• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

12/06/2019

 Barış

  Eczanesi

Perşembe

13/06/2019

Şifa 

 Eczanesi

Cuma

14/06/2019

Sevim

Eczanesi

Cumartesi

15/06/2019

Viranşehir-Yazmacı

Eczanesi

Pazar

16/06/2019

Mavi-Bulut 

  Eczanesi

Pazartesi

17/06/2019

Akmeşe

 Eczanesi

Salı

18/06/2019

Deliktaş 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam401
Toplam Ziyaret2235560
MEHMET SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
YA BİZDENSİN YA DA…
29/04/2015

Obama’dan önceki ABD Başkanı G. Bush, Irak’ın işgali sırasında “Ya bizdensiniz ya da düşmanımızsınız” diyerek dünya ülkelerini tehdit etmiş ve kendi yanlarında olmaya zorlamıştı.

            Bu anlayış, aslında sadece uluslararası siyasette değil, toplumsal hayatın her alanında yürürlükte ve gittikçe daha baskın bir biçimde uygulanıyor. Maalesef adalet mülkün(devletin) temelidir diyen, insanlar arası ilişkide hakkı, hukuku ve adaleti birinci öncelik olarak gören/görmesi gereken dindar kesimlerde de revaçta.

            Siyasi hayattan cemaate hayatına, toplumsal ilişkilerden iş ve arkadaş ilişkilerine kadar her yerde açıkça “ya bizdensin/bendensin ya da karşımdasın/düşmanımsın” deniliyor; bazen açıkça denilmese de sezdiriliyor ya da uygulamalar bu yönde oluyor.

            Peki, nasıl anlayacağız bu sözü?

            Önce “biz ve onlar” diye iki taraf belirleniyor. Beyaz ve siyah kadar keskin bir ayrım söz konusu; ara tonlar yok. Sonra da “tarafını seç” deniliyor, dayatılıyor. Bir de üzerinde düşünülmeden doğru kabul edilen bir ön kabul var, adeta slogana dönüştürülmüş: “Bitaraf olan bertaraf olur.” Yani objektif/tarafsız olmak diye bir şey olamaz; böyle bir şeyin peşine düşenler ayakaltına gider, bir değeri olmaz, kaybeder, perişan olur.

            Eğer bizden/benden olmayı seçtiysen, bizim doğru dediklerimize doğru, yanlış dediklerimize yanlış diyeceksin. Her yaptığımızı iyi, doğru, güzel, yararlı kabul edeceksin. En ufak bir eleştiride bulunmayacaksın, bulunmak ne kelime ima bile etmeyeceksin. O da yetmez, her yaptığımızı, her sözümüzü canı gönülden savunacaksın. Gerekirse mızrağı çuvala sığdıracaksın, habbeyi kubbe yapacaksın. Savunmak da yetmez gerçekleşmesi için çalışacaksın.

            Bütün bunlar da yetmez.

            Karşı tarafın/tarafların her sözüne karşı çıkacaksın. Hiçbir eleştirisini kabul etmeyeceksin. “Acaba” diye sormayacaksın bile; çünkü sorgulamaya başlarsan aklın kayabilir, kafan karışabilir.

Sadece bizim gazetelerimizi, dergilerimizi ve kitaplarımızı okuyacaksın; bizim televizyonlarımızı izleyeceksin; bizim sohbetlerimize gelecek, zinhar başkalarına gitmeyeceksin; yardımlarını sadece bizim gösterdiğimiz yerlere yapacaksın; bizim dediğimiz partiye oy vereceksin, bizim istediğimiz derneğe, vakfa, sendikaya üye olacaksın, bizim gösterdiğimiz yerden alış veriş yapacaksın… Uzayıp gidiyor.

“Ya arkadaşım, abim, başkanım, müdürüm, büyüğüm, sevdiğim, saydığım,  senin/sizin bir sürü iyi, güzel, doğru, yararlı sözleriniz, işleriniz var; ben de sizdenim, sizi seviyorum, destekliyorum. Ama bak şunlar şunlar benim aklıma yatmıyor, inancımıza uymuyor, adalete sığmıyor, yani haksızlık/zulüm oluyor; bunları oturup konuşmamız lazım. Filancalar da inançlı, namazında niyazında insanlar; Allah bizi birbirimize kardeş yapmış; yanlışları olabilir ama bir sürü de doğruları var; eleştirelim ama her şeylerine karşı çıkmayalım, düşman olmayalım. Birbirimizin doğrularını destekleyelim, güç birliği yapalım. Bak esas düşmanlarımızın eline fırsat geçse aramızdaki renk tonlarına bakmaz hepimizi yok etmeye çalışır. Yapmayın, etmeyin, onlar da yapmasın ama biz de yapmayalım böyle…”

Diyemiyorsun, dedirtmiyorlar, denilmesine tahammül edemiyorlar. Demen durumunda rahatsız oluyorlar, soğuk davranıyorlar ve nihayetinde dışlıyor, dahası yanlarında kalanları sağlamlaştırmak ve gözlerini korkutmak için bir şeylerle de yaftalamaktan geri durmuyorlar.

Böyle düşünenlere sormak lazım:

Eğer kullanmayacaksak aklımızın ne önemi var. Allah niçin bize ısrarla akletmemizi, düşünmememizi emrediyor? “Aklı olmayanın dini de yoktur” diyen Allah’ın Resulünü nasıl anlayacağız?

Eğer her şeye hep birileri karar verecekse istişare niçin emredilmiş?

Dünyanın en seçkin topluluğu olan sahabe bile vahiy dışındaki konularda Allah’ın Resulüne itiraz edebiliyorsa, vahiy almayan siz fanilere ne oluyor?

Adalet nedir?

İyiliği emretmek, kötülüğü nehyetmek nasıl olacak?

Birbirimize hakkı tavsiye etmek ne demek?

Bir kötülük gördüğümüz zaman onu elimizle, dilimizle düzeltmekten ne anlayacağız?

            Yahu arkadaş eleştirilerimiz bir art niyete dayanmıyor, iyi niyetliyiz.

            Biz de kuluz ve Allah’ın imtihanına tabiyiz. Sizin vaadleriniz ancak bu dünya için geçerli olabilir, Hesap Gününde bir işe yaramaz. Hesabımızı yalnız vereceğiz. Biz de Allah’ın rızası peşindeyiz.

            Ve eğer düşünürsen, bizim eleştirilerimiz senin de/sizin de iyiliği için…

            Bir bilsen…Paylaş | | Yorum Yaz
718 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR ACAYİP GENÇLİK - 27/05/2015
BİR ACAYİP GENÇLİK
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR - 14/05/2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
ÖLÜME ÖVGÜ - 06/05/2015
ÖLÜME ÖVGÜ
YENİ BİR FIRSAT - 21/04/2015
YENİ BİR FIRSAT
DEVLETİN MALI NEDİR? - 08/04/2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR - 02/04/2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM - 30/03/2015
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE… - 20/03/2015
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE…
1915’TEN GÜNÜMÜZE - 17/03/2015
1915’TEN GÜNÜMÜZE
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası