kardeş yapmış; yanlışları olabilir ama bir sürü de doğruları var; eleştirelim ama her şeylerine karşı çıkmayalım, düşman olmayalım. Birbirimizin doğrularını destekleyelim, güç birliği yapalım. Bak esas düşmanlarımızın eline fırsat geçse aramızdaki renk tonlarına bakmaz hepimizi yok etmeye çalışır. Yapmayın, etmeyin, onlar da yapmasın ama biz de yapmayalım böyle…”

Diyemiyorsun, dedirtmiyorlar, denilmesine tahammül edemiyorlar. Demen durumunda rahatsız oluyorlar, soğuk davranıyorlar ve nihayetinde dışlıyor, dahası yanlarında kalanları sağlamlaştırmak ve gözlerini korkutmak için bir şeylerle de yaftalamaktan geri durmuyorlar.

Böyle düşünenlere sormak lazım:

Eğer kullanmayacaksak aklımızın ne önemi var. Allah niçin bize ısrarla akletmemizi, düşünmememizi emrediyor? “Aklı olmayanın dini de yoktur” diyen Allah’ın Resulünü nasıl anlayacağız?

Eğer her şeye hep birileri karar verecekse istişare niçin emredilmiş?

Dünyanın en seçkin topluluğu olan sahabe bile vahiy dışındaki konularda Allah’ın Resulüne itiraz edebiliyorsa, vahiy almayan siz fanilere ne oluyor?

Adalet nedir?

İyiliği emretmek, kötülüğü nehyetmek nasıl olacak?

Birbirimize hakkı tavsiye etmek ne demek?

Bir kötülük gördüğümüz zaman onu elimizle, dilimizle düzeltmekten ne anlayacağız?

            Yahu arkadaş eleştirilerimiz bir art niyete dayanmıyor, iyi niyetliyiz.

            Biz de kuluz ve Allah’ın imtihanına tabiyiz. Sizin vaadleriniz ancak bu dünya için geçerli olabilir, Hesap Gününde bir işe yaramaz. Hesabımızı yalnız vereceğiz. Biz de Allah’ın rızası peşindeyiz.

            Ve eğer düşünürsen, bizim eleştirilerimiz senin de/sizin de iyiliği için…

            Bir bilsen…1854 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI - 07/08/2019
KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI
BİR ACAYİP GENÇLİK - 27/05/2015
BİR ACAYİP GENÇLİK
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR - 14/05/2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
ÖLÜME ÖVGÜ - 06/05/2015
ÖLÜME ÖVGÜ
YENİ BİR FIRSAT - 21/04/2015
YENİ BİR FIRSAT
DEVLETİN MALI NEDİR? - 08/04/2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR - 02/04/2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM - 30/03/2015
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE… - 20/03/2015
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE…
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
Saat
Site Haritası