• https://www.facebook.com/Viran%C5%9Fehir-Bizim-Gazete-1269353489770245
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05336770791
  • https://twitter.com/bizimgazete63
  • https://z-p15.www.instagram.com/viransehirbizimgazete63/
  • https://www.youtube.com/channel/UC_BshBmcwBr1dd-R9Obx0ag
Üyelik Girişi
TAZİYELER

TAZİYELER: 

 

Nöbetçi Eczaneler

Perşembe


 

  

Cuma

 

 

Cumartesi

 

 

Pazar

 

 

Pazartesi

 

 

Salı

 

 

Çarşamba


 


Nöbetçi Eczane Listesi Kaynağı: Ş.Urfa Eczacılar Odası
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam315
Toplam Ziyaret2689680

DR. ALİ ŞİMŞEK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK ÇAĞRISI

09/11/2022

.


         Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları AnabilimBaşkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

         3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı haftası etkinlikleri kapsamında Harran Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Başkanı Doç. Dr. Ali Şimşek, açıklamalarda bulundu.Yeni bir başlangıç için organ bağışına destek verilmesi gerektiğinin altını çizen. Doç. Dr Ali Şimşek, “Unutulmamalıdır ki; Bir organ bir hayat kurtarır. Organ bağışına destek toplumsal barışı destekler. Organ bağışı insanlık görevidir. Hayat devam etsin diyoruz” dedi.

Doç Dr. Şimşek şunları söyledi:

         “Organ nakli bir organın donör, yani verici vücuttan çıkarıldığı ve sonrasında hasarlı veya eksik bir organın yerini almak üzere bir alıcı vücuda yerleştirildiği operasyonlara denir. Donör ve alıcı aynı konumda olabilir veya ayrı bir bölgede bulunan bir donörden alınan organlar başka bir yerde bulunan alıcıya nakledilebilir. Nakil işlemi gerçekleştirilebilen dokular arasında kemikler, tendonlar, kornea, deri,kalp kapakçıkları, sinirler ve damarlar bulunur. Korne nakli (göz nakli)en çok yapılan nakildir. Hemen herkes doku ya da organ bağışında bulunabilir ve bu sayede bir yada birçok hayatı  kurtarabilir. Organ bağışçıları halen yaşayan bireyler olabileceği gibi beyin ölümü gerçekleşmiş bireyler de olabilir”

         Şanlıurfa Harran Üniversite Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Ahmet Güzelçiçek, ölümün her canlı için kaçınılmaz bir son olduğuna işaret etti. Başhekim Doç Dr. Güzelçiçek, "Maalesef hepimiz bu sonu yaşayacağız ancak ölüme farklı bakmak gerekirse bedenimizle birçok organ bekleyen kişiye ve aileye hayat verme şansımız var. Haftanın da verdiği bilinçle inşallah toplumumuz bu konuda daha hassas davranır. Bölgemiz toplumunu bu yönde oldukça hassas görüyorum. İnşallah organ bağışı bilinci daha da artacaktır." diye konuştu.

132 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
RESMİ İLANLAR
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.600018.6745
Euro19.629819.7085
Hava Durumu
Saat
Site Haritası