• https://www.facebook.com/Viran%C5%9Fehir-Bizim-Gazete-1269353489770245
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05336770791
  • https://twitter.com/bizimgazete63
  • https://z-p15.www.instagram.com/viransehirbizimgazete63/
  • https://www.youtube.com/channel/UC_BshBmcwBr1dd-R9Obx0ag
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe


 

  

Cuma

 

 

Cumartesi

 

 

Pazar

 

 

Pazartesi

 

 

Salı

 

 

Çarşamba


 


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret12751349
MEHMET SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
Konumuz sigara
01/05/2012

 

   Çoğunuz sigaraya küçük yaşlarda başladınız. Zamanla alıştınız. Bağımlılık yapan her şey gibi sigara da keyif veriyor. Bir kısmınızda alışkanlık haline gelmiş. Bıraksanız bir şeyinizi kaybetmiş gibi olacaksınız. Belki bazılarınız defalarca denedi ama başarılı olamadı; bu yüzden yeni bir denemeyi göze alamıyor. Bazılarınız, yaşadığı bazı acıları, sıkıntıları gerekçe yapıyor. Bazılarınız “şimdiye kadar bir zararını görmedim” diyebiliyor. Bazılarınız “çok içmiyorum”, bazılarınız “ben dudak kefçisiyim” gerekçesine sığınarak “bu kadardan bir şey olmaz” diyor. Bazılarınız sigara içen doktorları, hocaları, bazılarınız sigara içtiği halde 80-90 yaşına kadar yaşayanları ileri sürüp geçiştiriyor. Hatta bazılarınız sigarayı bırakırsam kilo alırım” vb kim bilir nice komik gerekçelerin ardına sığınabiliyor. İnsan psikolojisi çok enteresan.

Ama nereye kadar devam edecek bu kaçışlarınız? Bir sigara içmek, iki fırt çekmek için nelere katlanıyorsunuz? Balkonlara, bodrumlara, tuvaletlere, okulun dışına kaçışlar ne zamana dek sürecek? Değer mi?

Herkes kendisini daha iyi bilir. Vücudunuzdan uyarılar gelmiyor mu hala? Nefesinizin daralması, hareket kabiliyetinizin gittikçe düşmesi, iştahsızlığınız, halsizliğiniz SOS işareti değil mi? İlla doktorluk mu olmanız lazım? (Allah göstermesin)

Dünyadan ve ülkemizden gelen haberler yeterince uyarıcı değil mi?

Yakın zamanda açıklanan verilere göre ülkemiz erkeklerde yüzde 37’lik oranla sigaradan ölümlerde dünyada birinci sırada. Yine yakın zamanda açıklanan Türkiye’nin kanser haritasında Güneydoğu Anadolu’da, en yaygın kanser türleri akciğer ve mide kanseri. Pek çok hastalığın en önemli sebebi, hatta tek sebebi sigara. Her gün televizyonlarda “kamu spotu” adıyla yayınlanan kısa filmlerdeki korkunç sahneler yeterince uyarıcı değil mi? Hiç empati yapıp o insanların yerinde ben de olabilirdim demiyor musunuz? Sizin ciğerleriniz de o katranlı hale gelmemiş midir veya gelmez mi?

Bazılarınız “atın ölümü arpadan olsun” diyebiliyor. İyi de siz sadece kendinize ait değilsiniz ki! Ebeveyninizin çocuğu, eşinizin kocası, çocuklarınızın babasısınız. Size bir şey olsa onlar üzülecek, eşiniz dul, çocuklarınız yetim kalacak. Yazık değil mi onlara? Buna hakkınız var mı?

Ya etrafa verdiğiniz eziyet! Sigara dumanı, o ortamda bulunanlara sigara içmiş gibi zarar vermektedir. Sigara kokusunun ne kadar rahatsız edici olduğunu, sigara içmeyenler çok iyi bilir. Ağzınızın kokusunun eşinizi ne kadar rahatsız ettiğini hiç düşündünüz mü? Ya çocuklarınızı, arkadaşlarınızı…

Bir de kötü örnek olmak var. En başta kendi çocuklarınıza… Hanginiz, çocuğunun sigara içmesini ister? Çocuğunuzun “peki sen niçin içiyorsun?” sorusuna nasıl cevap vereceksiniz?

Ya israf boyutu?  Bir aylık sigara masrafını hesaplayın, o parayla kendinize, evinize, ailenize kim bilir neler neler alırsınız?
Şimdi değilse ne zaman? Lütfen birkaç saniye durun ve düşünün. Son zamanlarda ne kadar çok kişi bırakıyor. Siz de onlardan biri olabilirsiniz. Her şey gelip sizin iradenize ve kararlılığınıza dayanıyor. Allah aşkına bu kadar mı zayıfsınız, bir sigaraya dayanamıyor, pes ediyorsunuz?

Kurtulsanız bu işten, en başta  “başardım” demenin büyük mutluluğunu yaşayacaksınız. Kendinize güveniniz gelecek. Kısa zamanda vücudunuz yılların biriktirdiği toksinlerden arınacak. Sağlığınıza kavuşacaksınız. Nefesiniz açılacak. Renginiz düzelecek. Yediğiniz şeylerin gerçek tadını alacaksınız. İnsanlar kokunuzdan rahatsız olmayacak. Paranız cebinizde kalacak. Eşiniz, çocuklarınız ne kadar da sevinecek. Hayatınız değişecek be!
Bir karar, en kısa zamanda, mümkünse hemen. Hadi gayret. Güvenin kendinize.
Başarılar dilerim.
Aşağıda sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri üzerine bazı videolar var. Lütfen izleyin, indirin, izletin. Bir kişinin sigaradan kurtulmasına sebep olmak hem o kişiye, hem ailesine hem topluma büyük bir yarardır.2148 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI - 07/08/2019
KURTULUŞUN 100. YIL HAZIRLIKLARI
BİR ACAYİP GENÇLİK - 27/05/2015
BİR ACAYİP GENÇLİK
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR - 14/05/2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
ÖLÜME ÖVGÜ - 06/05/2015
ÖLÜME ÖVGÜ
YA BİZDENSİN YA DA… - 29/04/2015
YA BİZDENSİN YA DA…
YENİ BİR FIRSAT - 21/04/2015
YENİ BİR FIRSAT
DEVLETİN MALI NEDİR? - 08/04/2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR - 02/04/2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM - 30/03/2015
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Hava Durumu
Saat
Site Haritası