• https://www.facebook.com/bizimgazete63.com
  • https://www.twitter.com/bizimgazete63.com
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Çarşamba

20/03/2019

Hacı Çetin

  Eczanesi

Perşembe

21/03/2019

Sobay

 Eczanesi

Cuma

22/03/2019

Aydın

Eczanesi

Cumartesi

23/03/2019

Med-Hançer 

Eczanesi

Pazar

24/03/2019

Huzur-Ektiren 

  Eczanesi

Pazartesi

25/03/2019

Yeni Fırat

 Eczanesi

Salı

26/03/2019

Med 

 Eczanesi


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam111
Toplam Ziyaret2181493
MEHMET SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
BİZ’İ ANLATMAYA DEVAM
30/03/2015

“İmtihan Gerçeği” başlıklı yazımın devamı olan “Ya, Allah Başaramadınız Derse…” başlıklı bir önceki yazımı, bazı arkadaşlar sadece siyasi yönden okumuşlar ve muhalif olan kimileri eleştirmişim diye sevinmiş, taraftar olan kimileri de üzülmüş.

            Evet, siyasete/iktidara da göndermeler olmakla beraber, yazı aslında özü itibariyle toplumsal bir değerlendirmeydi ve dindar kesimlere yönelikti.

            Özetle, Allah bizi 28 Şubatta şerle/zorlukla, bugün de hayırla/rahatlıkla imtihan ediyor, ama biz galiba bu imtihanda pek iyi değiliz demiş ve yarın Allah, başaramadınız deyip bu imkanları elimizden alabilir endişesi ile “Müslümanım” diyen herkesi bir nefs muhasebesine/öz eleştiriye davet etmeye çalışmıştım.

            Ama siyaset kanımıza o kadar girmiş ki ve o kadar çok kutuplaşmışız ki, her konuya o bakış açısı ile yaklaşıyoruz. Biraz da kolayımıza geliyor. Bizdense her şeyini savunup hiçbir eleştiri yapmayacağız; bizden değilse her şeyini eleştirip hiçbir şeyini beğenmeyeceğiz. Böylece bir yandan mensubu olduğumuz gruplar üzerinden entelektüel yanımızı tatmin edeceğiz, bir yandan da çok şey yapmış görüneceğiz. Bu arada kafa konforumuzu ve rahatımızı bozacağı için bizi esas ilgilendiren hususları da es geçeceğiz.

            Oysa toplumsal imtihanın yanında biz de kendi imtihanımızı oluyoruz. Allah, bir partinin veya bir cemaatin veya herhangi bir grubun hesabını toplu olarak sormayacak. Her birimiz hesabımızı yalnız vereceğiz. Bir partiye ve cemaate mensup olmak veya karşı olmak, tek başına yeterli değil. Biz ne yaptık veya yapmamız gerekirken yapmadık; ne söyledik veya söylememiz gerekirken söylemedik, bunların hesabını vereceğiz.

            Ben de “yazmamız gerekirken yazmadıklarımızdan da sorumluyuz” diyerek yeniden yazmaya başlamıştım. Beni yeniden yazmaya sürükleyen en önemli sebep de “bizim mahallenin” yani dindar kesimlerin yanlışları idi. Ömrüm boyunca savunduğum bu kesimlerin, bir gün gelecek de eleştirisini yapacağımı hiç düşünmemiştim bugüne kadar.

Ama kendimi sorumlu hissediyorum, dahası korkuyorum.

            Çünkü Allah uyarıyor:

“Zalimlere (sevgi beslemek, yağcılık yapmak veya yaptıkları işlere rızâ göstermek suretiyle) meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (Cehennemlik olursunuz). Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da görmezsiniz.” (Hud Suresi, 11/113)

Adaletin zıddı olan “zulüm, hak yemek, eziyet, işkence ve baskı kullanmak, adaletsizlik yapmak, haddi aşmak, söz ve fiilde aşın gitmek demektir.” (Şamil İslam Ansiklopedisi)

Hayrettin Karaman, “Emeği ile hak ettiğini elde edememek, emeği sözkonusu olmadan insan olduğu için hakkı olanı alamamak, elde ettiği ve kullanmakta olduğu hakkına başkalarının haksız olarak el koymaları ve kişiyi hakkından mahrûm etmeleri zulmün en çok görülen şekilleri ve çeşitleridir” diyor. (Yeni Şafak, 30 Eylül 2001)

Etrafımızda var mı bu zulümler? Ve “Müslümanım” diyenlerin adı da karışıyor mu bu zulümlere? Cevabımız “evet”se ve Allah da, bırakın zulmetmeyi, zulme meyletmeyi bile yasaklıyorsa, Hz. Peygamber “zulme rıza zulümdür” diyorsa, bize düşen nedir?

Ateş bize dokunmasın diyorsak, bedeli ne olursa olsun hep adaletten yana olmaktır, kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun zulme karşı çıkmaktır. Zalim olan, haksızlık yapan, oğlumuz, kızımız, babamız, annemiz, kardeşimiz, arkadaşımız, akrabamız, aşiretimiz, milletimiz, cemaatimiz, derneğimiz, vakfımız, sendikamız, partimiz, kim ve ne olursa olsun…

Hakkın hatırını her zaman, herkesten ve her şeyden önce tutmaktır.

Duruşumuz, ancak o zaman anlamlı, samimi ve inandırıcı olabilir.

Yoksa kendimizi kandırmaya devam ederiz.

Bu olaylar da böylece sürüp gider.Paylaş | | Yorum Yaz
493 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR ACAYİP GENÇLİK - 27/05/2015
BİR ACAYİP GENÇLİK
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR - 14/05/2015
KENAN EVREN ÖLDÜ, ADI YAŞIYOR
ÖLÜME ÖVGÜ - 06/05/2015
ÖLÜME ÖVGÜ
YA BİZDENSİN YA DA… - 29/04/2015
YA BİZDENSİN YA DA…
YENİ BİR FIRSAT - 21/04/2015
YENİ BİR FIRSAT
DEVLETİN MALI NEDİR? - 08/04/2015
DEVLETİN MALI NEDİR?
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR - 02/04/2015
GÜZEL ÖRNEKLER DE VAR
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE… - 20/03/2015
YA, ALLAH BAŞARAMADINIZ DERSE…
1915’TEN GÜNÜMÜZE - 17/03/2015
1915’TEN GÜNÜMÜZE
 Devamı
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.52355.5456
Euro6.25866.2837
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 6°
Saat
Site Haritası